Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Slovensko má najlacnejší benzín a naftu v regióne, konštatujú analytici

Uvádza to združenie Dáta bez pátosu.


Slovensko má najnižšie ceny pohonných látok v porovnaní s okolitými krajinami. Výnimkou je Poľsko, kde je znížená daň z pridanej hodnoty na pohonné látky.

Ako uviedli analytici zo združenia Dáta bez pátosu, na začiatku februára sme zaznamenali aj najväčší pokles cien benzínov a nafty v regióne. Začiatkom tohto týždňa boli na Slovensku ceny najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu na priemernej úrovni 1,570 eura za liter a motorovej nafty 1,553 eura.

„Ak by sme sledovali za posledný rok súčet ceny benzínu a nafty, tak sme pred Valentínom na minime,“ konštatujú analytici v príspevku na sociálnej sieti s tým, že nafta je konečne pod 1,6 eura za liter a je lacnejšia ako benzín. „Obe palivá stáli pred dvomi týždňami 1,62 eura za liter,“ priblížili. Pokles cien bol podľa analytikov od konca januára viditeľný. „Benzín s cenou poklesol na 1,57 za liter, ale je u nás cenou vyššie ako takto pred rokom, aj keď na svetových trhoch je lacnejší ako pred rokom,“ doplnili.

👍 CENY PALÍV NA ČERPAČKÁCH: Slovensku po týždňoch pochvala za najväčší pokles cien na začiatku februára a najnižšie ceny…

Posted by Dáta bez pátosu on Thursday, February 16, 2023

V Česku podľa Českej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu (ČAPPO) nakúpia motoristi 95-oktánový benzín v priemere za 1,585 eura za liter. Motorovú naftu za 1,550 eura za liter. V Poľsku stál začiatkom tohto týždňa liter benzínu 1,396 eura a nafta 1,558 eura. V Rakúsku si mohli motoristi zadovážiť liter benzínu za 1,574 eura a naftu za 1,682 eura. V Maďarsku stál 95-oktánový benzín začiatkom tohto týždňa v priemere 1,601 eura a nafta 1,657 eura. Najviac zaplatili za pohonné látky Nemci. Za liter benzínu v priemere 1,828 eura a za liter nafty 1,780 eura.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje