Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Slovensko podľa Súdneho dvora EÚ neprijalo potrebné opatrenia pre ochranu hlucháňa hôrneho

Súdny dvor potvrdil porušenie smerníc o biotopoch a o vtáctve zo strany Slovenska.


Súdny dvor Európskej únie potvrdil porušenie smerníc o biotopoch a o vtáctve zo strany Slovenska. Okrem toho, že Slovensko nerealizovalo projekty s adekvátnym vplyvom na územia výskytu hlucháňa hôrneho, neprijal ani potrebné opatrenia na ochranu jeho biotopov. Súdny dvor dospel k záveru, že Slovensko neprijalo vhodné ochranné opatrenia na zabránenie poškodzovaniu biotopov hlucháňa a jeho rušeniu v územiach sústavy Natura 2000. Informoval o tom Balázs Lehóczki z tlačového oddelenia Súdneho dvora v tlačovej správe.

V priebehu roka 2017 bolo eurokomisii doručených viacero sťažností, ktoré opisovali nadmernú ťažbu dreva v 12 územiach sústavy Natura 2000, ktoré sú vyhlásené na ochranu hlucháňa hôrneho na Slovensku. Táto činnosť mala mať podľa sťažností vplyv na ochranu tohto chráneného druhu. Komisia následne podala na súdny dvor žalobu proti Slovensku za porušenie smerníc o biotopoch a o vtáctve v prípade ochrany území sústavy Natura 2000, na ktorých sa nachádzajú biotopy hlucháňa hôrneho.

TASR

Vo svojom rozsudku Súdny dvor EÚ v prvom rade uviedol, že programy starostlivosti o lesy a ich zmeny, náhodná ťažba dreva a opatrenia na predchádzanie ohrozeniu lesov a odstránenie následkov škôd spôsobených prírodnými katastrofami predstavujú plány, ktoré priamo nesúvisia so správou príslušných území sústavy Natura 2000 alebo pre túto správu nie sú potrebné. Súdny dvor však konštatoval, že programy starostlivosti o lesy od 1. januára 2015 nepodliehali primeranému posúdeniu ich vplyvov. Slovensko vyňalo aj náhodnú ťažbu dreva z povinnosti posúdenia. Navyše, ani na opatrenia na predchádzanie ohrozeniu lesov a odstránenie následkov škôd spôsobených škodlivými činiteľmi sa nevzťahoval taký režim ochrany, ktorý by zaručoval primerané posúdenie vplyvov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť