Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor

Slovenský podnikateľ oklamal desiatky ľudí, dlhuje im vyše 300-tisíc eur. Žije luxusný život a tvrdí, že je nevinný

Zo svojich problémov dokonca viní políciu.


Slavomíra Buraja sleduje na jednej zo sociálnych sietí takmer pol milióna ľudí. Jeho profil je plný motivačných citátov a fotiek z luxusných dovoleniek. Takisto v ňom nájdeš spoločné fotografie s úspešnými ľuďmi. Niekto by si mohol pomyslieť, že Slavomír žije doslova „americký život“. Opak je však pravdou. Zrejme ide o učebnicový príklad toho, že nie všetko, čo vidíš na internete, je holá pravda.

Podvodník alebo nevinný podnikateľ?

Trnavská polícia ešte v júli 2022 zverejnila príspevok, v ktorom varovala pred 38-ročným podnikateľom. Nabral si vysoké zálohy, ale práce nikdy nedokončil, respektíve ani nezačal. Ako informuje SME, momentálne čelí 132 obvineniam. Podvedeným zákazníkom dlhuje viac ako 300-tisíc eur. Polícia voči nemu podala obžalobu 7. februára, súd o jeho väzbe rozhodol o tri týždne neskôr.

Aby sme boli presní, jeho podnikateľská činnosť sa mala točiť okolo zasklievania balkónov, zimných záhrad, terás, montáže prístreškov a záhradných domčekov. Burajova priateľka podľa SME tvrdí, že s prácami „len meškal“, čo vraj nie je trestný čin. Tu sa však naskytá protichodná otázka – prečo od desiatok ľudí nabral zálohy, ak vedel, že sľúbený termín prác nemá šancu stihnúť?

Oklamaní zákazníci

Pod spomenutý policajný príspevok sa okamžite po zverejnení začali sypať desiatky negatívnych komentárov. Písali ich ľudia, ktorí mali byť obeťami údajného podvodu. „Aj nás oklamal. Zobral zálohu 2000 € a neprišiel ani len zamerať zasklenie terasy,“ napísala Tatiana.

„Vypovedali sme písomne zmluvu o dielo a napriek tomu peniaze na účet vôbec nevrátil. Hoci robím na daňovom úrade, nemôžem na neho nájsť žiadne páky. Pán Buraj chodí pokojne po svete, vozí sa na drahých autách a vraj aktuálne nakupuje za naše peniaze diamanty,“ dodala.

„Hlavná vec, že si užíva ‚luxus‘ za peniaze iných, za ukradnuté peniaze,“ napísala rozhorčene Jana. V komentároch sa opakuje rovnaký scenár. Slavomír prišiel na drahom aute, na ľudí nepôsobil ako podvodník, a preto mu mnoho z nich vyplatilo požadované zálohy. Práce sa však stále nezačínali, pribúdali výhovorky, až sa v niektorých prípadoch úplne odmlčal.

S negatívnym zážitkom sa podelil aj Oldo: „Mojich 80-ročných rodičov obral o zálohu 500 €. Tri mesiace po podpise zmluvy neprišiel ani len vymerať balkón na zasklenie v Dúbravke. Buraj je neuveriteľný podvodník, ako prvé sa ľudí pýta, či vedia vyplatiť zálohu.“

Tieto ľudové motívy nie sú slovenské. Predajcovia klamú Slovákov aj turistov

Mohlo by ťa zaujímať:

Tieto ľudové motívy nie sú slovenské. Predajcovia klamú Slovákov aj turistov

Všetko mal premyslené

Ako informovala polícia, svoje služby ponúkal cez inzerát. So všetkými zákazníkmi spísal zmluvu o dielo a vypýtal si zálohu, čo bola približne polovica zo sumy, ktorú si naúčtoval za komplet služby. „Klientom to argumentoval pri zálohe tým, že peniaze použije ako prvotné náklady na dodávku a montáž materiálu. Už pri podpise zmluvy však vedel, že vzhľadom na všetky okolnosti zákazku nedodá a peniaze nevráti,“ uviedla polícia.

Polícia v závere príspevku uviedla aj jednu cennú radu. Týka sa toho, ako sa Slováci môžu vyhnúť podobným podvodníkom. „Skôr ako niekomu odovzdáte peniaze alebo uzavriete zmluvu, radšej si osobu alebo firmu preverte.“


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.