Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin

Snažíš sa prejsť 10 000 krokov denne? Týchto päť tipov ti pomôže dosiahnuť cieľ

Obuj si pohodlné topánky a vyraz na cestu k zdravšiemu životu!


Kroking alebo v našom jazyku chodenie je novodobý športový fenomén. Je to fyzická aktivita, ktorá v sebe spája hádam všetko, čo si človek od pohybu sľubuje – pobyt na čerstvom vzduchu, posilňovanie fyzického tela, upokojenie psychického vnútra, užívanie si okolitého sveta a pod. Zároveň je to aktivita veľmi flexibilná, lebo sa dá robiť prakticky kedykoľvek, keď sa potrebuješ premiestniť z jedného miesta na druhé.

Cieľom množstva ľudí sa stalo prejsť 10 000 krokov denne. Ide o akúsi métu, ktorou sa ľudia snažia zlepšiť svoju kondíciu a celkové zdravie. Hoci sa tento cieľ môže zdať jednoduchý, jeho začlenenie do každodennej rutiny môže byť náročné. Tu je päť tipov od odborníka na chôdzu, ktoré vám pomôžu dosiahnuť tento cieľ.

1. Rozdeľ si celok na menšie časti

Nájdenie si času na 10 000 krokov môže byť výzvou. Odborníčka na chôdzu a fitness trénerka Sarah Bennett odporúča rozdelenie množstva krokov, ktoré chceme prejsť, na menšie časti. „Namiesto jednej dlhej prechádzky si naplánujte viac krátkych prechádzok počas dňa,“ hovorí. Ranná prechádzka, ďalšia počas obeda a posledná večer môže byť efektívnym riešením.

2. Zmeň trasu a prostredie

Chodenie po rovnakej trase môže byť nudné. Bennett zdôrazňuje dôležitosť zmeny trás a prostredia. „Objavujte nové trasy, parky a štvrte,“ odporúča. Rôznorodosť prostredí udrží tvoje prechádzky zaujímavými a motivujúcimi.

Krokovanie sa teší stále väčšej popularite. Podľa vedcov stačí iba toľkoto krokov denne, aby si ochránil a podporil svoje zdravie

Mohlo by ťa zaujímať:

Krokovanie sa teší stále väčšej popularite. Podľa vedcov stačí iba toľkoto krokov denne, aby si ochránil a podporil svoje zdravie

3. Používaj technológie na sledovanie pokroku

Moderné technológie môžu byť veľkou pomocou pri sledovaní pokroku vo fyzickej aktivite. Používanie pedometra, fitness náramku alebo aplikácie na smartfóne ti umožní sledovať tvoj pokrok aj pri chôdzi. „Tieto nástroje vám môžu pripomínať, aby ste sa hýbali, ak ste príliš dlho sedeli,“ hovorí trénerka Bennett o ďalších benefitoch využívania technológií pri chôdzi.

4. Zapoj existujúce návyky

Zakladateľka projektu WalkActive Joanna Hall odporúča „spojiť“ chôdzu s existujúcimi návykmi. Ak máš zvyk piť kávu, vezmi si ju so sebou do parku a popritom sa prejdi. Spojenie chôdze s každodennými aktivitami ti pomôže dosiahnuť cieľ prirodzenejšie.

5. Prioritizuj pohodlie a bezpečnosť

Pri dosahovaní cieľa je dôležité myslieť na pohodlie a bezpečnosť. Investuj do kvalitnej obuvi, ktorá poskytuje podporu a tlmenie. Obleč sa vhodne podľa počasia a nos reflexné prvky, ak chodíš v slabom osvetlení. „Počúvajte svoje telo,“ dodáva Bennett. „Ak cítite bolesť, oddýchnite si a v prípade potreby sa poraďte s odborníkom.“

Snažíš sa prejsť 10 000 krokov denne? Týchto päť tipov ti pomôže dosiahnuť cieľ
Shutterstock

Prejdenie 10 000 krokov denne môže výrazne zlepšiť tvoje fyzické a duševné zdravie. Rozdelením krokov na menšie časti, zmenou prostredia, používaním technológie, zapojením existujúcich návykov a prioritizáciou pohodlia a bezpečnosti môžeš dosiahnuť svoj cieľ a zároveň si chôdzu užívať.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.