Smutná správa: opustil nás legendárny Stano Dančiak!

Slovenský humor stratil ďalšie veľké meno

Herecký majster Stanislav Dančiak nás v sobotu v noci opustil vo veku 75 rokov. Ikonická osobnosť slovenského divadla a filmu sa vždy dokázala postarať o úsmevy na tvárach niekoľkých generácií Sloveniek a Slovákov.

Rodený Bratislavčan študoval na Strednej zdravotníckej škole odbor zubného laboranta. Viac ho to ale ťahalo k divadelným doskám, preto sa pustil do štúdia na VŠMU. V jeho závere Dančiak získal sľubný angažmán v Slovenskom národnom divadle.

https://www.vtedy.sk/herec-stano-danciak%C2%A0sa-doziva-75-rokov

Už po jednom roku herca čakala vojenská služba. Po návrate z nej sa spolu s niekoľkými kamarátmi rozhodol opustiť SND a založiť Divadlo na Korze. Neskôr pôsobil aj na Novej Scéne. V roku 1990 sa Dančiak stal stálicou Činohry Slovenského národného divadla. Svojej hereckej kariéry sa nevzdal aj napriek tomu, že ho krutá choroba pripravila o zrak.

http://www.pluska.sk/fotogaleria/?foto=&clanok=921731

Nezabudnuteľné roly Dančiak stvárnil vo viacerých známych slovenských filmoch. Spomenúť stačí snímky Námestie svätej Alžbety, Sebechlebskí hudci alebo Jožko Púčik a jeho kariéra. Diváci s radosťou spomínajú na nespočetné televízne skeče, v ktorých Dančiak hviezdil hlavne v deväťdesiatych rokoch. Show Bud Bindi predstavila dvojicu neschopných protagonistov v podaní Mira Nogu a Stana Dančiaka. Tento komediálny seriál sa pokojne dokázal vyrovnať aj svetovému Mr. Beanovi. Dančiak sa do histórie slovenského humoru zapísal aj ako sluha James v službách Lorda Nortona.

Vďaka televízii mal možnosť zoznámiť sa s Dančiakovym majstrovstvom skutočne každý. Okrem množstva inscenácií, ktoré sa objavili na našich obrazovkách, na tom má podiel aj úspešná kariéra v dabingu. Sem môžeme zaradiť kreslený seriál Zbojník Jurošík, nemecký krimiseriál Derrick a sitkom Alf, o ktorého možnom pokračovaní sme pred pár dňami písali. Ktokoľvek bude nového Alfa dabovať na Slovensku, Dančiakovi sa len ťažko vyrovná.

Dančiaka si ľudia zamilovali hlavne kvôli charizmatickému prejavu, komediálnym improvizáciám, príjemnému hlasu a vždy prítomnému optimizmu. Herecký velikán sa celkom oprávnene stal držiteľom viacerých výnimočných ocenení – napríklad ceny Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov a Pribinovho kríža II. triedy. V roku 2011 bol uvedený do Siene slávy.

Zdroj: csfd.cz; ta3.com
Titulná fotka: SITA

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
11
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
18 najdivnejších reklamácií, ktoré naozaj prešli


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME