Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

„Slovensko je ghetto“. Naša krajina sa prekvapivo často objavuje v tvorbe zahraničných hudobníkov

Vedel si, že Slovensko spomína aj Drake či Mac Miller?


Niekto ti možno bude tvrdiť, že Slovensko je irelevantná diera, ktorá zahraničných hudobníkov absolútne nezaujíma. Nič však nie je vzdialenejšie pravde.

Na Slovensku nielenže neustále vystupujú veľké svetové hviezdy (za posledné tri roky to boli Alice Cooper, Depeche Mode, Jean-Michel Jarre, Swans, AC/DC, Dua Lipa, Judas Priest, Aurora, Rammstein, Skepta a mnohí, mnohí ďalší…), ale zároveň sa Slovensko rôznymi spôsobmi objavuje v tvorbe zahraničných hudobníkov.

Slovensko je v textoch zahraničných interpretov spomínané až prekvapivo bežne. Mnohokrát je naša krajina použitá v kontexte stereotypu o malom východoeurópskom štáte plnom zbraní, zločinu a krásnych žien.

Slovensko sa v textoch cudzokrajných umelcov objavuje až šokujúco často a všetky zmienky by sa do jedného článku ani nezmestili. Zahraniční interpreti na Slovensku natočili zopár podarených videoklipov a nezvyčajná stavba zo Slovenska zdobí jeden z najikonickejších albumov alternatívnej hudby za posledné desaťročie.

Ženy, zločin a párty

Ako sme už uviedli, Slovensko sa bežne spomína v textoch zahraničných raperov. Najčastejšie v súvislosti so ženami či zločinom. Toto je len malý výber z obrovského množstva príkladov:

Shaker the Baker sa v songu Mad Thing nezabudol pochváliť tým, že si nabalil „bad B from Slovakia“. Newyorčan The Kid Daytona má v tracku Cuban with the Jesus Piece podobné chúťky (Stick cock up in a bad Slovakian). V skladbe Sub City od interpreta Stogie T sa spomína „biela baba zo Slovenska“, ktorá sa stala obeťou obchodu s bielym mäsom.

Dánsky song Don Czichy & Hvem er Alem – Bratislava ft. Fenvi opisuje divoké hýrenie v našom hlavnom meste. Človek ani nemusí vedieť po dánsky, aby dokázal preložiť úvodné slová skladby „Min bitch fra Bratislava“. Odkaz na žúrovanie v Bratislave zaznie aj v skladbách Say No More od interpreta Bru-C či Ave Maria od Maca Millera.

Dokonca aj hviezdny Drake vo svojom tracku 8am in Charlotte spomína (Česko)Slovensko – „Formal is the dress code, dawg, so many checks owed, I feel Czechoslovakian, nigga, what the fuck?“ Aj desaťročia po svojom rozpade je Československo stále in!

Slovensko je ghetto

Slovakia’s a ghetto je niečo, čo môže znieť na prvé počutie urážlivo, avšak opak je pravdou. Víťazka Grammy India.Arie v sociálne uvedomelej skladbe Ghetto poukazuje na chudobu a ľudské nešťastie, ktoré sa dotýka ľudí vo všetkých kútoch sveta. Pripomína, že túto planétu obývame všetci spolu, a vyzýva, aby celé ľudstvo postupovalo družne a jednotne.

V podobnom kontexte sa Slovensko ocitá aj v skladbe Left Right od The Chemical Brothers (Germany stand up, Slovakia stand up, China stand up, Palestine, Kosovo, Ghetto World stand up).

Slovenský dopravný kužeľ

Znalci internetovej kultúry určite poznajú web Urban Dictionary. Ide o stránku, ktorá má slúžiť ako internetový slovník slangu. Jedným zo špecifík tohto webu je mohutná databáza bizarných sexuálnych praktík, z ktorých mnohé ani nikdy nikto skutočne nepraktizoval. Sú vymýšľané ako kuriózne a šokujúce vtipy.

Názvy týchto praktík sa často tvoria kombináciou názvu krajiny a nejakého predmetu. Krajina v tomto prípade nemusí nijako súvisieť s danou praktikou. Ide len o zvyk pri tvorbe názvoslovia.

Slovakian Traffic Cone (slovenský dopravný kužeľ) Urban Dictionary definuje ako aktivitu, pri ktorej si jeden človek strčí do telesného otvoru dopravný kužeľ a jeho partner tento kužeľ následne napúšťa akýmikoľvek telesnými tekutinami. Anglická metalová skupina Colpocleisis o tejto romantickej aktivite nahrala pieseň.

Temné zámky

Qual je darkwave/EBM projekt Williama Maybellina, známeho z dua Lebanon Hanover. V skladbe Sable z roku 2015 môžeme začuť názov našej krajiny – „From the gentle hills of Geneva, to the somber castle of Slovakia, To the dead dusty ruins of Athens“.

Slovenský strašidelný zámok spomína aj Mary Mortem vo svojej piesni Castle In Vile City.

Manželka z Československa

Americká skupina Black 47 hrajúca keltský rock napísala skladbu Czechoslovakia. Tá rozpráva príbeh o Američanovi, ktorého chlapík z Československa donúti pod hrozbou násilia vziať si za ženu jeho dcéru, ktorá sa vďaka tomu bude môcť presťahovať do USA. „When I landed in Slovakia, I drank a dozen pints,“ sú skutočne krásne slová!

Arashova naháňačka pod Tatrami

Budú to už takmer dve desaťročia, odkedy sa švédskemu spevákovi iránskeho pôvodu Arashovi podarilo stať sa svetoznámou hviezdou. Medzi krajiny, ktoré Arashovi nedokázali odolať, patrilo aj Slovensko. Zároveň však Slovensko učarovalo Arashovi. V roku 2006 preto v Poprade natočil videoklip ku skladbe Chori Chori, ktorú naspieval so speváčkou Aneelou.

Štvorminútové video pripomína skondenzovanú bondovku, kde nechýba streľba, naháňačky a krásne ženy (jednou z nich je slovenská modelka Daniela Dršková). Ako kulisy v akčnom videu, ktoré stálo ohromných 300-tisíc eur, poslúžili popradská železničná stanica, Aqua City Poprad aj mestská časť Spišská Sobota.

Únos v Trenčíne

Zahraniční interpreti natáčajú videoklipy na Slovensku aj v súčasnosti. Losangeleská skupina Patriarchy počas svojho turné na začiatku roka 2024 odohrala aj dva koncerty na Slovensku. Historické mesto Trenčín na dvojicu Actually Huinzenga a The Drummer zapôsobilo natoľko, že sa veľmi spontánne rozhodli natočiť v tejto lokalite videoklip (predtým sa zhríbovali).

Video ku skvelej novej skladbe Hurt Me bolo natočené v priebehu hodiny. „Potom sme sa zastavili na benzínke po nejaké maškrty a krásna slovenská predavačka s perfektným mejkapom a dlhými nechtami sa na nás pozerala ako na skupinu švábov,“ opísala svoju skúsenosť s natáčaním na Slovensku Actually. Asi v polovici videoklipu si pozorné oči všimnú nasprejovaný nápis FICO v pozadí.

Bratislava lover

Nemecká acapella Basta priniesla na svet pieseň Bratislava Lover. Humorná skladba je podaná z pohľadu bratislavského alfasamca v zeleno-žltom svetri a so zarastenou hruďou, ktorého sa muži boja a ženy mu nemôžu odolať.

Brutalistický zázrak

Jedným z najfascinujúcejších javov na alternatívnej hudobnej scéne v priebehu posledného desaťročia je úspech bieloruského tria Molchat Doma. Chladný postpunk inšpirovaný zvukom 80. rokov prerazil hlavne vďaka druhému albumu Etaži, na ktorom sa nachádza aj virálny hit Sudno.

Fanúšikov po celom svete fascinuje nezvyčajná budova, ktorá je vyobrazená na obale Etaži. Mnohí neveria, že vôbec ide o reálnu stavbu. Táto stavba však je nielen skutočná, ale nachádza sa na Slovensku. Ide o hotel Panoráma na Štrbskom plese, ktorý vychádza z návrhu českého architekta Zdenka Řiháka a svoje dvere otvoril v roku 1970.

Hotel sa v komunitách hudobných fanúšikov stal známym ako „Molchat Doma building“ a bolo o ňom vytvorených mnoho memes. Dá sa povedať, že pre fanúšikov skvelej hudby ide o pútnické miesto.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.