Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin

Sníva sa ti ten istý sen zas a znova? Toto ti ním naznačuje tvoje podvedomie

Opakujúce sa sny zažíva približne 75 % ľudí.


Sny sú už dlho predmetom záujmu psychológov aj terapeutov. Podľa Sigmunda Freuda rozhodne nejde o nezmyselné zhluky obrazov, ale majú svoj význam, ktorým nám naše podvedomie vysiela určité signály.

V tomto článku by sme sa radi bližšie pozreli na problematiku snov, ktoré majú tendenciu sa nám periodicky vracať. Prečo to tak je a aký je vlastne ich význam?

S opakujúcimi sa snami sa stretáva až 75 % ľudí

Snívame prakticky všetci. Podľa odborníkov sa nám za jednu noc sníva aj päť rôznych snov. Niektorí ľudia si pamätajú len jeden, iní zase žiadny. A potom tu máme aj sny, ktoré sa nám stále vracajú. Ocitáme sa v nich vo veľmi podobných či rovnakých situáciách a robíme tie isté aktivity. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tieto sny nemajú žiadnu súvislosť s naším životom, nie je to tak. Aj keď treba dodať, že tá súvislosť nemusí byť hneď zrejmá.

Podľa výskumov odborníkov sa s opakujúcimi sa snami stretlo 35 % detí a až 60 až 75 % tínedžerov a dospelých. Psychológovia navyše zdôrazňujú, že väčšina ľudí sa s vracajúcimi sa snami stretne v detstve, hoci je pravdou, že sa môžu objaviť aj v dospelosti. Sny ako také sa, samozrejme, líšia.

V prípade opakujúcich sa snov sa ale napriek tomu môžeme stretnúť s viacerými spoločnými motívmi. Napríklad v snoch niekam bežíme a cítime, že sme prenasledovaní, vypadávajú nám zuby, prípadne sami padáme z veľkej výšky, alebo lietame nad krajinou.

Shutterstock

Časté sú aj sny o tom, že sme naspäť v škole, prípadne, že sa chystáme na nejaký dôležitý test či skúšku a nie sme na ňu pripravení. Tieto sny v nás zväčša vyvolávajú úzkostné pocity a po prebudení si vydýchneme pri uvedomení si, že to bol len sen.

Psychológovia uvádzajú, že tieto sny sa môžu častejšie objaviť u ľudí, ktorí sú v psychickej nepohode či trpia úzkosťami v každodennom živote. Významy jednotlivých snov (napríklad padanie či nepripravenosť na teste) naznačujú neistotu či strach.

Rozhovor so spisovateľkou Julie Caplin

Odporúčame prečítať:

Rozhovor so spisovateľkou Julie Caplin: Dej najnovšej časti série Romantické úteky sa bude odohrávať v meste, ktoré je bližšie, ako si myslíš

Aký majú význam?

Neraz sa tiež vzťahujú k reálnemu životu. Pokiaľ sa dlho pripravuješ na nejakú skúšku, tak je možné, že sa ti o nej bude aj snívať. Zaujímavé ale je, že sa tieto sny objavujú aj roky po tom, ako si školu opustil. To môže značiť určitú nevyriešenú emocionálnu traumu z minulosti. Mozog sa s ňou snaží vyrovnať práve tým, že nám ju „prehráva“ v podobe snov. Zároveň nám sny môžu veľa napovedať o našich strachoch či podvedomých túžbach.

Shutterstock

Faktom ostáva, že pokiaľ sa ti určité sny vracajú a vyvolávajú v tebe veľmi nepríjemné pocity a úzkosť, zrejme to naznačuje, že prežívaš veľký stres aj v bežnom živote. V takom prípade odborníci odporúčajú znížiť stresové situácie (ak je to možné), dopriať si viac chvíľ na oddych a pre seba, ako aj dostatok spánku v pohodlnej posteli a v rovnako pohodlných polohách. V krajnom prípade je možné navštíviť aj odborníka, či už psychológa alebo psychiatra, ktorý bude vedieť situáciu riešiť.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.