Pamätáš si ten pocit, keď si ako dieťa počúval príbehy o ukrytých pokladoch a verne si si predstavoval, že raz na nejaký narazíš? Každý les, každá ruina a každá stará budova mali v sebe čosi magické, čo v tebe prebúdzalo túžbu pátrať a objavovať. Možno si z toho vyrástol, ale legendy o skrytých bohatstvách nikdy nezmizli. Stále existujú miesta na Slovensku, ktoré sa spájajú s tajomnými pokladmi – niektoré sú len rozprávkami, iné majú reálny historický podklad. Kde teda hľadať zlato, ktoré vraj čaká na svojho objaviteľa?
Poklad lásky na Trenčianskom hrade
Nie každý poklad je zlatý a strieborný. Trenčiansky hrad, dominanta Považia, je spájaný s legendou o láske silnejšej než všetko bohatstvo sveta. Hovorí o tureckom šľachticovi Omarovi, ktorý sa snažil zachrániť svoju milovanú Fatimu, zajatú na hrade. Hradný pán Štefan Zápoľský mu sľúbil jej slobodu – ale len pod jednou podmienkou: Omar musel vykopať studňu, pretože na hrade chýbala voda.
Trvalo tri roky, kým sa Omarovi podarilo preniknúť cez skalu a priviesť vodu na hrad. Niektoré verzie príbehu hovoria, že Fatima zomrela od smútku, iné zas tvrdia, že sa šťastne vrátili domov.
Studňa však ostala – a aj keď je dnes prázdna, stále nesie meno Studňa lásky.
Templári v Ludrovej
V obci Ludrová pri Ružomberku sa nachádza Kostol všetkých svätých, nenápadná, no mimoriadne vzácna historická pamiatka. Skrýva fresky z 15. storočia zobrazujúce príbehy z Kristovho života, no okrem nich sa s týmto miestom spája aj jedna fascinujúca legenda. Hovorí sa, že pod oltárom kostola leží telo templárskeho veľmajstra Johanna Gottfrieda von Herbersteina – spolu s jeho nesmiernym bohatstvom. Tento príbeh kedysi potvrdzoval aj starý archívny dokument, no ten, bohužiaľ, zhorel pri požiari. Či je v tejto legende pravda, zostáva záhadou.

Tajomný poklad Pustého hradu
Pustý hrad, známy aj ako Teplica alebo Sklenoteplický hrad, dnes leží v ruinách, no podľa legiend v jeho podzemí stále čaká ukryté bohatstvo. Strážiť ho má tajomná postava – červený mních, ktorý dokáže meniť podobu a zahnať každého, kto by sa k pokladu priblížil.
Znie to ako výmysel? Možno nie celkom. Historik Andrej Kmeť zaznamenal príbeh dedinčana, ktorý na poli pod hradom našiel vzácny kalich. Hovoril aj o inom mužovi, ktorý sa dostal do podzemia hradu a objavil tam cenné predmety – no keď chcel jeden z nich vziať, objavil sa červený mních a vyhnal ho.
Dodnes je Pustý hrad opradený tajomstvami. Možno by stálo za to preskúmať jeho históriu na vlastnej koži.
Ostrý Kameň a jeho tajomný strážca
Hrad Ostrý Kameň, dnes už len zrúcanina, kedysi strážil významnú obchodnú trasu. Po stáročiach sa však jeho múry rozpadli – a s nimi sa vraj pod zem prepadol aj obrovský poklad. Podľa legendy ho objavila jednoduchá žena, ktorá v ruinách zbierala drevo. Vstúpila do tajnej komnaty, kde sa pred ňou rozprestierali hrnce plné zlata. Okamžite zavolala svojich synov, aby jej pomohli odniesť čo najviac bohatstva. Lenže vtom sa zjavil tajomný starec, ktorý ich varoval pred chamtivosťou. Synovia ho poslúchli a ušli, no matka neodolala – a za svoju lakomosť zaplatila životom. Jaskyňa sa zrútila a s ňou aj časť hradu.
Dodnes sa nenašiel žiaden vstup do tejto legendárnej komnaty, no mnohí dobrodruhovia sa o to stále pokúšajú. Ak sa chceš na toto miesto vybrať aj ty, môžeš ísť červenou trasou z obce Buková.
Čertovský poklad na hrade Korlátka
Na západe Slovenska, v pohorí Malé Karpaty, sa nachádzajú ruiny hradu Korlátka. Kedysi slúžil na ochranu hraníc Uhorského kráľovstva, no dnes sú z neho len tiché zvyšky kamenných múrov. To však neznamená, že je nezaujímavý – práve naopak! Miestne povesti hovoria o tajnom poklade, ktorý je ukrytý niekde v podzemí hradu. Má to však jeden háčik – strážia ho samotní čerti.
Legenda vraví, že poklad možno nájsť len za veľmi špecifických podmienok. V presnú hodinu sa otvorí cesta k bohatstvu, no musíš zachovať úplné ticho. Kto prehovorí, toho čerti okamžite vyženú. Nie je známe, či sa niekomu podarilo poklad objaviť, no tajomná atmosféra Korlátky priťahuje dobrodruhov dodnes.
Ak sa sem vyberieš, čaká ťa nenáročná prechádzka – z obce Rozbehy vedie k hradu žltá turistická značka, ktorá ťa tam dovedie za približne 20 minút.
Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.