Animák Šmolkovia vo filme v kinách odštartuje 17. júla. Šmolkovia samotní sú dnes pevnou súčasťou populárnej kultúry a pozná ich asi každý. Vieš však, kto ich vymyslel a aké filmy či seriály sme s nimi dostali? Viac o tom ti prezradíme práve v tomto článku.
Pôvodne išlo o vedľajšie postavy
Šmolkovia pôvodne vznikli ako belgický komiks, ktorého autorom je Pierre Culliford, známy pod pseudonymom Peyo. Vôbec prvýkrát sa objavili v komiksovej sérii Johan and Peewit v roku 1958. Jej hlavní hrdinovia počas pátrania po magickej flaute natrafili na dedinku Šmolkov.
Peyo pôvodne plánoval, že Šmolkovia sa objavia len v jednom komikse ako vedľajšie postavy. Čitateľská odozva však bola mimoriadne pozitívna a malých modrých škriatkov si ľudia rýchlo obľúbili.
Šmolkovia sa tak objavili aj v ďalších číslach série Johan and Peewit. Už vtedy však bolo jasné, že ich obľúbenosť je až príliš veľká na to, aby navždy ostali len roztomilými sidekickmi. Peyo im teda najprv doprial samostatný spin-off, v ktorom rozprával skôr kratšie príbehy. Ich popularita neklesala a Peyo napokon vytvoril plnohodnotnú komiksovú sériu. Výzor Šmolkov trochu prepracoval tak, aby pôsobili ešte sympatickejšie.

Šmolkovia žijú v idylickej čarovnej dedinke uprostred belgických lesov, pričom uznávaným vodcom a mentorom im je Tatko Šmolko. Práve ten ich často zachráni pred plánmi zlého čarodejníka Gargamela, ktorý Šmolkov neznáša.
Prvý komiks so Šmolkami vyšiel 30. novembra 1963 pod názvom Les Schtroumpfs noirs (The Black Smurfs, teda Čierni Šmolkovia). Obsahoval celkom tri poviedky a stretol sa s viac než pozitívnou odozvou. Pripísal si aj komerčný úspech, takže o dva roky neskôr vyšiel druhý komiks.
Šmolkovia veľmi rýchlo získavali popularitu a celkovo s ich dobrodružstvami vyšlo 16 komiksových kníh. Tá posledná sa na pulty kníhkupectiev dostala 1. januára 1992. Po Peyovej smrti vyšlo s pomocou jeho syna Thierryho Culliforda viacero ďalších publikácií.
Celovečeráky a seriály
Prvý celovečerný film so Šmolkami vznikol v roku 1965 v réžii Eddyho Ryssacka a Maurica Rosyho. Jeho názov bol The Adventures of the Smurfs, mimo hranice domovského Belgicka sa však príliš nepresadil. V roku 1975 však mal premiéru animák The Smurfs and the Magic Flute od Josého Dutillieua, ktorému scenár napísal samotný Peyo.
Ten sa stretol s pomerne veľkým ohlasom, odniesol si pozitívne recenzie a po stránke tržieb sa stal hitom. Dočkal sa aj viacerých repríz, a to aj v našich končinách.
Jedným z najväčších úspechov bol animovaný seriál Šmolkovia, ktorý vyprodukovala známa americká spoločnosť Hanna-Barbera. Vysielal sa v rokoch 1981 až 1989 a podieľal sa na nej aj autor komiksu Peyo. Išlo o zábavný seriál, ktorý mnohokrát vysielali aj slovenské či české televízie. V roku 2021 sa dočkal moderného rebootu, ktorý však skôr zapadol a pôvodnému seriálu sa nemohol rovnať.

Vráťme sa však k filmom. Po premiére The Smurfs and the Magic Flute sa Šmolkovia na strieborné plátna dlhé roky nevrátili. Ich potenciál však Hollywoodu neušiel, a tak sme sa v roku 2011 dočkali mixu hraného a animovaného filmu Šmolkovia. O jeho réžiu sa postaral Raja Gosnell. Šmolkovia sa tajomným portálom dostali do nášho sveta. Musia spojiť sily a nájsť cestu domov. Protihráčom im bude, ako inak, Gargamel.
Pokus o reštart
Kritiky boli väčšinou negatívne, ale snímke sa po finančnej stránke darilo. V roku 2013 teda dorazil sequel Šmolkovia 2 opäť v Gosnellovej réžii. V dvojke sa okrem Šmolkov objavili aj iné stvorenia, ktoré vytvoril Gargamel. Ten okrem iného unesie Šmolinku, pretože len ona pozná tajné kúzlo, vďaka ktorému by sa Gargamel mohol stať najmocnejším čarodejníkom.
Kritici na filme ani tentokrát nenechali nitku suchú, tržby však boli celkom vysoké. Nejakú dobu sa plánoval aj tretí diel, ale napokon bol zrušený s tým, že Šmolkovia dostanú reboot.

Ten vznikol v roku 2017 pod názvom Šmolkovia: Zabudnutá dedinka a režíroval ho Kelly Asbury. Tentokrát išlo o kompletne animovaný titul. Šmolinka a jej priatelia nájdu záhadnú mapu a rozhodnú sa vydať po jej trase. Prejdú Zakázaným lesom a objavia v ňom neuveriteľné tajomstvá. Gargamel, pravdaže, ani tentokrát nemohol chýbať a hlavným hrdinom ich cestu poriadne zdramatizoval.
Kritická odozva nebola ktovieako zázračná, recenzenti sa ale zhodli, že oproti predchádzajúcim dvom dielom ide o citeľné zlepšenie. Finančne však snímka nepresvedčila, keďže tržby vo výške 197,2 milióna dolárov ostali ďaleko za očakávaniami. Práva na značku následne od štúdia Sony prevzalo štúdio Paramount, ktoré sa rozhodlo skúsiť opätovný reštart.
Šmolkovia opäť v kinách
Tým sa dostávame do súčasnosti a k snímke Šmolkovia vo filme. Tú režíroval Chris Miller, autor Shreka Tretieho a Kocúra v čižmách. Šmolkovia sa v ňom vydajú na záchrannú výpravu s cieľom nájsť Tatka Šmolka. Toho totiž niekto uniesol. A ako to už tak býva, Šmolkovia pri pátraní zistia, že v tom má prsty čarodejník Gargamel. Pri putovaní za Tatkom Šmolkom opustia bezpečné hranice svojej dedinky a dostanú sa dokonca do reálneho sveta.
V pôvodnom znení prepožičali postavám hlasy herci ako Rihanna, James Corden, Nick Offerman, JP Karliak, Dan Levy, Amy Sedaris, Natasha Lyonne, Sandra Oh, Jimmy Kimmel, Octavia Spencer, Nick Kroll, Hannah Waddingham či Kurt Russell.
U nás budú Šmolkovia vo filme uvedení so slovenským dabingom. V ňom začuješ hercov ako Andrea Somorovská, Peter Marcin, Peter Makranský, Dušan Szabo, Pavol Topoľský, Marina Miezga a Zuzana Vačková. Šmolkovia vo filme si odbijú premiéru 17. júla.
