Slovenský film Sviňa mieri do kín. Pred premiérou si nezabudni prečítať aj knihu

Kde inde získaš všetky informácie, ak nie v knižnej predlohe, podľa ktorej daný film natočili?

Zdroj: Ria Veresová / EMEFKA

Začiatkom januára sme ti priniesli prvé informácie k dlhoočakávanému filmu Sviňa aj s trailerom. Z neho je na prvý pohľad jasné, že tento film nebude žiadna oddychovka – zavedie ťa totiž do sveta vysokej politiky, organizovaného zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí.

Kým však film dorazí do kín, môžeš venovať pozornosť jeho knižnej predlohe, ktorú napísal Arpád Soltész a vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2018.

Kto je Arpád Soltész?

Arpád Soltész – autor kníh Mäso – Vtedy na východe (2017) a Sviňa (2018) študoval tlmočníctvo a prekladateľstvo. Najprv písal pre košický večerník, potom pre lokálny denník, nakoniec však s väčšinou svojich kolegov odišiel do narýchlo založeného denníka Korzár, v ktorom ďalej slobodne písali a kritizovali Mečiarov režim.

V roku 1998 sa stal obeťou fyzického útoku, lebo pchal nos do spoločenských obchodov mafie a SIS. Polícia tento prípad nikdy nevyšetrila. Od roku 1999 pracoval vo viacerých celoslovenských denníkoch i týždenníkoch a v televízii JOJ.

V súčasnosti pôsobí ako politický komentátor spravodajského portálu TV JOJ a po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vrátil aj k investigatívnej žurnalistike.

Ria Veresová / EMEFKA

O čom kniha Sviňa je?

Obyvatelia Malebnej krajinky pod Drobnými veľhorami sporadicky miznú. Iní urobia – celkom nečakane – závratné kariéry. Tie dva javy spolu súvisia. Zlo rozožiera krajinu všetkým na očiach, celkom otvorene.

Obete sa nebránia, pravdu si nepripúšťajú: to by si predsa mocní nedovolili, ľudia by to nedopustili a im by sa to nemohlo stať. Nakoniec sa to, samozrejme, všetkým stane.

Kniha začína autorovou poznámkou, v ktorej zdôrazňuje, že si „bohapusto vymýšľa, jeho román neobsahuje ani jednu pravdivú vetu a dej sa odohráva v krajine, ktorá by pokojne mohla byť aj Slovenskom, ale nie je“. Silné vyjadrenie, ktoré ťa utvrdí v tom, že stojí za to sa nad knihou zamyslieť.

Ria Veresová / EMEFKA

Na 300 stranách „čistej fikcie“ sa stretneš s príbehmi rôznych ľudí, ktoré zo začiatku nemajú nič spoločné. Postupne sa ale odhaľujú špinavé praktiky mafiánov, politikov a vplyvných ľudí:

• Závislá tínedžerka, ktorá zmizne z resocializačného centra a snaha jej matky zistiť pravdu
• Talentovaný politik, ktorý sa stane Predsedom a ovládne celú krajinu, okrem seba
• Malý vekslák, ktorý sa chce stať veľkým hráčom
• Zabijak mafie, ktorý vraj za svoj život vykopal jamu, do ktorej by sa pohodlne zmestila podzemná garáž
• Nadšený neonacista, ktorý v lese stratí kamaráta
• Mladý analytik, ktorý sa stane vychádzajúcou hviezdou novinárskeho neba, ak dokáže prežiť

Príbehy jednotlivých postáv vykresľujú systém, v ktorom neexistujú hranice medzi mafiou a politikou, ani zločinom a zákonom. Štát ovládajú nízke pudy vysokopostavených zločincov a je načase, aby ľudia pred tým prestali zatvárať oči a tvárili sa, že sa to nedeje.

Nebudeme ťa klamať, že je Sviňa ľahké čítanie – lebo skutočne nie je. Spomenuté praktiky, udalosti a opisy každému normálnemu a slušnému človeku zdvihnú tlak. Nejde len o špinavosti, ale aj o fakt, že je veľmi jednoduché zasadiť do deja našu krajinu a dianie v nej.

„Jasné, všetci vedia, že je za tým Wagner. Ale nevedia mu nič dokázať, a to úplne stačí. Skutok sa nestal, zákon porušený nebol.“ (Arpád Soltész, Sviňa, str.170)

Napriek ťažkej téme sa tento román číta pomerne rýchlo – štýl, akým autor Sviňu napísal, je svižný a dej je plynulý. Veľakrát naštve (alebo spôsobí permanentný hnev), pravdepodobne ju na chvíľu aj odložíš, ale po predýchaní sa ku nej vrátiš a ešte nejakú chvíľu ťa nenechá pokojne spať.

Ria Veresová / EMEFKA

Aby autor predišiel rôznym fabuláciám, po vydaní knihy Sviňa sa vyjadril v jednom rozhovore nasledovne:

„Toto je fiktívny príbeh, v ktorom si ľudia asi nájdu nejakú spojitosť s realitou, ktorú poznajú. Keby v knihe bolo 90 percent vecí, o ktorých by som bol skalopevne presvedčený, že je to pravda, ale primiešal by som do toho len 10 percent fabulácie, tak ako celok to už pravda nie je. A tej fabulácie je tam výrazne viac.

Sviňu treba čítať ako román, ako niečo, čo realistickým spôsobom vykresľuje, ako fungujú vzťahy v spoločnosti, aký je mechanizmus zla, ktorý ju rozožiera, ale netreba v tom hľadať konkrétne fakty, lebo tie tam nie sú. Nič som si neoveroval, keď som to písal, väčšinu toho som si naozaj cucal z prsta.

Samozrejme, že pri písaní ma ovplyvňuje v prvom rade to, s čím prichádzam do styku v mojej práci. Také bolo aj Mäso, taká je aj Sviňa, ale ani v jednej z týchto kníh nie je možné si povedať, že áno, toto je pravda.“ (Arpád Soltész, Aktuality.sk, 18.10.2018)

Ak ťa Sviňa (či už knižná, alebo filmová) zaujala, máš teraz jedinečnú šancu sa o nej porozprávať s ich tvorcami – autorom Arpádom Soltészom aj režisérkou Marianou Čengel Solčanskou – ešte pred oficiálnou premiérou v kinách.

Kníhkupectvo Panta Rhei totiž v spolupráci s vydavateľstvom Ikar a distribučnou spoločnosťou CinemArt SK pripravila diskusiu o knihe a filme v dvoch mestách – 3.2. v Bratislave a 5.2. v Prešove (viac informácií o udalosti nájdeš, ak klikneš na dané mesto).

Panta Rhei

V prípade, že sa na film Sviňa, ktorý začnú premietať od 6. februára, chystáš, nemala by knižná predloha ujsť tvojej pozornosti – zaručene sa ľahšie zorientuješ medzi postavami a dozvieš sa aj informácie, ktoré sa do filmu nedostali.

Pre maximálny knižno-filmový zážitok nájdeš v kníhkupectvách aj vydanie s filmovou obálkou, ktoré je doplnené o fotografie z natáčania.

Tento obsah vznikol v spolupráci s IKAR, a.s.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia vymýšľajú bizarné spôsoby, ako sa ochrániť pred koronavírusom

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME