Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Slovensko znížilo spotrebu plynu v januári až o 23 %

Slovensku sa darí naplniť spoločné ciele v rámci EÚ.


Slovensku sa darí znižovať spotrebu zemného plynu. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, počas uplynulých mesiacov Slovensko splnilo cieľ Európskej únie, keď v porovnaní s nameranými dátami plynárenského dispečingu dosiahlo reálne zníženie spotreby plynu o viac ako 15 %, za mesiac január 2023 to bolo až na úrovni 23 %.

Členské štáty Európskej únie (EÚ) by mali na základe nariadenia o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne znížiť za obdobie august 2022 až marec 2023 minimálne o 15 % spotrebu plynu v porovnaní s päťročným priemerom za roky 2017 (august) až 2022 (marec).

Ministerstvo hospodárstva zároveň opakovane upozorňuje na nesprávne dáta o znížení spotreby plynu Slovenska uvádzané Štatistickým úradom Európskej únie (Eurostat). Ministerstvo hospodárstva spolu so Správou štátnou hmotných rezerv SR a Štatistickým úradom SR identifikovalo nezrovnalosti v údajoch súvisiacich s výškou objemu skladovaného plynu na území Slovenska v podzemných zásobníkoch, vykazovanou účastníkmi trhu s plynom, ktoré boli v minulosti reportované Eurostatu.

Pexels

„V spolupráci s dotknutými účastníkmi boli preto zanalyzované všetky dáta za uplynulý rok 2022, ktoré vstupujú do výpočtu spotreby plynu podľa príslušnej metodiky Eurostatu a za január 2023 mu tak budú zaslané sumarizované dáta o ťažbe, importe, exporte a zásobách zemného plynu, zohľadňujúce zistené rozdiely a reflektujúce skutočnú mesačnú spotrebu na Slovensku,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Nariadenie EÚ týkajúce sa znižovania dopytu po plyne pri určovaní zníženia spotreby plynu však vychádza z päťročných priemerov, ktoré boli v prípade SR stanovené na základe údajov zasielaných Eurostatu v minulých obdobiach. „To výrazným spôsobom deformuje porovnávanie dosiahnutého zníženia spotreby plynu Slovenska. V mesiaci január, kde je priemer za minulé obdobie vypočítaný Eurostatom za SR výrazne nižší v porovnaní so skutočnou dlhodobou spotrebou, bude preto výrazne podhodnotené dosiahnutie zníženia spotreby na trhu s plynom,“ upozornilo ministerstvo.

V súčasnosti prebieha proces revízie historických dát pre roky 2017 až 2021 a komunikácia s Eurostatom o korekcii štatistiky za predošlé roky. „Až po tejto korekcii bude možné dáta zverejnené Eurostatom považovať za skutočný odraz zníženia spotreby plynu dosiahnutého na Slovensku,“ uzavrelo slovenské ministerstvo hospodárstva.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.