Cirkevný analytik a zástupca šéfredaktora denníka Postoj Imrich Gazda predpokladá, že nový pápež by mohol byť zvolený v piatok (9. 5.), najneskôr v sobotu (10. 5.). Nepredpokladá predĺženie konkláve do ďalších dní. Medzi silných favoritov podľa jeho názoru patria kardináli Pietro Parolin, Matteo Zuppi a Luis Antonio Tagle.
Gazda zdôrazňuje, že kardináli mali dostatok času na vzájomné zoznámenie počas generálnych kongregácií. „Kardináli mali dostatočný čas, aby sa počas uplynulých dní zoznámili, pretože vieme, že tento kardinálsky zbor, ktorý zanechal pápež František, je jeden z najpočetnejších a zároveň najpestrejších, ale uplynulé dni počas generálnych kongregácií kardinálov mali kardináli možnosť spolu diskutovať, spolu sa spoznávať,“ povedal.
Za tento čas si každý kardinál ujasnil svoju víziu budúcnosti cirkvi a identifikoval kandidátov, ktorí by ju mohli najlepšie reprezentovať. Gazda vysvetľuje, že prvé kolo hlasovania v stredu večer bude odrazom osobných preferencií kardinálov, zatiaľ čo v ďalších kolách môžu svoje hlasy presunúť k podobne zmýšľajúcim kandidátom s väčšou šancou na úspech.
Historická perspektíva a očakávania z Oxfordu
Miles Pattenden, historik z Oxfordskej univerzity, poskytuje ďalší pohľad. Predpokladá rýchly priebeh konkláve, keďže posledných niekoľko volieb trvalo v priemere iba tri dni. Podľa neho by dlhé trvanie konkláve mohlo znepokojovať veriacich, preto bude na kardinálov vyvíjaný tlak, aby rozhodli promptne.
Zaujímavým faktorom je, že kardináli sa podľa Pattendena poznajú menej než pri predchádzajúcich konkláve, keďže František menoval kardinálov aj z odľahlých oblastí. Historik tiež poukazuje na významnú deliacu čiaru medzi kardinálmi z rímskej kúrie a tými zo zvyšku sveta, čo môže ovplyvniť výber nového pápeža.

Medzi hlavných favoritov zaraďuje Pattenden podobne ako Gazda vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina, ale aj filipínskeho kardinála Luisa Antonia Tagleho, ktorý „ponúka kontinuitu s Františkom, čo sa týka štýlu aj pastoračného prístupu.“
Historik však upozorňuje, že nový pápež nemusí nevyhnutne nasledovať líniu Františka. Rímske príslovie ‚po tučnom pápežovi prichádza chudý‘ naznačuje, že kardináli často reagujú na nedostatky predchádzajúceho pontifikátu. Je teda možné, že aj progresívni kardináli by mohli zvoliť konzervatívnejšieho kandidáta v snahe zabrániť ešte hlbšiemu rozdeleniu v cirkvi.
V Sixtínskej kaplnke Apoštolského paláca vo Vatikáne sa v stredu začne konkláve, kde 133 kardinálov s právom voľby rozhodne o 267. pápežovi katolíckej cirkvi, pričom hlasovať môžu všetci kardináli, ktorí mali v čase úmrtia pápeža Františka menej ako 80 rokov.