cz
Věroslav

Slovensko podľahlo Lotyšsku v samostatných nájazdoch

O víťazovi sa rozhodlo až v samostatných nájazdoch.

Vzájomná bilancia zápasov s Lotyšmi bola naklonená výrazne v prospech Slovenska. Dodnes z celkového počtu 35 zápasov Slováci vyhrali 23, 9-krát prehrali a 3-krát remizovali. Lotyšov však rozhodne netreba podceňovať! Fanúšikovia si určite spomenú na zápas z roku 2021, v ktorom boli doma v Rige schopní poraziť Kanadu 2:0.

Nedáš – dostaneš!

Trvalo asi len 20 sekúnd, kým Slováci vypálili na lotyšského brankára. Nastrelený puk sa nepodarilo premeniť na gól. Okamžite sa pri lotyšskej bráne strhla potýčka. Cingeľ a Tatar so streleckými pokusmi neuspeli.

Krátko pred začiatkom piatej minúty bol vylúčený Rihards Bukarts. Slováci ju nevyužili. V polovici tretiny začali byť Lotyši nepríjemní, Hlavaj však dokázal tím podržať skvelými zákrokmi. Na oboch stranách bolo mnoho šancí, góly ale nepadali.

V nedeľu sa hokejoví fanúšikovia dočkali veľmi dôležitého zápasu Slovensko-Lotyšsko. Tribúny v Ostravar aréne boli na prasknutie!
TASR

V 13. minúte bol vylúčený Dzierkals. Slováci Lotyšov poriadne dusili pred ich bránou, koncovku však nenašli. Hneď po návrate Dzierkalsa na ľad za nedovolené bránenie putoval na trestnú lavičku Oskars Batna. Ani túto početnú prevahu slovenský tím nedokázal využiť.

Necelé dve minúty pred koncom tretiny Lotyši skórovali. Po Hlavajovom zákroku Freibergs uspel s dorážkou. Lotyšsko tak prvú tretinu vyhralo napriek tomu, že Slovensko malo 20 striel – zatiaľ najviac striel, čo mal nejaký tím na tohtoročných majstrovstvách za jednu tretinu.

TASR

Utrápená druhá tretina

V začiatku druhej tretiny naši hráči opäť len zlepšovali štatistiky lotyšskému gólmanovi Gudlevskisovi. Naši súperi boli schopní prechádzať do nebezpečných brejkov. Takto to vyzeralo celú prvú polovicu tretiny.

Cehlárikovi sa nepodarilo v 29. minúte premeniť tečovanú prihrávku, ktorá pristála medzi ním a Gudlevskisom. V týchto minútach Lotyši získavali navrch. V 33. minúte rozhodcovia potrestali Mária Grmana a Felikssa Gavarsa. Hralo sa však piati proti piatim.

TASR

Situáciu skomplikovalo vylúčenie Marka Daňa. Slovenský tím však predviedol skvelú defenzívnu hru a ubránili sme. Do konca druhej tretiny sa skóre nemenilo a Lotyši si udržali jednogólové vedenie.

Napínavé posledné sekundy

V úvode tretej tretiny sa Gudlevskis mohol pochváliť 31 zneškodnenými ranami. Krátko nato však našiel svojho pokoriteľa, ktorým sa stal Martin Pospíšil s veľmi premyslenou strelou. V 42. minúte Slovensko konečne stiahlo lotyšský náskok.

TASR

Heroický kúsok predviedol Andrej Kudrna, keď sa hodil do nebezpečnej lotyšskej rany, ktorú zneškodnil hlavou. Lotyšom bolo dopriatych niekoľko veľkých príležitostí, našťastie Hlavaj opäť dokázal svoje kvality. Jedenásť a pol minúty pred koncom sa dvaja Lotyši zrazili pred vlastnou striedačkou. Kaspars Daugavinš chvíľu ležal na ľade, dokázal sa však pozviechať.

Necelé dve minúty pred koncom Peter Cehlárik dostal Slovensko do vedenia. Lotyši reagovali odvolaním brankára, čo okamžite využil Oskars Cibulskis, ktorý skóre vyrovnal. Doslova v posledných sekundách zápasu Lotyši ohrozili Hlavaja, ktorý úspešne zasiahol.

TASR

Patrik Koch bol vylúčený a Lotyši vďaka tomu začínali predĺženie v početnej prevahe. V hre troch proti štyrom naši reprezentanti poriadne trpeli, ubránili sa však. Lotyšský brankár fauloval Hrivíka. Na trestnú lavicu išiel Lotyš a Slovák, hralo sa traja na troch.

Za podrazenie bol potrestaný Cehlárik. Lotyši si vyžiadali oddychový čas. V hre štyroch na troch Lotyši neuspeli. Dočkali sme sa samostatných nájazdov.

Hudáček ako prvý slovenský strelec nedal. Lotyš Abols tiež nebol úspešný. Slafkovský si pripísal svoj prvý gól na šampionáte! Ločmelis na strane Lotyšska Hlavaja neprekonal. Sukeľ úspešný nebol. Bukarts nedal. Cingeľ neskóroval. Daugavinš cez Hlavaja neprešiel. Tomáš Tatar nájazd nepremenil. Klastenbergs úspešný nebol. Daugavinš druhý nájazd nezvládol. Hudáček neuspel. Ločmelis Hlavaja prekonal a dostal svoj tím do vedenia. Slafkovskému sa odpovedať nepodarilo a Lotyšsko tak vyhralo.

Na ďalší zápas slovenskí hokejisti nastúpia v utorok o 20:20. Hrať budú proti Švédom.