Prales je lesný ekosystém charakterizovaný hustým porastom stromov, vysokou biodiverzitou s minimálnym zásahom človeka. Už odpradávna pralesy pôsobili na ľudí záhadne a mysticky. Ľudia ich spájali s legendami a mýtmi, ktoré sa uchovali prostredníctvom povier či bájok.
Svoje miesto si prales vyslúžil aj v slovenskej mytológii, v ktorej ho opisovali ako domov vlkolakov, víl, trpaslíkov či rusaliek. Možno si o tom ani nevedel, ale Slovensko má 123 lokalít pralesov a taktiež tu nájdeš 138 pralesových zvyškov.
Príroda v hlavnej úlohe
Slovensko sa môže pýšiť svojimi zachovalými lesmi, ich prirodzenosťou a vysokou biodiverzitou. V tomto smere sa radí medzi lídrov v Európe. V pralese sa nachádza mnoho mŕtvych stromov, zatiaľ čo v lese to bežné nie je. Mnohé druhy hmyzu sú viazané na odumierajúce stromy. Pralesy tak vytvárajú pestrofarebnú mozaiku lesnej vegetácie s veľkým významom pre entomológiu.
V odumretých kmeňoch stromov sa vyskytujú vzácne druhy hmyzu. Medzi tieto druhy sa zaraďujú aj naše najväčšie chrobáky, ako sú roháče obyčajné či krasoň. V týchto lokalitách môžeš pozorovať rôzne druhy motýľov alebo kobylky.
Z vtákov tu možno nájsť tetrova hlucháňa, jariabka hôrneho, kuvika kapcového a vrabčieho, ďatľa trojprstého, sýkorku čiernohlavú, muchárika malého, drozda kolohrivého a výra skalného. V zime sem vo veľkých kŕdľoch prilietajú stehlíky čečetavé. V pralesoch sa vyskytuje aj orol skalný či sova dlhochvostá. Domovom je tiež pre medveďa, rysa, vlka, zubry, netopiere a mnoho iných živočíchov.
Prales Morské oko
V okrese Sobrance sa nachádza jeden z najľahšie prístupných pralesov – prales Morské oko, ktorý je súčasťou Vihorlatských vrchov. Lokalita je v súčasnosti rozdelená na západnú a južnú časť od jazera. Vďaka asfaltovej ceste, ktorá sa tam nachádza, je prístup k pralesu veľmi jednoduchý.
Významnou črtou je dominancia buka a hojný výskyt mŕtveho dreva v rôznych štádiách rozkladu, čo podporuje prirodzenú obnovu. Ako išiel čas, tak sa územie pralesu zmenšovalo kvôli budovaniu ciest či ťažbe. A to aj napriek tomu, že územie patrí k bukovým pralesom Slovenska zapísaným do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Vedel si, že…?
V lokalite sa nachádzajú pozostatky po starodávnej lesnej železnici, ktorej koľajnice boli vyrobené z dreva. Cesta, známa ako „Drevenka“, viedla od Remetských Hámrov až k Morskému oku a bola postavená v roku 1906 s cieľom poskytnúť prepravné služby panstvu počas poľovačiek a pre rekreáciu pri vode. Neskôr bola upravená a využívaná až do roku 1960. Zaujímavosťou je, že okolité stromy v blízkosti trate majú viac ako 200 rokov.
Prales Drastvica
V úseku medzi Voznickou a Rudnianskou dolinou sa nachádza prales Drastvica, ktorý leží v regióne, kde sa lesy v minulosti využívali pre potreby banského priemyslu. Nachádza sa tu rôznorodá kombinácia drevín, pričom väčšina z nich dosahuje vek približne 300 až 400 rokov. Lokalitu môžeš ako turista navštíviť, avšak jej terén je členitý, a tak je pre turistu náročný.
Jeho pralesovitá štruktúra súvisí s výskytom veľkého množstva mŕtveho dreva. Zaujímavé je, že sa takmer vôbec nerozkladá, len zosychá alebo oxiduje. V dôsledku toho tu môžeš nájsť mnoho ohrozených druhov chrobákov či množstvo bezstavovcov.
Prales Boky
Prales Boky sa rozprestiera v okrese Zvolen v katastrálnom území Budče, nad údolím rieky Hron v Kremnických vrchoch. V oblasti sa nachádzajú rôzne zaujímavé skalné útvary, ako napríklad Čertova pec. Toto územie je známe pre svoju vysokú biodiverzitu a rôznorodosť vzácnych živočíchov a rastlín. Dubové porasty tvoria jeden z najzachovanejších pralesov na Slovensku. Prales je domovom pre viac ako 100 druhov vtákov.
Badínsky prales
Najznámejším a najviac chráneným pralesom je ten pri obci Badín. Badínsky prales sa nachádza v Kremnických vrchoch. Ide o zmiešaný les, v ktorom obvod kmeňov stromov dosahuje až 550 cm. Prales od roku 1913 patrí do územia európskeho významu. Prístupný je však iba so sprievodcom, nakoľko slúži na vedeckovýskumné účely.
Prales Veterlín
V oblasti Biele hory, ktoré sú súčasťou Malých Karpát, sa rozprestiera prales s názvom Veterlín. Jeho rozmanitý terén a výškové rozdiely prispievajú k pestrosti výskytu rastlinných a živočíšnych druhov. V tomto lese nájdeš výrazné skalné útvary, ale aj malé čistinky so špecifickou vegetáciou. Územie, najmä v jeho juhovýchodnej časti, je domovom mnohých vzácnych a ohrozených druhov rastlín a zvierat.
Vedel si, že…?
Vrchom Veterlín vedie časť Cesty hrdinov SNP. Ako informuje cestasnp.sk, absolvovať túto najdlhšiu pešiu turistiku na Slovensku je zážitkom, na ktorý azda nikdy nezabudneš. Celková dĺžka trasy je približne 770 kilometrov a v priemere ti zaberie 25 – 28 dní.
Prales Stužica
V Bukovských vrchoch na hranici medzi Slovenskom, Ukrajinou a Poľskom v Národnom parku Poloniny leží najväčší prales Stužica. Okrem toho, že mu udelili najvyšší stupeň ochrany, sa pýši aj tým, že ho zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Väčšinu jeho územia nepoznačila ľudská činnosť, aj keď niektoré oblasti počas druhej svetovej vojny „vyčistli”. Napriek tomu si zachováva svoju divokú atmosféru. Krásy tohto pralesa zachytili vo filme Vlčie hory. Môžeš ich však obdivovať aj na vlastné oči, nakoľko sa v lokalite nachádzajú značené turistické trasy.
Prales Sokol
Prales Sokol, známy ako najmohutnejšia roklina v Slovenskom raji, je súčasťou oblasti Vernár, Stratená a Hrabušice. Pozostáva z dvoch častí – Veľkého a Malého Sokola. V pralese nájdeš rôznorodé druhy stromov a jeho charakteristickou črtou sú tiež dolinky, hrebene či vodopády. Aj týmto pralesom vedú turistické chodníky.
Ochrana pralesov má neoceniteľný význam pre kultúrny, spoločenský a vedecký výskum, najmä kvôli ochrane biodiverzity. Aj preto sa musíš počas návštevy prírody správať zodpovedne.
Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.