Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie

Snažia sa vyčistiť ulice od podvodníkov a ukazujú mesto z úplne iného pohľadu. Toto sú Kluci z Prahy

Podobných ľudí by sme potrebovali v každom meste.


Pôvodne ich môžeš poznať pod názvom Honest Guide. Prevedú ťa Prahou a budú sa ti snažiť ukázať miesta, ktoré by si zrejme prehliadol. Veď česká metropola nie je iba o hrade, moste a orloji. Nachádza sa v nej veľa skrytých uličiek, v ktorých nájdeš rôzne poklady. Rovnako ti ukážu, kde si dať skvelú sviečkovú a dobré chladené pivko. Čo je však asi najdôležitejšie, snažia sa chrániť turistov pred podvodníkmi.

Na svojom youtubovom kanáli sami o sebe píšu: „Ahoj, my sme Janek a Honza, dvaja Chalani z Prahy. Praha je krásna aj hnusná, drahá aj lacná. Toto mesto milujeme aj neznášame. A natáčame o ňom videá. Pekne po česky. Niekedy po anglicky. Vždy ale s úsmevom na tvári.“

Po anglicky a po česky

Na svojom prvom kanáli Honest Guide majú dnes viac než milión odberateľov. Ich videá navyše videlo už 60 miliónov sledujúcich z celého sveta. Natáčajú naň v angličtine, vždy sú však priložené české titulky. O nič tak neprídeš. Ak ovládaš angličtinu, aj tak nebudeš mať najmenší problém Honzovi porozumieť.

Približne pred dvomi rokmi spustili tiež druhý kanál – Kluci z Prahy. Koncept je takmer ten istý. Najväčší rozdiel je v tom, že v ňom rozprávajú po česky, čím je zameraný najmä na Čechov a tým pádom aj Slovákov. Za pomerne krátky čas ich sleduje už 450-tisíc ľudí.

Ak chceš zažiť Prahu ako lokálny a nie ako turista, mal by si si určite pozrieť niektoré z ich videí. Zavedú ťa na miesta, o ktoré by si bez ich pomoci nezakopol. Určite chceš ochutnať niečo tradične dobré a české. Nechceš platiť za predražené jedlo a hnusné pivo. A chceš vidieť čo najkrajšie miesta s čo najmenším počtom turistov, ktorí si robia selfíčka.

Robia to, čo by mala polícia

Na videách Honza a Janek neukazujú Prahu iba v pozitívnom svetle. Rovnako odhaľujú nedostatky a podvody, ktoré sa dennodenne dejú v uliciach. Jedným z nich boli napríklad zmenárne, ktoré ti zmenili tvoje peniaze za české, akurát s veľmi nevýhodným kurzom. Ak si si to uvedomil a chcel peniaze zameniť naspäť, nedalo sa.

Najnovšie sa Kluci z Prahy venujú bulharským pouličným podvodníkom. Ako to funguje? Bulhari číhajú na miestach, kde sú minimálne dva bankomaty pri sebe. Keď si prídeš vybrať peniaze, postaví sa vedľa teba chlapík, ktorý predstiera, že tiež vyberá. Keď uvidí, že držíš v ruke hotovosť, ponúkne ti výmenu tvojich „veľkých bankoviek“ za menšie. Pointa je tá, že ti nedá české koruny, ale staré prepadnuté bankovky z Bulharska. Veľa turistov na tento podvod naletí. My chalanom fandíme a prajeme, nech vyženú z ulíc čo najviac podobných zlodejov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť