„Slušne som sa tu naklikoval,“ priznal Kaliňák po vojenskom výcviku. Prezradil, čo ho najviac prekvapilo

Takto vyzerá výcvik, na ktorom sú aj Pellegrini a Kaliňák.


Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) absolvoval prvý týždeň výcviku v priestoroch Tureckého vrchu, ktorý hodnotí pozitívne, no priznáva, že ide o fyzicky náročnú skúsenosť. Zdôraznil, že by si výcvik mal vyskúšať každý. Najviac ho prekvapil intenzívny rozvrh.

„Prestávky sú veľmi krátke a od 5:30 do 18:00 idete naplno, pričom stále sa musíte sústrediť na niečo iné. Najpodstatnejšie je, že napriek veku alebo skúsenostiam, musíte byť tím, pretože každá chyba sa trestá,“ povedal minister.

Aj on sám si musel odpykať chyby klikmi. „Bolo to 50, 20 či 10 klikov. Slušne som sa tu naklikoval. Je to štandard, ktorý je toho súčasťou. Veliteľ je prudký, keď niekto spraví chybu, tak za to trpí celý tím, aby sa všetci naučili kontrolovať,“ dodal.

Najlepšie sa mu podľa vlastných slov darí pri práci so zbraňou. „Skúsenosti už technické mám, najlepší čas som dosiahol pri rozoberaní a skladaní zbrane. Vzhľadom na to, že som už v minulosti strieľal, nebol ani strelecký výsledok zlý,“ uviedol. Za pozitívum považuje aj pobyt na čerstvom vzduchu – desať až dvanásť hodín denne, bez ohľadu na počasie. Vníma to ako príležitosť lepšie spoznať bežných vojakov a ich potreby.

Ide o vojenský výcvik, nie o kurz varenia, vraví Kaliňák

Zároveň zdôraznil, že výcvik je prístupný pre každého bez ohľadu na fyzickú kondíciu. „Nemáme tendenciu hľadať iba ,supermanov´. Aj v prípade rozcvičky, ktorá je o behu, sa môže niekto aj prejsť. My nejdeme na fyzické limity,“ poznamenal. Dodal tiež, že denne prejde viac ako 13-tisíc krokov. „Fyzický výdaj je tu obrovský. Začína to rozcvičkou, ktorá niekedy býva silová, a teda kliky, brušáky, planky, alebo je rozcvička behová a niekedy je namiesto rozcvičky sebaobrana,“ spresnil.

Cieľom výcviku podľa neho nie je preťaženie účastníkov, ale zlepšenie kondície. „Každý ale vie, do čoho ide, že ide o vojenský výcvik, nie o kurz varenia, takže s fyzickou náročnosťou musí rátať. Preto vyžadujeme zdravotnú prehliadku, aby sme mali istotu, že výcvik nikomu neublíži,“ dodal minister. Zatiaľ vraj došlo len k drobným zraneniam ako odreniny alebo otlačené nohy z nových kanád.

O výcvik prejavilo záujem už viac ako 5 000 ľudí a vyše 3 200 vyplnilo požiadavkový formulár. Registrovaných je viac než 500 záujemcov, pričom približne 60 % z nich chce pôsobiť v branných zálohách. „Za prvých 15 dní to osobne považujem za veľmi dobré číslo, až sa trochu bojíme, či budeme zvládať kapacitu, takže na plné pecky chceme rozbehnúť budovanie infraštruktúr,“ povedal Kaliňák. Dodal, že stúpol aj záujem o profesionálnu službu – tento rok evidujú 600 až 700 uchádzačov.

Ďalší turnus by mohol mať okolo sto účastníkov. Minister zdôraznil, že systém chcú ďalej vylepšovať. „Už dnes vidím niekoľko vecí, ktoré by som pomenil a budeme sa snažiť, aby to malo zmysel pre celú SR,“ poznamenal s tým, že krajinu čakajú výzvy ako klimatické zmeny a ich dôsledky, na ktoré musíme byť pripravení.

Pellegrini priznáva náročnosť výcviku

Prezident Peter Pellegrini tiež absolvuje výcvik a priznáva jeho náročnosť. „Keď na siedmy či ôsmy deň ideme ráno na rozcvičku a jeden z nás si niečo zabudne, dostaneme trest. Musíme urobiť 20 klikov zo solidarity všetci, a to s 22 kilovým batohom na chrbte,“ opísal. Napriek tomu vníma skúsenosť ako pozitívnu. „Dávame si nielen fyzicky do tela, ale je to aj určitá psychohygiena, pretože nie sme od rána do večera zavesení na mobiloch,“ dodal.

Vyzdvihol profesionalitu inštruktorov. „Prekvapila ma profesionalita inštruktorov a to, ako zvládajú svoje majstrovstvo… Mám z toho samé dobré dojmy,“ uviedol. Výcvikový deň začína budíčkom o 5:30, po ktorom nasleduje rozcvička, raňajky a odovzdanie zbraní. „Do 17:30 nemáte desať minút voľna,“ poznamenal. Za kľúčové považuje tímového ducha.

TASR – Martin Baumann

Zákon o Národných obranných silách, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla, má za cieľ posilniť odolnosť Slovenska prostredníctvom dobrovoľníkov ochotných pomáhať v krízových situáciách a zlepšiť si kondíciu. Veliteľom týchto síl je plukovník Ladislav Kysel. Národné obranné sily sú určené pre mužov aj ženy od 18 do 55 rokov (v niektorých prípadoch až do 65), ktorí sú zdravotne a psychicky spôsobilí, bezúhonní, spoľahliví a majú trvalý pobyt na Slovensku.

Štruktúru Národných obranných síl tvoria operačné, pohotovostné a branné zálohy. Operačné zálohy sú určené pre osoby so skúsenosťami v armáde, pohotovostné pre nováčikov, ktorí ešte hľadajú svoje miesto. Tí budú chrániť kritickú infraštruktúru a zasahovať pri katastrofách. „Branné zálohy sú pre tých, ktorí si ešte nie sú úplne istí, či majú záujem prevziať záväzok a byť súčasťou 14 dní plus tri víkendy,“ objasnil Kaliňák. Branné zálohy umožňujú nezáväzne otestovať svoje schopnosti a môžu slúžiť ako vstupná brána do iných zložiek.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pellegrini a spol. si obliekli maskáče a nastúpili na vojenský výcvik. Výber najlepších memes


Tagy:
Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné