Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 29.2.2024
sk
Radomír
cz
Rufin
, Horymír

Posledných pár rokov sme svedkami, že známe komiksové postavy dokážu zarobiť šialené peniaze. Marvel dobýja kiná film za filmom a za ním pokrivkávajú snímky DC Comics. Komiksové postavy dostávajú úspešné seriálové a herné adaptácie. Je čas na otázku: poznáš nejakého čisto slovenského superhrdinu?

Veľká časť slovenskej komiksovej tvorby zostáva našincom neznáma. Sme v situácii, keď väčšina z nás dokáže vymenovať tucty amerických superhrdinov, ale nespomenie si na meno čo i jedinej slovenskej komiksovej postavy. Postavy, ktorá ani nemusí byť typický superhrdina, veď aj v komikse existujú rôzne žánre.

Slovenská komiksová tvorba ale nie je mŕtva. Presvedčia vás o tom sestry Jančové so svojím komiksom Artúr. Ide o čisto slovenský komiks inšpirovaný veľkými superhrdinskými príbehmi, ktorému nechýbajú sympatické postavy, kopy akcie, a ani zmysel pre humor.

https://www.instagram.com/p/By48ljph4TZ/

Zuzana a Ivana pochádzajú z Kysúc a len nedávno dokončili štúdium na Univerzite Komenského. Vo voľnom čase sa rady venujú športu, no ich najväčšou vášňou je, celkom prirodzene, komiks. Milujú komiksy, komiksové filmy, komiksové seriály a hocičo iné spojené s komiksami. To nebude asi žiadnym prekvapením.

Zuzana a Ivana Jančové

Sestry sa odlišujú v tom, že červenovlasá Zuzka sa venuje maľbe, zatiaľčo blonďatá Ivka písaniu príbehov a článkov. Ako sme sa dozvedeli z nasledovného rozhovoru, práve tento rozdiel je tým, čím sa sestry navzájom dopĺňajú a vďaka tomu sú efektívnou tvorivou dvojkou.

Akým spôsobom máte rozdelené úlohy na tvorbe komiksu?

Zuzka: Ja ilustrujem komiks a Iva vytvára príbeh a píše scenár. Tvorbu komiksu máme teda rozdelenú presne na polovicu. Samozrejme, že si navzájom radíme, ako pri scenári tak aj pri kresbách, ale, pravdupovediac, vždy si koniec-koncov urobíme podľa seba.

https://www.instagram.com/p/Bz7Sk8fo_ra/

Ako by ste v krátkosti predstavili komiks Artúr? Je Artúr vaša komiksová prvotina?

Komiks ARTÚR Čierny Peter je príbeh o mladom chlapcovi, ktorý chce pomstiť smrť svojej mamy a jediný spôsob, ako to dokáže urobiť, je, že zničí firmu L-TORO. Jeho mama pre túto vývojársku spoločnosť pracovala a pracovala na projekte s názvom Červený trojuholník, vďaka ktorému by Artúr mohol túto firmu zničiť.

https://www.instagram.com/p/Bz0lm0qoBuD/

Napokon sa mu podarí Červený trojuholník aj získať. Avšak, pri úteku sa jeho cesta skomplikuje a skríži s Petrom, ktorý roky hľadá prácu i napriek existencii Šprta. Spolu sa dostávajú do problémov, z ktorých sa len tak ľahko už zrejme nedostanú.

Ako veľké fanúšičky komiksového sveta Marvel a DC sme vždy uvažovali nad vytvorením komiksu. Dokopali sme sa do toho počas nášho zúfalstva zo školského projektu, v ktorom sme mali vytvoriť niečo svoje a kreatívne. Keďže sa nám nechcelo písať esej o medzinárodnom marketingu, tak bola voľba jasná.

https://www.instagram.com/p/By5CqVWhADM/

V tom čase zomrel aj Stan Lee, a preto sme mu chceli vzdať poctu vytvorením amatérskeho komiksu. Komiks dostal názov Peter – Skúška a bol hlavne pre študentov. No išlo len o ručne kreslený komiks s bunkami, ktoré sme lepili lepidlom na papier. V tomto komikse sa zrodil Šprt, ktorý je jednou z hlavných postav komiksu Artúr – Čierny Peter a výrazne ovplyvnil dej.

Kto sú pre vás najväčšie umelecké vzory?

Iva: Najväčší umelecký vzor? Fúha, u mňa je to, samozrejme, Stan Lee, potom Rick Yancey, ktorý napísal Piatu vlnu a Suzanne Colinsová, ktorá napísala Hry o život. Ich tvorbu a štýl písania zbožňujem, a samotné Hry o život a Piatu vlnu som prečítala niekoľkokrát.

https://www.instagram.com/p/Bx0HRAAAq8L/

Zuzka: Umelecký vzor? Viac sa zameriavam na rôzne tutoriály od mladých umelcov, ako napríklad Chloe Rose. Je veľmi vtipná vo svojich tutoriáloch na youtube, takže človek sa počas pozerania/ inšpirovania neunudí k smrti. To isté platí aj o ikone ako je Bob Ross. Z komiksovej tvorby je jednoznačne na prvom mieste Jack Kirby.

Aký máte názor na slovenskú komiksovú scénu?

Na Slovensku je veľmi veľa úžasných umelcov, aj keď popravde nepreferujeme slovenské komiksy, hlavne preto, lebo nie sú zamerané na také príbehy, z ktorých čerpáme inšpiráciu. Samozrejme, že obdiv z našej strany patrí hlavne Danglárovi. Jeho tvorba je perfektná.

Zuzana a Ivana Jančové
Preferujete DC alebo Marvel? Ktoré konkrétne postavy máte najradšej?

Myslím, že u nás vládne akási rovnováha, čo sa týka týchto dvoch svetov. Máme rady DC, a aj Marvel rovnako. Najobľúbenejšou postavou je pre nás Iron Man. No je ťažké sa rozhodnúť len pre pár obľúbených postáv. Každá má svoj unikátny príbeh a charakter.

https://www.instagram.com/p/BnWk4JbFwM6/

Samozrejme, že máme rady aj iné postavy hlavne z filmového spracovania, ako je Doctor Strange, Spiderman, Star Princ J, ale nie Star Lord, Loki, Shazam, Aquaman, ale určite sú to aj ženské hrdinky, ako je Scarlet Witch, Wonder Woman či Captain Marvel.

Čo vás ženie dopredu a inšpiruje? Ako prekonávate tvorivú krízu?

Určite sú to ľudia okolo nás. Hoci je zatiaľ málo tých, ktorí komiks čítali, ale Artúra si okamžite obľúbili a chceli by vedieť, ako sa vyvinie osud nielen Artúra, ale aj Petra či Šprta. Tvorivú krízu prekonávame športom, hádkami, rozhovormi, a hlavne pozeraním komiksových filmov a seriálov.

Zuzana a Ivana Jančové
Aké sú vaše sny? Kam by ste sa vo svete komiksu chceli dostať?

Síce sme na začiatku, ale stanovili sme si cieľ vytvoriť komiks, ktorý bude inšpiráciou nielen pre mladých, ale pre kohokoľvek. Chceme motivovať a vzdelávať pomocou hrdinov a superhrdinov. V ich príbehoch a činoch by sa mal nájsť každý, a možno ľuďom práve náš komiks pomôže nájsť odpovede na rôzne otázky z bežného života.

https://www.instagram.com/p/BzV-AS5IAzC/

Môžeme však prezradiť napríklad to, že Červený trojuholník je niečo, čo predstavuje veľký problém súčasnosti, a aj my chceme poukázať na to, že by pred týmto problémom nemal nikto z nás zatvárať oči.

Samozrejme, že keď sme sa dali na túto dráhu, snívame o tom, že si vezmeme náš komiks do rúk aj v knižnej podobe, možno v inom jazyku. Je ale pred nami ešte dlhá cesta, no veríme, že aj to raz príde.

https://www.facebook.com/sestryjancove/photos/a.852454418450161/860715567624046/?type=1&theater

Tvorbu sestier Jančových môžeš sledovať na Facebooku a Instagrame. Všetky publikované časti Artúra nájdeš na tomto odkaze.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.