Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava
Zdroj: ©Shutterstock

So slovenským pohorím Tribeč sa spájajú desivé legendy. Je na nich niečo pravdy?

Slovenský bermudský trojuholník sprevádza mnoho legiend. Kde je ale pravda?

Záhadných a strašidelných miest, ktoré sú opradené najrôznejšími legendami, máme na celom svete obrovské množstvo. A zopár ich nájdeme aj na Slovensku. Medzi tie najznámejšie určite patrí pohorie Tribeč. Nachádza sa vo Fatransko-tatranskej oblasti v oblúku Vnútorných Západných Karpát.

O jeho masové spopularizovanie sa postaral spisovateľ Jozef Karika svojím hororovým románom Trhlina, ktorý bol neskôr aj úspešne sfilmovaný. S Tribečom sa spája hneď niekoľko podivných prípadov záhadných zmiznutí. Informácie o nich môžeš nájsť prakticky v každom článku o tomto pohorí. Sú ale pravdivé? Alebo ide len o strašidelné historky? Bližšie sa na to pozrieme v tomto článku.

Stratený lesník

Rozsiahle pohorie Tribeč, rozkladajúce sa medzi mestami Nitra, Topoľčany, Partizánske a Zlaté Moravce, má povesť zlovestného a potenciálne nebezpečného miesta. Z nejakého dôvodu tam vraj už viac ako 80 rokov dochádza k tajomnému miznutiu ľudí. Pripomeňme si aspoň niektoré z mnohých, notoricky známych prípadov.

Podľa dostupných informácií malo dôjsť k prvému zdokumentovanému zmiznutiu v roku 1929. 47-ročný lesník A. Samšály sa jedného chladného novembrového rána ako vždy vydal za prácou do lesa. Odtiaľ sa ale už nevrátil. Najprv sa zdalo, že nejde o nič neobvyklé, keďže lesník sa zvykol v lesoch zdržať aj celý deň. Manželia Zayovci, ktorí mu prenajímali izbu vo svojom dome, však na tretí deň začali po zmiznutom Samšálym pátrať. Nájsť sa ho ale nepodarilo, takže kontaktovali políciu.

pohorie Tribeč, záhadné miesta na Slovensku, krimi, fakty a zaujímavosti, zmiznutia, bermudský trojuholník
Pe3kZA / Wikimedia Commons

Tá po Samšálym pátrala každý deň takmer celý týždeň. Neobjavili však žiadnu stopu. Keďže sa horšilo počasie a husto snežilo, polícia pátranie odvolala s tým, že lesníkovi sa zrejme stala nehoda, ktorá bola pravdepodobne smrteľná. Sľubovali si, že jeho telo objavia na jar, keď zmizne sneh, ale ani to sa nepodarilo. Napokon tak bol celý prípad uzavretý.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť