Len málokto tuší, že najväčší výrobca hokejových pukov na svete sídli práve na Slovensku. Firma Vegum z Dolných Vesteníc v okrese Prievidza ročne vyprodukuje štyri až šesť miliónov pukov. Hrá sa s nimi na ľadových plochách po celom svete. Ako uvádza portál Dobré Noviny, so slovenskými pukmi hrávajú nielen európske hokejové veľmoci ako Fíni, Švédi, Nemci či Švajčiari, ale aj hráči prestížnej zámorskej NHL.
„Naša firma vznikla v päťdesiatych rokoch minulého storočia, no výroba hokejových pukov sa začala v sedemdesiatych rokoch,“ uviedol pre televíziu Regina Stanislav Fodora, vedúci obchodu spoločnosti Vegum z Dolných Vesteníc. Za veľkú mláku pritom smerujú až dve tretiny z dolnovestenických pukov.
Tajomstvo čierneho pokladu
Výroba kvalitného hokejového puku je doslova alchýmia a receptúra je prísnym tajomstvom každého výrobcu. Portál Fit-Drive uvádza, že slovenské puky sa pripravujú z troch základných surovín – sadze, oleja a kaučuku. „Tieto suroviny sa potom zmiešavajú vo valcovni spolu s ostatnými malými drobnými chemikáliami,“ vysvetľuje technológ výroby Vladimír Ďuriš.
Podľa Správ STVR je proces výroby viacfázový. „V prvej úrovni navážime olej a sadze, v druhej sa nachystá kaučuk, ktorý sa váži podľa konkrétneho receptu, a ako tretia fáza prichádza spojenie všetkých týchto surovín v mixéri,“ vysvetlil plánovač výroby Boris Botoš.
Hotové puky prechádzajú náročnou kontrolou kvality. „V našom laboratóriu sa vykonávajú skúšky podľa požiadaviek zákazníka na základe fyzikálno-mechanických vlastností, a to je hustota, tvrdosť, pevnosť, ťažnosť a odrazová pružnosť,“ povedala vedúca vývojového laboratória Miriam Hvojníková pre regionálny televízny magazín Regina.
Od olympiády po NHL
Slovenské puky sprevádzali našich hokejistov pri mnohých významných podujatiach. Ako informuje portál Fit-Drive, puky z Dolných Vesteníc robili spoločnosť našim hokejistom pri ich prvej samostatnej účasti na olympijských hrách v roku 1994 v nórskom Lillehammeri. S týmito pukmi sa hrávali aj olympijské hry a svetové šampionáty, no v súčasnosti už skôr putujú do zámorských súťaží.
Podľa portálu Plus JEDEN DEŇ sa veľkej popularite tešia najmä v zámorí. Slovenský hokejista Marián Gáborík sa dokonca na sociálnej sieti pochválil: „Američania, vedeli ste, že vo vašej najprestížnejšej hokejovej súťaži sa hrá s pukmi vyrobenými na Slovensku?“
Ako uvádza portál Fit-Drive, približne 75 % výroby pukov putuje do Kanady, približne 8 % skončí v USA a severských štátoch a asi 5 % ide do strednej Európy. Zvyšok si objednávajú zákazníci zo Slovenska.

Farby a vysoká kvalita
Zaujímavosťou je, že puky nemusia byť len čierne. V ponuke firmy nájde zákazník okrem čiernych klasických pukov aj modré, červené, žlté, zelené, biele alebo mikroporézne, ktoré sú vyslovene mäkké. Každá farba má pritom svoj význam. Biele puky slúžia na tréning brankárov, oranžové majú vyššiu hmotnosť a sú určené na zlepšenie streľby.
Kvalitu slovenských pukov oceňujú aj profesionáli. Portál ŠK Vegum cituje bývalého reprezentačného brankára Jána Lašáka: „Dolné Vestenice sú v ich výrobe špičkou. Ich puk veľmi dobre drží tvar. Na porovnanie, ten americký pri používaní rýchlo stráca hrany a objavujú sa na ňom trhliny, kvôli ktorým sa potom zle kontroluje streľba.“
Za úspechom stojí tím ľudí
Za ročnou produkciou viac ako 7,5 milióna kusov stojí len 20 ľudí, uvádza portál Fit-Drive. Celý proces výroby požadovaného produktu netrvá ani hodinu a v Dolných Vesteniciach ho zvládajú za 50 minút.
Aj keď hokejové puky tvoria len štyri až päť percent celkového objemu výroby tejto firmy, v obchodnej stratégii ich firma dlhodobo udržiava. „Týmto si vlastne budujeme imidž významného producenta, ktorého pozná každý hokejový nadšenec,“ dodáva pre Správy STVR Stanislav Fodora.
Ambíciou továrne je aj jej opätovný návrat na vrcholné medzinárodné podujatia. „Je našou ambíciou dostať sa opäť na majstrovstvá sveta. No nebude to ani zajtra, ani pozajtra. Stále prebieha vývoj a úprava technológií,“ uzatvára výrobný riaditeľ Ján Makula.