Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Slovensko je zapojené v jednom z najväčších podvodov v histórii EÚ, ide o miliardy eur

Škody spôsobené podvodmi vyšetrovanými v rámci operácie Admirál predstavujú 2,2 miliardy eur.


Úrad európskeho prokurátora EPPO v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní 14 členských štátov Európskej únie odhalil v rámci operácie Admirál komplikovaný systém podvodov s vratkami DPH v hodnote vyše 2 miliárd eur. TASR o tom informuje na základe správy EPPO.

Podvody sa týkali predaja elektroniky. EPPO v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní vykonala simultánne vyšetrovacie opatrenia vrátane viac než 200 prehliadok. Tieto vyšetrovacie akcie prebehli v Belgicku, na Cypre, vo Francúzsku, Nemecku, Grécku, Maďarsku, Taliansku, Litve, Luxembursku, Holandsku, Portugalsku, Rumunsku, na Slovensku a vo Švédsku. V rámci tejto operácie sa už predtým 12. a 13. októbra 2022 vykonali prehliadky v Česku, Maďarsku, Taliansku, Holandsku, na Slovensku a vo Švédsku.

Všetky získané údaje sa naďalej analyzujú a vyšetrovanie organizovaných zločineckých skupín, ktoré sú za týmito podvodmi, pokračuje. EPPO odhaduje, že škody spôsobené podvodmi vyšetrovanými v rámci operácie Admirál predstavujú 2,2 miliardy eur. Príslušné orgány tiež prijali opatrenia na získanie náhrad za spôsobené škody.

Vyšetrovanie sa začalo v apríli 2021, keď portugalský daňový úrad v Coimbre podozrieval firmu, ktorá predávala mobilné telefóny, tablety, slúchadlá a ďalšie elektronické zariadenia, z podvodu s DPH. O tri mesiace neskôr v júni 2021 odštartovala svoju činnosť európska prokuratúra EPPO a portugalské orgány jej v súlade so svojou zákonnou povinnosťou prípad nahlásili.

rebríček najbohatších Slovákov, peniaze, Forbes
Shutterstock

Faktúry a daňové priznania boli na národnej úrovni zdanlivo v poriadku, na európskej úrovni sa však objavili  nezrovnalosti. Európski delegovaní prokurátori, finanční analytici EPPO, zástupcovia Europolu a národných orgánov činných v trestnom konaní postupne odhalili napojenie podozrivej portugalskej firmy takmer na 9000 ďalších právnických osôb a viac ako 600 fyzických osôb v rôznych krajinách. Po 18 mesiacoch od prvého hlásenia EPPO odhalila najväčší karuselový podvod s DPH, aký sa v EÚ vyšetroval.

Táto trestná činnosť prebiehala v 22 členských krajinách zapojených do činnosti Európskej prokuratúry rovnako ako v Maďarsku, Írsku, Švédsku a v Poľsku a v tretích krajinách vrátane Albánka, Číny, Maurícia, Srbska, Singapuru, Švajčiarska, Turecka, Spojených arabských emirátov či USA.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť