Žijeme v časoch, keď slovo „nie“ nemá veľkú váhu. Moderná kultúra nás núti byť ochotnými sa vo všetkom, vždy a za každých okolností prispôsobiť a podrobiť, aj keď sa naše vnútro proti tomu búri. Totiž, povedať „áno“ aj vtedy, ak chceme povedať „nie“, je často jednoduchšie a pohodlnejšie, a to najmä preto, že sa tým dá vyhnúť konfliktu.
Napriek tomu je „áno“ nie vždy tou správnou odpoveďou. Naučiť sa hovoriť „nie“ je esenciálnou zručnosťou pre zachovanie vlastného zdravia, psychického aj fyzického, hraníc súkromia a jeho integrity. Niekedy dokáže obyčajné „nie“ zlepšiť všetko, paradoxne aj službu voči ostatným. Ako sa naučiť hovoriť „nie“? Ako toto slovo zaradiť do svojho života?
1. Uvedom si hodnotu svojho času a energie
Prvým a zároveň asi najťažším krokom v celom procese osvojenia si slovíčka „nie“ je naučiť sa postaviť seba na prvé miesto. V podstate ide o to, že si sami pred sebou uznáme, že náš čas a energia sú obmedzené a cenné zdroje. Nedá sa predsa so všetkým súhlasiť, všetkým vyhovieť a zároveň sa postarať o svoje vlastné potreby. Základ predstavuje prostá otázka – ja alebo ostatní?
2. Stanov si priority
S prvým krokom, teda tým, že by sme si mali vybrať seba, veľmi úzko súvisí aj stanovenie si priorít. Ak vieš, čo je pre teba dôležité a kam chceš smerovať, stane sa pre teba jednoduchším povedať veciam, ktoré s tým nesúvisia, povestné „nie“. Napríklad, ak je tvojou prioritou tráviť viac času s rodinou, môžeš ľahšie odmietnuť prácu nadčas.
3. Poznaj svoje limity
Stanovenie priorít zase úzko súvisí s poznaním svojich vlastných hraníc. Ak máš jasne vymedzené to, čo chceš a nechceš robiť, nemusel by sa mať až taký problém odmietnuť veci stojace mimo týchto hraníc. Ty sám rozhoduješ o tom, čo a koho si pustíš do život a čomu a komu budeš venovať svoju energiu a čas.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane