Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita

Slovensko sa podľa prognóz mení na jednu z najstarších krajín Európskej únie

Následkom bude nadmerné zaťaženie sociálno-zdravotníckeho sektora.


Slovensko bude podľa prognóz Eurostatu starnúť najintenzívnejšie zo všetkých krajín Európskej únie. Podiel populácie staršej než 65 rokov do roku 2040 vzrastie zo súčasných 16 % na viac ako 24 %.

So zvyšujúcim sa vekom klesá pomer ľudí s normálnou pohyblivosťou, čo môže mať za následok aj nárast počtu imobilných pacientov v zariadeniach sociálnych služieb. Systém dlhodobej sociálno-zdravotnej starostlivosti na to však nie je pripravený. Upozorňuje na to Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.

„Slovensko by sa malo pripraviť na rýchle starnutie obyvateľstva. Aktuálne úhrady zdravotných poisťovní za ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb na pokrytie nákladov nepostačujú,“ upozornila predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová. Podľa nej sa tak znižuje dostupnosť služieb pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Nízke úhrady podľa Ghannamovej tiež znižujú možnosť adekvátne ohodnotiť kvalifikovaný personál, následkom toho nám kvalitní ľudia odchádzajú do zahraničia.

Pexels

Slovensko sa podľa prognóz Eurostatu za necelých 50 rokov zmení z jednej z najmladších krajín Európskej únie na jednu z najstarších. So zvyšujúcim sa vekom navyše klesá pomer ľudí s normálnou chôdzou a pohyblivosťou z 85 % u 60-ročných na 18 % u 85-ročných. Fakt, že slovenská populácia starne, potvrdili aj údaje Štatistického úradu SR z posledného sčítania obyvateľov na Slovensku v roku 2021.

„Starostlivosť o ležiaceho alebo imobilného pacienta nie je jednoduchá. Takýto pacient si vyžaduje 24-hodinovú komplexnú opatrovateľskú starostlivosť, ktorej cieľom je predchádzať rozvoju ďalších komplikácií s využitím kvalitných zdravotníckych pomôcok,“ povedala výkonná riaditeľka Asociácie SK+MED Katarína Danková.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje