Utorok 24.5.2022
sk
Ela
, Vanesa
cz
Jana, Vanesa

Slovinci a Maďari chcú spoločne organizovať budúcoročné hokejové MS

Motto spoločnej kandidatúry Slovincov a Maďarov znie: "Mimoriadne okolnosti si žiadajú mimoriadne rozhodnutia."


Počas predchádzajúceho týždňa si hokejové reprezentácie Slovinska a Maďarska vybojovali návrat do elitnej kategórie majstrovstiev sveta a v nasledujúcom roku by obe krajiny chceli hostiť svetový šampionát. Zástupcovia slovinskej a maďarskej národnej federácie o tomto úmysle referovali po skončení turnaja A-skupiny I. divízie MS, ktorý hostila Ľubľana. Informuje o tom oficiálny web Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Pôvodne sa mali budúcoročné MS konať v ruskom Petrohrade, ale zo známeho dôvodu, ktorým je pretrvávajúca ruská vojenská invázia na území Ukrajiny, IIHF odobrala Rusom právo hostiť svetovú elitu. Meno hostiteľa MS 2023 zatiaľ nezverejnila, chce tak spraviť ešte v máji 2022.

„Mimoriadne okolnosti si žiadajú mimoriadne rozhodnutia,“ znie motto spoločnej kandidatúry Slovincov a Maďarov. Maďari zatiaľ nehostili svetovú hokejovú elitu. V slovinskej Ľubľane sa MS konali ešte v roku 1966, domáca Juhoslávia však vtedy bola súčasťou výkonnostne slabšej B-skupiny a hrala v chorvátskom Záhrebe. V prípade úspechu môžu Maďarsko a Slovinsko organizovať šampionát od 5. do 21. mája 2023.

Slovinci ponúkajú Arénu Stožice pre 10 500 fanúšikov, ktorá by hostila jednu zo základných skupín a dve štvrťfinálové stretnutia. Maďarská strana do hry „vložila“ novú arénu MVM Dome v Budapešti, v ktorej sa v januári 2022 konali súboje majstrovstiev Európy v hádzanej a na hokejových zápasoch pojme až 19 182 divákov. V maďarskej metropole by sa konali súboje v skupinách, dva štvrťfinálové súboje aj vyvrcholenie turnaja, vrátane finále.

„Bolo by skvelé hrať doma v Budapešti pred našimi fanúšikmi. Zaslúžili by si to,“ poznamenal v nedeľu maďarský reprezentačný obranca Zsombor Garát, pre ktorého by účinkovanie v rodnej Budapešti na najvyššej úrovni bolo splnením detského sna. Aj útočník János Hári sa narodil v Budapešti. „Ak by sme hrali v Budapešti, bolo by to skvelé. Už tu v Ľubľane nám naši priaznivci vytvorili domácu atmosféru. Verím, že našej federácii to vyjde,“ poznamenal Hári pre web IIHF.

Maďarsko a Slovinsko sa síce v ostatných dekádach mohli uchádzať o organizáciu elitnej kategórie MS, no hrozilo by, že nebudú hrať na takom turnaji. Pravidelne postupovali nahor a zostupovali nadol. Maďarov v roku 2023 čaká jedenásta účasť medzi svetovou elitou, no po druhej svetovej vojne iba tretia, predtým aj v rokoch 2009 a 2016. Slovinci hrali medzi najlepšími v ostatnom období častejšie, medzi rokmi 2002 až 2017 až deväťkrát.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť