Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Smutná správa pre milovníkov slovenskej prírody. Demänovská ľadová jaskyňa možno zmení názov

Stráca sa vec, ktorá dominuje v jej názve.


Unikátna Demänovská ľadová jaskyňa v Nízkych Tatrách patrí k najstarším známym európskym jaskyniam. Slováci a turisti z celého sveta v nej obdivujú vápencovú výzdobu a takisto unikátne ľadové výtvory. Práve tie však tento rok v jaskyni chýbajú a všetci sa pýtajú, kedy sa opäť objavia.

Ako informuje RTVS vo svojej reportáži, naša jedinečná ľadová jaskyňa je takmer bez ľadu. Doterajšia ľadová výzdoba sa roztopila a, žiaľ, nová nevznikla. Príčinou sú teplé zimy z posledných rokov a taktiež ľudský faktor, ktorý zasiahol do jej „prirodzenosti“.

Tisíce Slovákov môžu prísť o svoje domovy. Panelákom končí životnosť, budú ich búrať?

Mohlo by ťa zaujímať:

Tisíce Slovákov môžu prísť o svoje domovy. Panelákom končí životnosť, budú ich búrať?

Bude musieť zmeniť názov?

V jaskyni prebiehali rekonštrukčné práce elektroinštalácie a svietenia. Z toho dôvodu z hľadiska bezpečnosti a vôbec možnosti pracovať v jaskyni boli otvory – vstupy studeného, mrazivého vzduchu do jaskyne uzavreté, uviedol pre RTVS jaskyniar zo Správy slovenských jaskýň Pavel Herich.

Teplo pohltilo výzdobu Kmeťovho dómu a aj stĺp ľadu vo Veľkom dóme. Turistom tento rok ostáva na obdiv „len“ vápencová výzdoba a ďalšie krasové útvary. Ľad sa vraj stále môže vytvoriť, no silná celoročná vrstva je zrejme tento rok utópiou.

„Ak ľad definitívne odtiaľto zmizne, je namieste uvažovať o zmene názvu. Pretože Demänovská ľadová jaskyňa je pomerne mladý – storočný názov. A historický názov, pochádzajúci z diel Mateja Bela, je Veľká a Malá čierna jaskyňa,“ povedal pre RTVS Herich.

Demänovská ľadová jaskyňa, Slovensko, Nízke Tatry, príroda, zmena názvu, ľad
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje