Čas letných dovoleniek je tu a mnoho Slovákov už vyrazilo do obľúbených dovolenkových destinácií, niektorých to, naopak, ešte len čaká. V kufri na dovolenku by nám nemali chýbať opaľovacie prípravky a tiež aspoň základná lekárnička.
V rozhovore so slovenským farmaceutom Attilom sa dozvieš, aké lieky by ti nemali chýbať v lekárničke, ako si vybrať správny opaľovací krém a ako často ho aplikovať, ale aj to, ako správne skladovať lieky a kozmetiku počas dovolenky, aby nestratili svoju účinnosť.
Čo by určite nemalo nikomu chýbať v lekárničke, keď sa chystá na dovolenku?
Pokiaľ je niekto nastavený na dlhodobú liečbu od lekára, tak najzákladnejšie je si nezabudnúť vziať tieto chronicky užívané lieky. Ak niekto užíva nejaké výživové doplnky, ako napríklad vitamín C, D, zinok a iné, tie slúžia len ako doplnok stravy a na dovolenke sa zaobíde aj bez nich. Do niektorých krajín a exotickejších destinácií je potrebné, prípadne sa odporúča aj očkovanie na rôzne ochorenia. Ide najmä o africké krajiny, niektoré krajiny v Ázii, Strednej a Južnej Amerike.
Preventívne opatrenia
Čo sa týka základnej výbavy lekárničky na dovolenku, patria tam lieky proti nevoľnosti na cestovateľskú kinetózu, lieky proti hnačke (loperamid, diosmektit, probiotiká, rehydratačné roztoky), lieky proti bolesti a horúčke (paracetamol, ibuprofén). Tiež teplomer, ušné a očné kvapky, prípravky na ochranu pokožky pred slnkom, dezinfekcia na rany a náplasti, repelenty, rôzne gély a roztoky po uštipnutí, lieky na alergické reakcie, ktoré sú v menšom balení dostupné aj bez lekárskeho predpisu.
Viac článkov na podobnú tému:
- Rozhovor so slovenským farmaceutom: Lieky na potenciu sú zvyčajne pre kamaráta, núdzovú antikoncepciu nazývajú aj „plánom B“
- Slovenský alergológ a imunológ: Mnohé testy „potravinovej intolerancie“ sú zavádzajúce. Neodporúčam rôzne „balíčky zdravia“ dostupné v komerčných laboratóriách
- Slovenská dermatologička o starostlivosti o pleť: S peelingom to netreba preháňať, muži sa SPF-ka doslova boja (ROZHOVOR)
V lete sú veľmi častým problémom cestovateľské hnačky, keďže v rôznych oblastiach sa vyskytujú aj iné typy baktérií a náš črevný mikrobióm na to nie je zvyknutý. Preventívne si vieme pomôcť užívaním niektorých druhov probiotík aspoň 5 dní pred cestou a užívaním až do návratu domov. Najdôležitejšie sú však hygienické opatrenia, aby sme minimalizovali riziko nákazy.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako si vybrať ten správny opaľovací krém
- Ako často treba na seba aplikovať opaľovacie prípravky, aby boli účinné
- Čo odporúča ako prvú pomoc pri spáleninách od slnka
- Či sú nejaké konkrétne vitamíny alebo minerály, ktoré by sme mali užívať počas leta
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom