Sociálna poisťovňa sa topí v rekordnej strate. Čo to znamená pre dôchodky Slovákov?

Sociálna poisťovňa čelí rekordnému deficitu 2,75 miliardy eur, čo ohrozuje stabilitu dôchodkového systému.


Sociálna poisťovňa sa prepadla do rekordného deficitu 2,75 miliardy eur, čo vyvoláva vážne obavy o udržateľnosť dôchodkového systému na Slovensku. Odborníci varujú, že situácia sa bude len zhoršovať kvôli starnutiu populácie a klesajúcemu počtu pracujúcich na jedného dôchodcu. O téme informoval portál iStream.

Alarmujúci stav dôchodkového systému

Súčasný systém je dlhodobo neudržateľný, keďže odvody pracujúcich nedokážu pokryť rastúce výdavky na dôchodky. Situáciu komplikuje aj plánovaná výplata rekordných 13. dôchodkov v hodnote 900 miliónov eur. Ministerstvo práce síce navrhuje úsporné opatrenia, ako zrušenie rodičovského dôchodku či sprísnenie podmienok pre predčasné dôchodky, no experti tvrdia, že to nebude stačiť.

„Ak sa situácia nezmení, deficity Sociálnej poisťovne môžu v priebehu desiatich rokov narásť o ďalšiu miliardu eur ročne,“ upozorňujú analytici.

Štvrtý pilier ako riešenie pre budúcnosť

Odborníci odporúčajú Slovákom nespoliehať sa len na štátny dôchodkový systém, ale aktívne si budovať vlastné úspory prostredníctvom tzv. štvrtého piliera. Ten predstavuje individuálne dlhodobé investovanie, napríklad do ETF fondov.

Shutterstock

Pre efektívne spravovanie úspor na dôchodku sa odporúča využiť pravidlo 4 %, o ktorom hovorí portál Peniaze. To hovorí o ročnom výbere 4 % z nasporenej sumy.

Finančné pravidlo 4 % predstavuje osvedčenú stratégiu pre dlhodobé dôchodkové zabezpečenie. V praxi to znamená, že dôchodca môže ročne čerpať 4 % zo svojich nasporených peňazí, pričom táto suma sa každoročne upravuje o infláciu. Zvyšné úspory pritom zostávajú investované v diverzifikovanom portfóliu, najčastejšie v kombinácii akciových indexov a dlhopisov. Tento model je postavený tak, aby nasporené prostriedky vystačili minimálne na 30 rokov dôchodku.

Experti však upozorňujú, že v súčasných podmienkach môže byť bezpečnejšie držať sa výberu medzi 3,3 % až 3,8 % ročne. Úspory by tak vydržali celé dôchodkové obdobie.

Budúcnosť dôchodkov na Slovensku

Sociálna poisťovňa síce uisťuje, že dôchodky budú vyplácané, no dlhodobá udržateľnosť systému je otázna. Štvrtý pilier by tak mohol byť jedným z riešení, ako si Slováci môžu zabezpečiť finančnú nezávislosť v dôchodkovom veku. Odborníci však upozorňujú, že je potrebné začať investovať čo najskôr a vybrať si vhodnú stratégiu. Tá musí zohľadňovať individuálne potreby a rizikovosť.

Vláda by mala okrem šetrenia v systéme Sociálnej poisťovne podporovať aj finančnú gramotnosť a motivovať občanov, aby sa sami starali o svoju finančnú budúcnosť. Bez toho môže Slovensko čeliť podobným problémom, aké zažilo napríklad Grécko počas finančnej krízy. 

Mohlo by ťa zaujímať:

Z čoho budeme žiť? Slovenský dôchodkový systém kolabuje, analytici varujú pred týmto scenárom


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné