Keď sa povie cestovanie, veľa ľudí si predstaví klasické dovolenky alebo výlety k moru uskutočnené prevažne leteckou dopravou prípadne autom. Užívať si voľné chvíle a spoznávať krásy sveta sa však dá aj inak, dobrodružnejšie. Jedným z čoraz obľúbenejších spôsobov je práve off-grid kemping v obytnej dodávke.
O tom, čo je to vlastne off-grid kempovanie a ako vyzerá takýto životný štýl, nám povedal slovenský pár Lukas a Dominika, ktorá na internete vystupuje pod menom OnlyVans a cestuje po svete vo svojej obytnej dodávke. Táto mladá dvojica zdieľa príbehy a zážitky zo svojich dobrodružných ciest, na ktoré sa vydávajú na svojej prerobenej dodávke. Zároveň však ponúkajú možnosť žiť takýto život aj iným, svoje vozidlo prenajímajú na zážitkové pobyty.
Ako ste sa vlastne dostali k off-grid kempovaniu? Bola to náhoda alebo ste tento životný štýl poznali a sledovali?
Radi by sme sa vám predstavili, voláme sa OnlyVans a primárne sa venujeme prerábke a prenájmu off-grid kempervanov. Off-grid v tomto kontexte znamená, že človek nie je závislý od pripojení v kempe, ale môže kempovať autom mimo „civilizácie“, dokonca aj niekoľko týždňov.
K off-grid kempingu sme sa dostali čistou náhodou. Obaja sme v minulosti študovali v USA. Medzi Lukasove hobby patrí drifting a v USA si postavil drift auto. Na „eventy“ sa takéto auto musí ťahať na prívese a keďže ceny ťažných truckov, ako napríklad Ford F150, boli nad náš rozpočet, tak sme sa rozhodli pre lacnejšiu alternatívu – žltý školský autobus.
Áno, celé to znie zvláštne, ale teda tak to u nás chodí. Autobus mal ťažnú silu rovnakú, no mal jednu obrovskú výhodu. Po vymontovaní všetkých sedadiel sa v ňom otvoril priestor vhodný na prestavbu.
Autobus sme po niekoľkých mesiacoch tvrdej práce útulne prerobili a Lukas v ňom precestoval 6 mesiacov po Amerike. Po návrate na Slovensko sme boli rozhodnutí tento „americký sen“ zreplikovať a precestovať Európu, no narazili sme na viacero problémov, a preto sme siahli po kompaktnejšej alternatíve – náš prvý Mercedes Sprinter.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Mladý Slovák ovláda Medzinárodnú vesmírnu stanicu: Sme jediný takýto tím, ktorý v reálnom čase každodenne pracuje s astronautmi
- Slovenská doktorka estetickej medicíny: Pacientka si po zväčšení pier chcela na pery prilepiť čili papričku pre dlhší efekt
- Slovenka o živote s alergiou na slnko: Kamaráti ma prezývajú upírka, letá sú neuveriteľne únavné (ROZHOVOR)
Aká bola najdlhšia cesta, na ktorú ste sa takto vybrali? Cestujete len po Slovensku alebo aj do iných krajín?
Najdlhšia cesta naším kempervanom nás ešte len čaká. Koncom roka plánujeme cestu do Afriky a chceli by sme sa dostať až na Saharu. Celú cestu budeme zdieľať na našom Instagrame.
Spomedzi našich klientov zobrala auto najďalej Lenka Poláčková (Vacvalová). Spolu s manželom Honzom pokorili v našom kempervane polárny kruh. Prejazdili cca 15 000 km a auto si prešlo naozaj extrémnou zaťažkávajúcou skúškou. Denné mrazy častokrát klesli na neskutočných -43 °C a nezávislé kúrenie muselo byť zapnuté 24/7.
Naši klienti prevažne cestujú mimo Slovenska, najčastejšie do talianskych Dolomitov, Slovinska či Nórska. Tieto krajiny ponúkajú oveľa lepšie zázemie pre kempingový spôsob cestovania, a preto sa ani nečudujeme, že sú v takej obľube.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko stojí takýto špecializovaný van
- O tom, aké príhody sa im stali na cestách
- Ako sa stravujú počas svojich dobrodružstiev
- Ako riešia sanitárne a hygienické potreby
- Na čo si treba dávať pozor počas off-grid kempovania
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom