Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

Slovensko zrejme čaká zmena rýchlosti na diaľniciach. Takýto by bol nový limit

Inšpiráciou má byť susedné Česko.


Slovenské cesty zrejme čakajú ďalšie zmeny, a to nielen tie, ktoré prídu v apríli. Po novom sa hovorí o tom, že by mohla prísť zmena rýchlosti na diaľniciach, a to smerom nahor, informuje portál TopSpeed. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce vraj vytvoriť balans medzi najvyššou bezpečnosťou v kombinácii s plynulosťou cestnej premávky, inšpirovať sa chce susedným Českom.

„Viem si predstaviť, že by sme na diaľnici na niektorých úsekoch zvýšili povolenú rýchlosť, aby sme nastavovali plynulosť cestnej premávky,“ povedal šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok. Už dlhú dobu je u nás nastavená maximálna povolená rýchlosť na úrovni 130 km/h. To sa môže čoskoro zmeniť.

Inšpirácia Českom

U našich susedov prišlo zvýšenie rýchlosti začiatkom tohto roka, keď tam začala platiť novela zákona. Tá umožňuje zvýšiť maximálnu povolenú rýchlosť na diaľnici z pôvodných 130 km/h na nových 150 km/h, neplatí to však všade. Novinka sa má aplikovať len v určitých úsekoch, musia byť totiž splnené viaceré podmienky, medzi ktoré spadá napríklad aj osadenie dynamického dopravného značenia.

zmeny v dopravných predpisoch

Mohlo by ťa zaujímať:

Slovákov čakajú veľké zmeny v dopravných predpisoch. Upravovať sa budú tieto značenia

V Česku nie je situácia ideálna, návrh sa stretáva so značnou kritikou nielen zo strany dopravných expertov, ale taktiež aj z pohľadu dopravnej polície. Je teda možné, že tam nastanú ešte viaceré zmeny.

V súčasnosti je vybraný iba jeden úsek, na ktorom sa bude aplikovať zvýšený rýchlostný limit na 150 km/h. Bude ním časť diaľnice D3 na juhu Česka, pričom prvé uvedenie do praxe by malo prísť do konca tohto roka.

Slovensko zrejme čaká zmena rýchlosti na diaľniciach. Takýto by bol nový limit
Shutterstock

Čakajú nás bezpečnejšie cesty?

V kontexte zmien zameraných na zefektívnenie plynulosti premávky sa spomína aj ďalší projekt. Šutaj Eštok poukázal na projekt predného brzdového svetla, ktorý by mohol Slovensku dopomôcť zredukovať počet nehôd na cestách.

Tvrdí, že sa mu riešenie veľmi páči, pričom ho vníma ako skvelú inšpiráciu aj pre ostatné krajiny. Je teda možné, že predné brzdové svetlo sa v budúcnosti stane bežnou súčasťou áut na slovenských cestách.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.