Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 11.12.2023
sk
Hilda
cz
Dana

Začiatkom januára sme ti priniesli prvé informácie k dlhoočakávanému filmu Sviňa aj s trailerom. Z neho je na prvý pohľad jasné, že tento film nebude žiadna oddychovka – zavedie ťa totiž do sveta vysokej politiky, organizovaného zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí.

Kým však film dorazí do kín, môžeš venovať pozornosť jeho knižnej predlohe, ktorú napísal Arpád Soltész a vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2018.

Kto je Arpád Soltész?

Arpád Soltész – autor kníh Mäso – Vtedy na východe (2017) a Sviňa (2018) študoval tlmočníctvo a prekladateľstvo. Najprv písal pre košický večerník, potom pre lokálny denník, nakoniec však s väčšinou svojich kolegov odišiel do narýchlo založeného denníka Korzár, v ktorom ďalej slobodne písali a kritizovali Mečiarov režim.

V roku 1998 sa stal obeťou fyzického útoku, lebo pchal nos do spoločenských obchodov mafie a SIS. Polícia tento prípad nikdy nevyšetrila. Od roku 1999 pracoval vo viacerých celoslovenských denníkoch i týždenníkoch a v televízii JOJ.

V súčasnosti pôsobí ako politický komentátor spravodajského portálu TV JOJ a po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vrátil aj k investigatívnej žurnalistike.

Ria Veresová / EMEFKA

O čom kniha Sviňa je?

Obyvatelia Malebnej krajinky pod Drobnými veľhorami sporadicky miznú. Iní urobia – celkom nečakane – závratné kariéry. Tie dva javy spolu súvisia. Zlo rozožiera krajinu všetkým na očiach, celkom otvorene.

Obete sa nebránia, pravdu si nepripúšťajú: to by si predsa mocní nedovolili, ľudia by to nedopustili a im by sa to nemohlo stať. Nakoniec sa to, samozrejme, všetkým stane.

Kniha začína autorovou poznámkou, v ktorej zdôrazňuje, že si „bohapusto vymýšľa, jeho román neobsahuje ani jednu pravdivú vetu a dej sa odohráva v krajine, ktorá by pokojne mohla byť aj Slovenskom, ale nie je“. Silné vyjadrenie, ktoré ťa utvrdí v tom, že stojí za to sa nad knihou zamyslieť.

Ria Veresová / EMEFKA

Na 300 stranách „čistej fikcie“ sa stretneš s príbehmi rôznych ľudí, ktoré zo začiatku nemajú nič spoločné. Postupne sa ale odhaľujú špinavé praktiky mafiánov, politikov a vplyvných ľudí:

• Závislá tínedžerka, ktorá zmizne z resocializačného centra a snaha jej matky zistiť pravdu
• Talentovaný politik, ktorý sa stane Predsedom a ovládne celú krajinu, okrem seba
• Malý vekslák, ktorý sa chce stať veľkým hráčom
• Zabijak mafie, ktorý vraj za svoj život vykopal jamu, do ktorej by sa pohodlne zmestila podzemná garáž
• Nadšený neonacista, ktorý v lese stratí kamaráta
• Mladý analytik, ktorý sa stane vychádzajúcou hviezdou novinárskeho neba, ak dokáže prežiť

Príbehy jednotlivých postáv vykresľujú systém, v ktorom neexistujú hranice medzi mafiou a politikou, ani zločinom a zákonom. Štát ovládajú nízke pudy vysokopostavených zločincov a je načase, aby ľudia pred tým prestali zatvárať oči a tvárili sa, že sa to nedeje.

Nebudeme ťa klamať, že je Sviňa ľahké čítanie – lebo skutočne nie je. Spomenuté praktiky, udalosti a opisy každému normálnemu a slušnému človeku zdvihnú tlak. Nejde len o špinavosti, ale aj o fakt, že je veľmi jednoduché zasadiť do deja našu krajinu a dianie v nej.

„Jasné, všetci vedia, že je za tým Wagner. Ale nevedia mu nič dokázať, a to úplne stačí. Skutok sa nestal, zákon porušený nebol.“ (Arpád Soltész, Sviňa, str.170)

Napriek ťažkej téme sa tento román číta pomerne rýchlo – štýl, akým autor Sviňu napísal, je svižný a dej je plynulý. Veľakrát naštve (alebo spôsobí permanentný hnev), pravdepodobne ju na chvíľu aj odložíš, ale po predýchaní sa ku nej vrátiš a ešte nejakú chvíľu ťa nenechá pokojne spať.

Ria Veresová / EMEFKA

Aby autor predišiel rôznym fabuláciám, po vydaní knihy Sviňa sa vyjadril v jednom rozhovore nasledovne:

„Toto je fiktívny príbeh, v ktorom si ľudia asi nájdu nejakú spojitosť s realitou, ktorú poznajú. Keby v knihe bolo 90 percent vecí, o ktorých by som bol skalopevne presvedčený, že je to pravda, ale primiešal by som do toho len 10 percent fabulácie, tak ako celok to už pravda nie je. A tej fabulácie je tam výrazne viac.

Sviňu treba čítať ako román, ako niečo, čo realistickým spôsobom vykresľuje, ako fungujú vzťahy v spoločnosti, aký je mechanizmus zla, ktorý ju rozožiera, ale netreba v tom hľadať konkrétne fakty, lebo tie tam nie sú. Nič som si neoveroval, keď som to písal, väčšinu toho som si naozaj cucal z prsta.

Samozrejme, že pri písaní ma ovplyvňuje v prvom rade to, s čím prichádzam do styku v mojej práci. Také bolo aj Mäso, taká je aj Sviňa, ale ani v jednej z týchto kníh nie je možné si povedať, že áno, toto je pravda.“ (Arpád Soltész, Aktuality.sk, 18.10.2018)

Ak ťa Sviňa (či už knižná, alebo filmová) zaujala, máš teraz jedinečnú šancu sa o nej porozprávať s ich tvorcami – autorom Arpádom Soltészom aj režisérkou Marianou Čengel Solčanskou – ešte pred oficiálnou premiérou v kinách.

Kníhkupectvo Panta Rhei totiž v spolupráci s vydavateľstvom Ikar a distribučnou spoločnosťou CinemArt SK pripravila diskusiu o knihe a filme v dvoch mestách – 3.2. v Bratislave a 5.2. v Prešove (viac informácií o udalosti nájdeš, ak klikneš na dané mesto).

Panta Rhei

V prípade, že sa na film Sviňa, ktorý začnú premietať od 6. februára, chystáš, nemala by knižná predloha ujsť tvojej pozornosti – zaručene sa ľahšie zorientuješ medzi postavami a dozvieš sa aj informácie, ktoré sa do filmu nedostali.

Pre maximálny knižno-filmový zážitok nájdeš v kníhkupectvách aj vydanie s filmovou obálkou, ktoré je doplnené o fotografie z natáčania.

Tento obsah vznikol v spolupráci s IKAR, a.s.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.