Slovensko je hokejová krajina, ktorej občania žijú hokejom najmä v období majstrovstiev, no mnohí Slováci si radi zájdu na zápas aj mimo nich. Majstrovstvá sveta v hokeji sa tento rok dokonca odohrajú u nášho suseda – v Česku.
Lístky na zápasy Slovákov sa vypredali enormne rýchlo, keďže sa odohrávajú blízko našich hraníc. Pri tejto príležitosti sme oslovili na rozhovor slovenského hokejového trénera Jakuba Hofericu, ktorý trénuje hráčov U16 vo Švédsku. V rozhovore sa dozvieš aj to, čo je pre mladého hráča dôležité, aby nevyhorel, ako pristupujú rôzne národnosti k hre a disciplíne či aké zvláštne zvyky má veľký hokejový talent Connor Bedard.
Myslíte si, že záujem detí/mládeže o hokej rokmi klesá alebo narastá?
Tým, že sa hokej všeobecne globalizuje, tak určite narastá. Hokej je stále viac a viac populárny, už aj v Ázii, a myslím si že o pár rokov sa na nás budú tieto štáty pomaličky doťahovať.
Hokej je náročný šport a vyžaduje si veľa sebazaprenia, čoho niektoré deti nemusia byť schopné a možno nechápu, prečo určité veci robia. Existuje nejaký všeobecný zlomový bod, keď to deti či mladí zvyknú zabaliť?
Je to veľmi individuálne. U nás v klube každým rokom nejakí hráči prestanú hrať hokej, avšak stále v kategórii U16, keď máme prvý výber do kategórie elite. Letnú prípravu začíname s minimálne 25-28 hráčmi. Potom je to už len na nich, či sa do tímu prebojujú.
Ak chcú deti u nás v klube hrať hokej, jednou z podmienok je, aby do kategórie U13 hrali ešte ďalšie dva športy. Týmto sa snažíme, aby boli všeobecne nadaní aj na iné športy, keďže jedného dňa sa môžu rozhodnúť v hokeji ďalej nepokračovať. Tie deti, ktoré s hokejom pokračovať budú a majú základy aj v iných športových hrách, majú veľmi dobrý pohybový potenciál a je tam predpoklad, že v budúcnosti budú zvládať pohybové nároky v hokeji lepšie ako ostatní.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovák fotografuje preteky F1: Hamilton si potrpí, aby sme ho odfotili v niečom štýlovom. Räikkönen raz sotil na zem môjho učiteľa (ROZHOVOR+FOTO)
- Bývalá reprezentantka Slovenska v hádzanej: Máš 25 a zrazu ti dôjde, že si nepoužiteľná v bežnom živote. Šport je krásny, ale treba vedieť, kedy prestať
- Dominik má 14 rokov a už teraz je na ceste stať sa profesionálnym šípkarom na svetovej úrovni (ROZHOVOR)
Hovorí sa, že talent je 10 percent úspechu a zvyšok je tvrdá práca. Platí to tak aj pri hokeji, alebo treba toho talentu viac?
Talent určite v kariére pomôže, ale nedá sa nahradiť tvrdou prácou. Máme veľa prípadov, keď veľmi talentovaný hráč bez pracovnej morálky a disciplíny skončil s hokejom, respektíve sa nikdy nedokázal presadiť v najlepších mužských ligách sveta.
Obrovský hokejový talent
Trénovali ste aj obrovský hokejový talent – Connora Bedarda. Má nejaké divné zvyky či rituály pred zápasmi?
Keď bol u nás, tak mal 15 rokov a jediné, čo som spozoroval, že bol veľmi citlivý na hokejky, a myslím si, že mu to ostalo. Tie si niekedy brával zo štadióna aj domov a večer si ich precízne opáskoval. Teraz má tých rituálov určite viac.
Čo si myslíte o tejto sezóne, príde vám spokojný v Chicagu? Pretože niekedy sa tvári, že má toho dosť počas zápasov. Udrží si ho podľa vás Chicago aj do budúcnosti?
Je to jeho nováčikovská sezóna v NHL a už teraz ukazuje svoje kvality. V Chicagu je neskutočne dlhá a úspešná hokejová história a je to klub, v ktorom by každý hráč chcel stráviť svoju kariéru čo najdlhšie a byť jeho súčasťou. Verím, že sa im podarí vybudovať okolo Connora tím, ktorý dokáže nadviazať na klubové úspechy, a že budú opäť raz top tímom v NHL.
Máme na Slovensku, prípadne sa nám rodí podobný hokejový talent, ako je Connor? V čom tkvie jeho výnimočnosť?
