Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Začiatkom januára sme ti priniesli prvé informácie k dlhoočakávanému filmu Sviňa aj s trailerom. Z neho je na prvý pohľad jasné, že tento film nebude žiadna oddychovka – zavedie ťa totiž do sveta vysokej politiky, organizovaného zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí.

Kým však film dorazí do kín, môžeš venovať pozornosť jeho knižnej predlohe, ktorú napísal Arpád Soltész a vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2018.

Kto je Arpád Soltész?

Arpád Soltész – autor kníh Mäso – Vtedy na východe (2017) a Sviňa (2018) študoval tlmočníctvo a prekladateľstvo. Najprv písal pre košický večerník, potom pre lokálny denník, nakoniec však s väčšinou svojich kolegov odišiel do narýchlo založeného denníka Korzár, v ktorom ďalej slobodne písali a kritizovali Mečiarov režim.

V roku 1998 sa stal obeťou fyzického útoku, lebo pchal nos do spoločenských obchodov mafie a SIS. Polícia tento prípad nikdy nevyšetrila. Od roku 1999 pracoval vo viacerých celoslovenských denníkoch i týždenníkoch a v televízii JOJ.

V súčasnosti pôsobí ako politický komentátor spravodajského portálu TV JOJ a po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vrátil aj k investigatívnej žurnalistike.

Ria Veresová / EMEFKA

O čom kniha Sviňa je?

Obyvatelia Malebnej krajinky pod Drobnými veľhorami sporadicky miznú. Iní urobia – celkom nečakane – závratné kariéry. Tie dva javy spolu súvisia. Zlo rozožiera krajinu všetkým na očiach, celkom otvorene.

Obete sa nebránia, pravdu si nepripúšťajú: to by si predsa mocní nedovolili, ľudia by to nedopustili a im by sa to nemohlo stať. Nakoniec sa to, samozrejme, všetkým stane.

Kniha začína autorovou poznámkou, v ktorej zdôrazňuje, že si „bohapusto vymýšľa, jeho román neobsahuje ani jednu pravdivú vetu a dej sa odohráva v krajine, ktorá by pokojne mohla byť aj Slovenskom, ale nie je“. Silné vyjadrenie, ktoré ťa utvrdí v tom, že stojí za to sa nad knihou zamyslieť.

Ria Veresová / EMEFKA

Na 300 stranách „čistej fikcie“ sa stretneš s príbehmi rôznych ľudí, ktoré zo začiatku nemajú nič spoločné. Postupne sa ale odhaľujú špinavé praktiky mafiánov, politikov a vplyvných ľudí:

• Závislá tínedžerka, ktorá zmizne z resocializačného centra a snaha jej matky zistiť pravdu
• Talentovaný politik, ktorý sa stane Predsedom a ovládne celú krajinu, okrem seba
• Malý vekslák, ktorý sa chce stať veľkým hráčom
• Zabijak mafie, ktorý vraj za svoj život vykopal jamu, do ktorej by sa pohodlne zmestila podzemná garáž
• Nadšený neonacista, ktorý v lese stratí kamaráta
• Mladý analytik, ktorý sa stane vychádzajúcou hviezdou novinárskeho neba, ak dokáže prežiť

Príbehy jednotlivých postáv vykresľujú systém, v ktorom neexistujú hranice medzi mafiou a politikou, ani zločinom a zákonom. Štát ovládajú nízke pudy vysokopostavených zločincov a je načase, aby ľudia pred tým prestali zatvárať oči a tvárili sa, že sa to nedeje.

Nebudeme ťa klamať, že je Sviňa ľahké čítanie – lebo skutočne nie je. Spomenuté praktiky, udalosti a opisy každému normálnemu a slušnému človeku zdvihnú tlak. Nejde len o špinavosti, ale aj o fakt, že je veľmi jednoduché zasadiť do deja našu krajinu a dianie v nej.

„Jasné, všetci vedia, že je za tým Wagner. Ale nevedia mu nič dokázať, a to úplne stačí. Skutok sa nestal, zákon porušený nebol.“ (Arpád Soltész, Sviňa, str.170)

Napriek ťažkej téme sa tento román číta pomerne rýchlo – štýl, akým autor Sviňu napísal, je svižný a dej je plynulý. Veľakrát naštve (alebo spôsobí permanentný hnev), pravdepodobne ju na chvíľu aj odložíš, ale po predýchaní sa ku nej vrátiš a ešte nejakú chvíľu ťa nenechá pokojne spať.

Ria Veresová / EMEFKA

Aby autor predišiel rôznym fabuláciám, po vydaní knihy Sviňa sa vyjadril v jednom rozhovore nasledovne:

„Toto je fiktívny príbeh, v ktorom si ľudia asi nájdu nejakú spojitosť s realitou, ktorú poznajú. Keby v knihe bolo 90 percent vecí, o ktorých by som bol skalopevne presvedčený, že je to pravda, ale primiešal by som do toho len 10 percent fabulácie, tak ako celok to už pravda nie je. A tej fabulácie je tam výrazne viac.

Sviňu treba čítať ako román, ako niečo, čo realistickým spôsobom vykresľuje, ako fungujú vzťahy v spoločnosti, aký je mechanizmus zla, ktorý ju rozožiera, ale netreba v tom hľadať konkrétne fakty, lebo tie tam nie sú. Nič som si neoveroval, keď som to písal, väčšinu toho som si naozaj cucal z prsta.

Samozrejme, že pri písaní ma ovplyvňuje v prvom rade to, s čím prichádzam do styku v mojej práci. Také bolo aj Mäso, taká je aj Sviňa, ale ani v jednej z týchto kníh nie je možné si povedať, že áno, toto je pravda.“ (Arpád Soltész, Aktuality.sk, 18.10.2018)

Ak ťa Sviňa (či už knižná, alebo filmová) zaujala, máš teraz jedinečnú šancu sa o nej porozprávať s ich tvorcami – autorom Arpádom Soltészom aj režisérkou Marianou Čengel Solčanskou – ešte pred oficiálnou premiérou v kinách.

Kníhkupectvo Panta Rhei totiž v spolupráci s vydavateľstvom Ikar a distribučnou spoločnosťou CinemArt SK pripravila diskusiu o knihe a filme v dvoch mestách – 3.2. v Bratislave a 5.2. v Prešove (viac informácií o udalosti nájdeš, ak klikneš na dané mesto).

Panta Rhei

V prípade, že sa na film Sviňa, ktorý začnú premietať od 6. februára, chystáš, nemala by knižná predloha ujsť tvojej pozornosti – zaručene sa ľahšie zorientuješ medzi postavami a dozvieš sa aj informácie, ktoré sa do filmu nedostali.

Pre maximálny knižno-filmový zážitok nájdeš v kníhkupectvách aj vydanie s filmovou obálkou, ktoré je doplnené o fotografie z natáčania.

Tento obsah vznikol v spolupráci s IKAR, a.s.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť