Rozhľadňa na Krahulskom vrchu, Kremnica – okres Žiar nad Hronom
Táto krásna 13,5 metra vysoká drevená rozhľadňa sa nachádza v Kremnických vrchoch, nad mestom Kremnica, na vrchole Krahulský vrch. Ak hľadáš nenáročnú trasu, vyber sa náučným chodníkom z obce Krahule, ktorý vedie cez pastviny a lesíky a zvládneš ho za menej než hodinu.
Z rozhľadne sa ti naskytne úchvatný kruhový výhľad na Štiavnické vrchy so Sitnom, Kremnicu, Žiarsku kotlinu, Vtáčnik aj časť Turčianskej kotliny. Po výstupe sa oplatí navštíviť historickú Kremnicu, kde môžeš preskúmať mestský hrad, absolvovať prehliadku slávnej mincovne alebo zavítať do Banského múzea a zostúpiť do štôlne Andrej.
Rozhľadňa Dubeň, Žilina-Zádubnie – okres Žilina
Jednu z najvyšších a najoriginálnejších rozhľadní na Slovensku, s výškou 27,4 metra, nájdeš v Kysuckej vrchovine v žilinskej mestskej časti Zádubnie. Jej jedinečný dizajn z drevených latiek, ktoré smerom k vrcholu rednú, vytvára efekt splývania s oblohou.
K rozhľadni vedie niekoľko trás – môžeš sa vydať z Budatína po červenej turistickej značke alebo z mestskej časti Zádubnie po lesnej ceste. Po zdolaní 135 kovových schodov sa ti naskytne jedinečný panoramatický výhľad na Žilinu, Kysuckú vrchovinu, Krivánsku a Lúčanskú Fatru či zrúcaninu hradu Lietava, ktorú sa oplatí navštíviť po výstupe.
![slovenské rozhľadne príroda](https://emefka.sk/app/uploads/2025/02/rozhladna-1024x683.jpg?x35408)
Rozhľadne Starý a Nový Žobrák, Hervartov – okres Bardejov
V obci Hervartov, neďaleko Bardejova, sa nachádzajú dve rozhľadne situované pri rovnomennom vrchu. K ich vrcholom vedie viacero trás, pričom jednou z možností je červeno značená Cesta hrdinov SNP z Hervartova, ktorú zvládneš približne za 90 minút.
Z rozhľadní sa ti naskytne výhľad na obce Hervartov, Kľušov a Bartošovce, vrchol Žobrák a okolité horské masívy. Po výlete sa oplatí navštíviť drevený kostol v Hervartove, ktorý patrí medzi kultúrne pamiatky, či zavítať do historického Bardejova, zapísaného na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Vedel si, že…?
Obe vyhliadkové veže, Starý aj Nový Žobrák, plnia zároveň funkciu útulne, v ktorej si môžeš oddýchnuť, načerpať nové sily alebo sa ukryť pred nepriaznivým počasím.
Rozhľadňa Tokaj, Malá Tŕňa – okres Trebišov
Rozhľadňa Tokaj patrí medzi najzaujímavejšie a najunikátnejšie stavby na Slovensku. Nachádza sa uprostred viníc medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov a upúta svojím netradičným tvarom suda, ktorý symbolizuje vinársku tradíciu tohto regiónu.
Najrýchlejšia cesta k nej vedie z obce Malá Tŕňa po červeno značenej trase smerom k vinohradom. Po približne kilometri sa značka odkláňa doprava, no k rozhľadni pokračuj priamo po asfaltovej ceste. Na vrchol vedie 60 schodov, odkiaľ si môžeš vychutnať nádherné výhľady, a to aj pomocou veľkého ďalekohľadu umiestneného na plošine.
![slovenské rozhľadne príroda](https://emefka.sk/app/uploads/2025/02/shutterstock_2056491335.jpg?x35408)
Z rozhľadne uvidíš Veľkú Tŕňu, kopec Čierna hora, Šimonov vrch a dokonca aj maďarskú časť Zemplínskych vrchov. Ak chceš v objavovaní pokračovať, vyber sa k zrúcanine hradu Slanec v rovnomennej obci.
Ďalej môžeš navštíviť rozhľadne:
- Kukla, Dubová – okres Pezinok
- Marhát, Hubina – okres Piešťany
- Tlstá hora, Dohňany – okres Púchov
- Hôrka, Podhorany – okres Nitra
- Požitavie-Širočina, Nevidzany – okres Zlaté Moravce
- Bobovec, Stará Bystrica – okres Čadca
- Mačacia, Šiatorská Bukovina – okres Lučenec
- Svedernícky vrch, Svederník – okres Žilina
- Terchovské srdce, Terchová – okres Žilina
- Svätojánska rozhľadňa, Liptovský Ján – okres Liptovský Mikuláš
- Opavská hora, Opava – okres Veľký Krtíš
- Zbojská, Tisovec – okres Rimavská Sobota
- Čerešenka, Čižatice – okres Košice-okolie
- Rohuľa, Vyšná Jedľová – okres Svidník
Návšteva rozhľadní spája príjemné s užitočným. Nech už si spravíš výlet na ktorúkoľvek z nich, každá ti ponúkne jedinečný zážitok. Všetky zo spomenutých rozhľadní sú niečím unikátne, či už tvarom, výškou, materiálom alebo príbehom. Zasadené v srdci prírody ti poskytnú výhľady na slovenskú prírodu, aké by si inde hľadal len márne.
Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.