Rok 2022 sa blíži ku koncu, čo znamená, že prichádza celoročný súhrnov udalostí. Jedným z nich je slovo roka, ktoré pravidelne uverejňuje Oxfordský slovník. Víťazovi dalo hlas viac ako 340 000 ľudí. Lúčiaci dvojkový rok sa niesol v znamení Goblin Mode.
Čo to znamená?
Slangová fráza goblin režimu sa za posledných dvanásť mesiacov stala virálnou. Označuje typ samoľúbeho, lenivého, nedbalého alebo chamtivého správania, zvyčajne spôsobom odmietajúcim sociálne normy či očakávania. Ilustruje spôsob života neudržiavaným, hedonistickým štýlom bez záujmu o vlastný obraz. Ľudia sa pozerajú na sociálne normy novými okuliarmi.
Napríklad keď v noci v polospánku zamieriš do chladničky, výdatne sa občerstvíš klobáskou s mastným rožkom a následne sa vrátiš do postele. Dôvodom popularity termínu je skutočnosť, že posledné dva roky ľudia prešli do režimu goblinov vinou Covidu-19.
Tento mód indikuje estetický odraz sebaprezentácie ľudí chaoticky sa vracajúcich do verejného života z útrob pandemickej izolácie. Zleniveli, spohodlneli, pribrali, zvykli si na komfort home office. Dôkazom je slovo vax, ktoré sa hrdilo prvenstvom v roku 2021.
Škaredý troll
Goblini z 15. storočia sú zlomyseľní škriatkovia, šeredné malé príšery zbožňujúce neplechu a škodoradosť. Vylihujú v teplej postieľke, vyzerajú škaredo, nerobia nič produktívne. Možno sa už pár dní nesprchovali, ale v podstate nie sú zlí. Chcú sa len baviť. Znie ti to povedome?
Druhé a tretie miesto
Druhé miesto obsadilo slovo metaverse, hypotetické prostredie virtuálnej reality, v ktorom používatelia interagujú s avatarmi a ich okolím pohlcujúcim spôsobom, niekedy považovaným za potenciálne rozšírenie alebo náhradu internetu.
Tretie miesto patrí hashtagu #IStandWith súvisiacemu s prejavom podpory a solidarity určitej iniciatívy, skupiny či osoby. Údaje zo sociálnych sietí ukazujú, že tento výraz a jeho varianty (#IStandWithUkraine a #StandWithUkraine) sa stali prominentnejšími po ruskej invázii na Ukrajinu.