Connor je neskutočný hokejový talent v kombinácii s disciplínou, pracovnou morálkou a láskou k hokeju. Jeho výnimočnosť tkvie hlavne v jeho strele, mysleniu na ľade, kreativite a zručnostiach. Na Slovensku má hokej stúpajúcu tendenciu a verím, že budeme mať znovu raz hokejistu takého kalibru, ako je Connor. Tým, že na Slovensku netrénujem už dlhšiu dobu, netrúfam si povedať.
Pôsobili ste vo viacerých krajinách a trénovali hokejistov rôznych národností. Akú má disciplínu každá z nich? Ako sa menil prístup k hre?
V Číne boli hráči veľmi individuálne zruční už od mladého veku. Tam bol však problém, že sa deti venovali iba jednému športu a už v mladom veku sa špecializovali iba na hokej. Denne dokázal mať jeden hráč aj 2-3 individuálne tréningy.
Vo Švédsku je to v nižších kategóriách voľné a dbá sa hlavne na rozvoj dieťaťa ako takého. Kladieme dôraz na zdokonaľovanie korčuliarskych a individuálnych zručností s pukom až takmer do kategórie U15. Deťom v tréningoch a zápasoch nechávame priestor na kreativitu a nechávame ich slobodne rozhodovať, spoločne so spätnou väzbou od trénerov vo forme tipov, čo by mohli urobiť lepšie v danej situácii.
Prvé inštrukcie o ”playbooku” hráči dostávajú až v kategórii U16. V porovnaní so Slovenskom je to tu v mládežníckych kategóriách voľnejšie a prvý dotyk so systémom hráči riešia až v juniorke. Bolo skvelé si zažiť systém čínskeho hokeja, kde deti vyhoria, a následne fungovať v tom švédskom a na vlastnej koži zistiť, aká je dôležitá správna výchova športovca.
Koľko takýchto hráčov na Slovensku máme?
Kto podľa vás z mladých hráčov do 20 rokov môže dostať miesto v reprezentácii na blížiace sa MS v hokeji 2024?
Neviem odhadnúť. Ja by som sa s mladými hráčmi do seniorskej reprezentácie neponáhľal. Je skvelé vidieť mladých hráčov hrať za reprezentáciu. Dôležitejšie však je, aby mali mladí hráči výborne nastavenú letnú prípravu a dokázali čas mimo sezóny využiť na zdokonalenie svojich zručností na ľade.
Majstrovstvá sú takmer počas celého mája a ten mesiac vám dokáže výrazne ovplyvniť prípravu na nasledujúcu sezónu. Ak má mladému hokejistovi pomôcť získať skúsenosti v seniorskej reprezentácii a je dostatočne dobrý, tak prečo nie. Otázka je, koľko takýchto hráčov na Slovensku máme? Ak mu však v kariére má pomôcť zdokonaľovať svoje zručnosti počas leta a mať perfektnú nasledujúcu sezónu, často je to lepšia cesta pre jeho rozvoj.
Čo si myslíte o hráčoch KHL? Mali by dostať šancu ukázať sa na majstrovstvách?
K tejto otázke Slovenský zväz (SZĽH už rozhodol, že hráči KHL nebudú k dispozícii) zaujal stanovisko a ostatní by sme ho mali rešpektovať. Ja sa osobne stotožňujem s rozhodnutím štátov ako Česko, Švédsko a podobne.
Ktorá krajina v rámci Európy má podľa vás najlepší hokej?
Švédsko. SHL je určite najlepšia liga v Európe a Allsvenskan (druhá najvyššia liga) má veľmi vysokú kvalitu. Veľa hráčov z nej išlo priamo hrať NHL. Tu by som povedal, že pre diváka je Allsvenskan lepšia na sledovanie, keďže tam hráči vyprodukujú viac chýb ako v SHL. Myslím si, že tam padá aj viac gólov. Aj čo sa týka juniorských líg, konkurenciou lepšia juniorská liga ako vo Švédsku momentálne v Európe nie je.
Čo vy osobne milujete na hokeji najviac? Čím vás očaril?
Mňa najviac baví dynamika hokeja. Neustále hľadanie nových prvkov v hokeji a detailov, ktoré dokážem ako tréner hneď aplikovať. Hokej sa neustále vyvíja a je zábavné sledovať tých najlepších hráčov, ako určujú trend, kam sa hokej posúva. Hokej je krásna hra, treba si ju užívať a bude vzrušujúce vidieť, kam sa hokej znova o pár rokov posunie.