Utorok 26.10.2021
sk
Demeter
cz
Erik
, Ervín

Do našich kín už čoskoro dorazí mimoriadne ambiciózna slovenská dráma Správa. Režíroval ju Peter Bebjak a zavedie nás v nej do temných časov druhej svetovej vojny a holokaustu. Strhujúci film vychádzajúci zo skutočných udalostí rozpráva príbeh Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora Auschwitz v Osvienčime. Ich správa o masovom vyvražďovaní Židov sa stala kľúčovým dokumentom, ktorý pomohol zachrániť mnoho ľudských životov.

Film Správa vznikol v slovensko-česko-nemeckej koprodukcii podľa autobiografického románu Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera. Píše sa rok 1944 a v osvienčimskom koncentráku panuje vražedné peklo. Dvaja mladíci Fredy (Noël Czuczor) a Valér (Peter Ondrejička) sú ale pevne rozhodnutí pokúsiť sa o útek. A nielen to.

Continental Film

Chcú napísať podrobnú správu, ktorou by svetu opísali mechanizmus masového vyhladzovania ľudí nacistami. Cesta k tomuto cieľu ale bude mimoriadne ťažká. Nielen pre nebezpečenstvo smrti, ktoré číha na každom kroku, ale aj kvôli neistote, či svet opísaným hrôzam uverí.

Mrazivý a silný príbeh dvoch hrdinov

Vo vedľajších úlohách uvidíme aj Wojciecha Mecwaldowskiho, Jaceka Belera, Johna Hannaha, Ondřeja Malého, Michala Režného, Kamila Nożyńskiho, Floriana Panznera, Jana Nedbala či Larsa Rudolpha.

Príbeh Wetzlera a Vrbu si rozhodne filmové spracovanie zaslúžil, takže sme radi, že ho v kinách konečne uvidíme (hoci kvôli pandémii sme si naň museli počkať trochu dlhšie). Teší nás tiež, že réžie sa chopil práve Peter Bebjak, ktorý patrí medzi najtalentovanejších súčasných tvorcov na Slovensku.

Samotný trailer pôsobí tiež dobre a zdá sa, že film bude poriadne silnou a emotívnou drámou, ktorá neuveriteľné historické udalosti zobrazí úctivo a strhujúco. Slávnostnú premiéru si snímka odbila 9. septembra, teda v deň, keď si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

Práve 9. septembra 1941 bol totiž na území Slovenského štátu prijatý hanebný Židovský kódex. Ten zo Židov urobil občanov druhej kategórie, zbavil ich všetkých práv a viedol až k ich deportáciám do koncentračných táborov. Do bežnej distribúcie Správa zamieri už 23. septembra 2021.

Continental Film

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť