Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Slovenským legionárom z obdobia 1914 až 1920 odhalia pamätnú tabuľu

Bez česko-slovenských légií by slovenskí a českí politici v prvom zahraničnom odboji 1914 – 1918 podľa predsedu Matice slovenskej len ťažko presvedčili Dohodové mocnosti, aby sa priklonili k vzniku prvého Česko-Slovenska.


Slovenských legionárov v česko-slovenských légiách v rokoch 1914 -1920 si pripomenie Matica slovenská (MS) odhalením pamätnej tabule na budove bývalej Legiobanky v Bratislave. Udeje sa tak po ročnom odklade z dôvodu pandémie, a to 11. novembra 2021 pri príležitosti 101. výročia ukončenia sibírskej anabázy a návratu posledných slovenských príslušníkov česko-slovenských légií do vlasti. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MS Veronika Grznárová.

„Slovenských legionárov by mala spoločnosť oveľa viac oceniť, pretože výrazne prispeli k začatiu nového slovenského národného a demokratického života po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie. Bez česko-slovenských légií by slovenskí a českí politici v prvom zahraničnom odboji 1914 – 1918 len ťažko presvedčili Dohodové mocnosti, aby sa priklonili k vzniku prvého Česko-Slovenska,“ priblížil predseda MS Marián Gešper. Podľa neho za vznik tejto početnej zahraničnej odbojovej armády vďačíme predovšetkým ministrovi a generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Public domain

Medzi slovenskými legionármi sú aj viaceré slovenské národné i matičné osobnosti. „Na zápase o oslobodenie Slovenska spod maďarizácie sa v česko-slovenských légiách priamo zúčastnili aj členovia i aktivisti Matice slovenskej ako Janko Jesenský, Jozef Gregor Tajovský, Vladimír Daxner, Mikuláš Gacek, Jozef Honza-Dubnický, Rudolf Klačko, Martin Oríšek, či generáli Rudolf Viest a Jozef Martin Kristin, otec herečky Evy Kristinovej,“ doplnil predseda MS.

V roku 1920 sa definitívne vrátili do vlasti poslední česko-slovenskí legionári z vojnovej Sibíri, čím zvŕšili svoje legionárske pôsobenie. Posledný 36. lodný transport 720 česko-slovenských vojakov sa nalodil 2. septembra 1920 na loď Heffron. Po mesačnej plavbe sa loď doplavila do prístavu Terst 11. novembra 1920, teda na druhé výročie ukončenia prvej svetovej vojny. Domov sa legionári vrátili už do zmenených politických a spoločenských pomerov.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.