Aj vyše sto rokov po svojej premiére na bojiskách prvej svetovej vojny sú tanky a ďalšie obrnené vozidlá nenahraditeľným nástrojom každého generála. Výrobné náklady najmodernejších modelov sa dnes pohybujú v desiatkach miliónov eur a preto tanky nie sú vždy dostupné tam, kde ich je treba.
Vtedy sa hlási o slovo staré dobré „kutilstvo“, ktorého výsledkom sú improvizované obrnené vozidlá. Vo veľkom sa začali objavovať počas druhej svetovej vojny, kedy boli používané rôznymi milíciami a povstaleckými skupinami. V súčasnosti ich môžeme vidieť napríklad na východe Ukrajiny, v konfliktnej zóne v iracko-sýrskom pohraničí a vlastne všade tam, kde sa intenzívne bojuje.
Niektoré takéto vozidlá pôsobia decentne a skutočne sa podobajú na sériovo vyrábané stroje
O ďalších sa to zasa povedať nedá ani zďaleka
Skutočnosť je taká, že bojové pole nie je módnou prehliadkou a aj škaredé stroje môžu odviesť svoju prácu. Samozrejme, len ak sú postavené rozumne. Budovanie improvizovaných tankov je činnosť oveľa rozšírenejšia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Podomácky zostrojené bojové vozidlo si na svoj účet môže pripísať aj automechanik Abdullahi Mohamed Ali zo Somálska.
Obrnená päsť somálskeho ľudu!
Hoci žiaden triezvo uvažujúci človek nemôže somálsky tank brať vážne, jeho konštruktér je naň veľmi hrdý a celá krajina ho v súčasnosti vníma ako hrdinu. Mohamed Ali do stavby vozidla investoval starú vaňu, niekoľko kúskov šrotu a súčiastok, svoj technický um a kopec lásky k vlasti!
Dôkazom Aliho vlasteneckého zápalu je nielen veža tanku, pomaľovaná národnými farbami Somálska, ale aj silné vyhlásenia. Podľa jeho slov bolo Somálsko kedysi v Afrike také mocné, ako sú v súčasnosti USA mocné vo svete. Svojou prácou chce ukázať, že Somálci dokážu vyrobiť rovnako dobré tanky, ako Rusi a postaviť priemysel krajiny na nohy.
Kto vyhrá? Somálsky vynález skazy alebo T-14 Armata?
Somálsky tankista získal pozornosť svetových médií len pár dní potom, ako boli v Afrike predstavené ďalšie zázraky tamojšieho zbrojárskeho priemyslu. Ide o najväčší obrnený transportér na svete a futuristické bojové obleky, prezentované v Ghane.
V Ghane sa riadia heslom „bigger is better“ a za jediné kritérium kvality považujú veľkosť. Zrejme žijú v presvedčení, že sa im podarilo technologicky prekonať zbrojárske veľmoci ako USA, Rusko a Nemecko.
Skutočnosť je taká, že rovnako ako pri somálskom tanku, aj ghanské zbrane budúcnosti narazili na vlnu posmeškov a nedôvery v bojovú účinnosť týchto prostriedkov. Ako sa zvykne hovoriť, vedenie vojny v Afrike je fakt neuveriteľné!
Zdroj: youtube.com
Titulná fotka: Museum of the American GI