Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor
Zdroj: ©Shondaland / MovieStillsDB

Sonda do života tínedžerov, horor aj komiksovka. 10 zaujímavých seriálov z poslednej doby

Výber kvalitných seriálov z posledných mesiacov.

Aj posledné mesiace boli bohaté na rôzne pozoruhodné a výborné seriály. Niektoré z nich už skončili, iné na svoje finále ešte len čakajú.

Nájdeš medzi nimi temnú sondu do života tínedžerov, satiru podľa skutočných udalostí, komiksovku či atmosférický western. Poďme si teda vybranú seriálovú desiatku predstaviť podrobnejšie.

1. Euphoria (2. séria)

Len pred pár dňami si odbila premiéru posledná epizóda druhej série Euphorie. Výborný seriál z dielne HBO ani v nových epizódach nesklamal. Opäť sme dostali pomerne neutešený pohľad na dospievanie súčasných amerických tínedžerov.

Tvorcovia sa v druhej sérii rozhodli jednotlivé postavy prekresliť ešte viac do hĺbky, ponúkli aj tradične premakaný audiovizuál a miestami celkom experimentálnu réžiu a nápady. Netreba potom zdôrazňovať, že výkony všetkých hercov (Zendaya, Hunter Schafer, Sydney Sweeney, Dominic Fike, Maude Apatow, Alexa Demie a všetci ostatní) boli opäť fantastické.

2. Station Eleven

Za zmienku stojí aj sci-fi triler Station Eleven. Ten sa odohráva dvadsať rokov po ničivej chrípkovej epidémii, ktorá znamenala kolaps civilizácie. V centre príbehu je skupina ľudí, ktorí sa v nehostinnom svete snažia prežiť.

Seriálu dominujú hlavne skvelé herecké výkony Mackenzie Davis, Danielle Deadwyler, Himesha Patela, Nabhaana Rizwana či Daniela Zovatta. Station Eleven si už stihol odniesť aj nominácie na nejaké tie ocenenia a kritika ho prijala priam nadšene. Určite nejde o seriál, ktorý by milovali masy, ale za pozretie jednoznačne stojí.

3. Yellowjackets

Milovníci hororov by určite mali venovať pozornosť seriálu Yellowjackets. Príbeh sa točí okolo skupiny futbalistiek, ktoré ako jediné prežijú haváriu lietadla v nehostinnej divočine. Po niekoľkých rokoch sa ich podarí zachrániť, lenže spomienky na desivú minulosť sa začnú postupne drať na svetlo.

Seriál má solídny nápad a hneď od začiatku dokáže diváka poriadne namotať. Škoda, že tvorcovia príbeh až príliš naťahovali. Napriek tomu ale pozitívne dojmy prevažujú. Po hereckej stránke nemožno nič vytknúť a atmosféra je tiež skvelá.

4. Pam & Tommy

Seriál Pam & Tommy sa točí okolo slávnej nahrávky intímnych hier Pamely Anderson (Lily James) a hudobníka Tommyho Leeho (Sebastian Stan). Ako vlastne vznikla a ako sa dostala na svetlo sveta?

Možno si myslíš, že tento námet za seriálové spracovanie nestojí, ale opak je pravdou. Ide totiž o veľmi svižne zrežírovaný kúsok s výbornými hercami, funkčným humorom a emóciami. Pozitívne recenzie, koniec-koncov, hovoria samy za seba.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vojna nikdy nie je riešenie! 10 filmov, ktoré zobrazujú jej krutosť a barbarstvo bez príkras

5. Severance

Solídnym kúskom je aj sci-fi Severance. Mark (Adam Scott) pracuje ako šéf tímu kancelárskych pracovníkov, ktorým bola chirurgicky oddelená pracovná a mimopracovná pamäť.

Keď ale Mark náhodou natrafí na záhadného kolegu z práce v osobnom živote, začne zisťovať skutočnú podstatu svojho zamestnania. Severance disponuje originálnym nápadom, mrazivou atmosférou a všadeprítomným tajomnom. Seriál zatiaľ neskončil, takže snáď mu nastavená latka kvality vydrží.

6. Inventing Anna

Za pozretie stojí aj miniséria Inventing Anna. Tá sa inšpirovala skutočným príbehom a predstavila nám Annu Delvey (Julia Garner), prefíkanú podvodníčku, ktorá sa votrela do spoločnosti newyorskej smotánky. A to, samozrejme, neostalo bez následkov. Seriál ponúka skvelých hercov, hlavne zaujme Julia Garner v hlavnej úlohe, ale aj dobre napísaný scenár.

7. Vikings: Valhalla

Aj medzi našimi čitateľmi sa iste nájde dosť fanúšikov historického seriálu Vikingovia. Ak patríš medzi nich, tak by ťa mohla zaujať novinka Vikings: Valhalla od Netflixu. Tá je totiž sequelom spomínaného seriálu.

Odohráva sa sto rokov po jeho udalostiach a sleduje osudy bojovníkov Leifa Eriksona (Sam Corlett) či Haralda Hardrada (Leo Suter). Treba povedať, že Valhalla originálu rozhodne žiadnu hanbu nerobí. Kritici ju prijali viac než vrúcne a chválili atmosféru, hercov a pomerne drsný prístup k látke.

8. Peacemaker

S Peacemakerom (John Cena) sme sa prvýkrát stretli v komiksovke The Suicide Squad: Samovražedná misia od Jamesa Gunna, napokon ale dostal aj vlastný seriál. A rozhodne to nebolo zlé rozhodnutie. Peacemaker sa púšťa do boja za mier, pri ktorom však neváha nechať za sebou aj hordy mŕtvol.

Za seriálom opäť stojí overený James Gunn a je to dosť cítiť. Drsnosť, čierny humor, hlášky. Všetko je tu skrátka na správnom mieste a divákovi neostáva nič iné, len sa baviť.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vysvetlenie 5 seriálov, ktorých konce si (pravdepodobne) nepochopil správne

9. Archive 81

Hororový kúsok Archive 81 sa točí okolo archivára Daniela (Mamoudou Athie), ktorý pri prezeraní poškodených videokaziet zistí, že obsahujú niečo veľmi desivé. Zábery totiž pochádzajú od filmárky, ktorá vyšetrovala nebezpečnú sektu.

Seriál ponúka dobrú atmosféru, dej postupne graduje, a hoci je finále trochu odtrhnuté z reťaze, ako celok stále funguje viac než dobre. Hororoví fanúšikovia by tomuto archívu rozhodne mali venovať pozornosť.

10. 1883

Za westernom 1883 stojí skvelý scenárista a režisér Taylor Sheridan a ide o prequel k jeho seriálu Yellowstone. Sledujeme v ňom prvú generáciu rodiny Duttonovcov, ktorá cestuje z Texasu do Montany, aby tam založila ranč Yellowstone.

Hlavné úlohy si strihli Sam Elliott, Tim McGraw, Faith Hill, Isabel May, LaMonica Garrett, Marc Rissmann či Eric Nielsen. Ich herecké výkony sú bezchybné a seriálu nechýba ani poriadna porcia realizmu, drsnosti a emócií. Oplatí sa vyskúšať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť