Liek na duševné zdravie
Výhody snehu pre duševné zdravie prevyšujú tie, ktoré sa týkajú fyzického zdravia. Až štyria z piatich ľudí uvádzajú, že sneh zlepšuje ich náladu, zbavuje ich stresu a má priaznivý vplyv na spánok. Sneh nás vracia k príjemným spomienkam z detstva a vyvoláva pocit nostalgie, ktorá prináša optimistickejší pohľad na naše sociálne väzby a lieči emocionálne rany. Spája rodiny a núti nás užiť si daný okamih, viac sa sústrediť na prítomnosť a byť všímavý.
Počas sneženia sa aktivuje „režim šťastného dieťaťa“, ktorý nám pomáha rozpamätať sa na šťastné pocity, ktoré sme pri snežení zažívali ako deti, a znovu ich prežiť. Núti nás ísť von a umožňuje nám tak dopriať si oddych od rutiny. Sneh si takisto spájame s peknými predstavami, scénami, aké vidíme napríklad vo filmoch, a vianočnou pohodou, čo tiež pozitívne ovplyvňuje náladu.
Sneh je aj častou témou fatickej komunikácie, ktorá neslúži na zdieľanie informácií, ale na posilnenie sociálnych väzieb. Sneh absorbuje až 60 % percent zvuku, ale naopak, niektoré prírodné zvuky zosilňuje, čím prispieva k pocitu pokoja a vyrovnanosti. Počas počúvania zvukov prírody bola u ľudí zaznamenaná vyššia aktivita v častiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za odpočinok a relaxáciu, čo môže pomôcť ľuďom v strese.
Vystavenie sa chladnému počasiu zvyšuje energiu, mozgovú aktivitu a sústredenie. Sneh odráža až 95 % svetla, čo zlepšuje náladu a pôsobí antidepresívne. Pobyt v zasneženej prírode dokonca zlepšuje náš sebaobraz a je vhodný aj pre ľudí trpiacich poruchami príjmu potravy a nízkym sebavedomím, pretože obnovuje naše vyčerpané psychologické zdroje.