Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip
Zdroj: ©Shutterstock

Spáchal najväčší podvod v dejinách. Bernie Madoff klientov okradol o miliardy dolárov

Pôsobil ako prvotriedny finančník a milý človek. V skutočnosti okradol viac ako tri milióny ľudí.

Zničil životy miliónom ľudí aj svojej rodine. Dlho bol však považovaný za jedného z najúspešnejších a najrešpektovanejších finančníkov. Ostatných dokázal osloviť svojím príjemným vystupovaním, filantropiou a dosahovanými výsledkami v investovaní.

Nikto ani len netušil, že Bernie Madoff je podvodníkom, ktorý svojich klientov celé dekády okrádal. Vytvoril prepracovaný systém, vďaka ktorému ľudí pripravil dohromady o neuveriteľných 65 miliárd dolárov. O jeho podvodoch nič netušili ani jeho synovia a manželka.

Odhodlaný uspieť za každú cenu

Bernard Lawrence Madoff sa narodil v roku 1938 v Queense v New Yorku. Jeho rodičia sa istý čas pokúšali živiť investovaním, ale nedarilo sa im. Madoffov otec dokonca narobil obrovské dlhy a rodina kvôli tomu prišla aj o dom.

Madoff vyštudoval politické vedy na Hofstra University a krátko študoval aj Brooklynskú právnickú fakultu. Po štúdiu sa živil v rôznych príležitostných zamestnaniach, pracoval ako plavčík či inštalatér záhradných postrekovačov.

Profimedia

V tejto dobe sa zoznámil s mladou Ruth Alpern, ktorá sa stala jeho manželkou. Peniaze, ktoré v práci zarobil, si starostlivo odkladal s jasným cieľom: založiť vlastnú investičnú spoločnosť. Časom sa mu skutočne podarilo zhromaždiť slušný kapitál a výrazne mu pomohol aj jeho svokor, ktorý mu požičal 50-tisíc dolárov.

V roku 1960 tak vznikla firma Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Madoff pomaly začínal získavať investorov, vo firme neskôr zamestnával aj viacero členov svojej rodiny. Okrem brata Petera to bola aj Peterova dcéra Shana, Madoffovi synovia Andrew a Mark a jeho synovec Charles Weiner.

Firma investovala na burze prostredníctvom papierových formulárov, neskôr pridala aj akcie a cenné papiere. Madoffovi sa darilo a postupom rokov sa vypracoval na popredného experta v investičnom svete.

Stál pri zrode burzy NASDAQ a pôsobil aj ako jej riaditeľ a člen výkonnej rady. Predsedal Národnej asociácii obchodníkov s cennými papiermi a patril k najváženejším odborníkom na Wall Street.

Profimedia

Investície klientov dokázal premieňať na veľké zisky. Dôverovali mu charitatívne organizácie, židovské dobročinné spolky či celebrity na čele s hercom Kevinom Baconom, Johnom Malkovichom či režisérom Stevenom Spielbergom. Medzi jeho klientov patril aj Elie Wiesel, ktorý prežil holokaust a odniesol si Nobelovu cenu za literatúru.

V priebehu 60. rokov zrejme Madoff ešte naozaj investoval, lenže podľa FBI položil v priebehu 70. rokov základ pre najrozsiahlejší podvod v dejinách. Sám Madoff ale tvrdil, že sa to stalo až v 90. rokoch.

Jeden veľký podvod

Nech je, ako chce, Madoff svoju spoločnosť postavil na známom podvodnom modeli, ktorý sa nazýva Ponziho schéma (jej variácie sú v našich končinách známe ako pyramídové hry či lietadlo). Jeho pointou bolo, že Madoff žiadne investície nerealizoval.

Jeho cieľom bolo vybrať čo najviac peňazí od svojich klientov, a vždy, keď niekto požiadal o vyplatenie svojich prostriedkov, Madoff ich poskytol z peňazí iných investorov. Na prvý pohľad ale všetko vyzeralo legálne, Madoffova spoločnosť naoko vykonávala transakcie, mala oficiálne výpisy. Všetko bolo falošné. V tomto podvode malo okrem Madoffa prsty ďalších asi tridsať jeho spolupracovníkov, ktorých viedol Frank DiPascali.

Podvody sa vykonávali na sedemnástom poschodí budovy spoločnosti, ale nikto okrem vybraných zamestnancov naň nemal prístup. Znie to neuveriteľne, ale Madoffovi celé roky tento spôsob „podnikania“ prechádzal bez akéhokoľvek povšimnutia. Nikomu nebolo podozrivé, že jeho firma generuje až príliš vysoké zisky (až 10-12 percent) a prakticky nikdy nie je v strate, všetci to považovali za dôkaz jeho mimoriadnych schopností.

Profimedia

Jeho firmu dokonca kontrolovali aj úrady, ale nikdy nič podozrivé neobjavili. Sám Madoff nad tým po svojom zatknutí vyjadril veľký údiv a podotkol, že ho mohli veľmi ľahko odhaliť, ak by vyšetrovanie viedli skutočne poctivo. Predsa len tu ale bol niekto, kto si na Madoffa posvietil dôkladnejšie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Tragický osud de Ligonnèsovcov je plný otáznikov. Vraždil dodnes nenájdený otec rodiny?

Bol to finančný analytik Harry Markopolos. Ten v roku 1999 na základe matematických výpočtov zistil, že je nemožné, aby Madoffova spoločnosť dosahovala také vysoké zisky. Podľa neho všetko nasvedčovalo tomu, že celý jeho biznis je obrovská Ponziho schéma. So svojimi zisteniami oboznámil aj komisiu SEC, tá ale v tejto veci nevyvinula žiadnu snahu. Madoffova pozícia ostrieľaného a uznávaného finančníka bola príliš silná.

Jeho spoločnosti sa teda stále podarilo zháňať nových investorov. Bodaj by aj nie, keď mala také zázračné výsledky. On sám patril k najbohatším mužom Wall Streetu, a hoci si na luxus potrpel, nikdy ho nedával okázalo najavo. Ponziho schéma sa ale nedá viesť donekonečna a je prakticky isté, že sa jedného dňa zrúti. V prípade Madoffa sa jeho pád začal rysovať s príchodom finančnej krízy v roku 2008.

Profimedia

Podvod sa rúca

Investori začali vo veľkom vyberať svoje peniaze a Madoff sa ocitol v pasci. Musel totiž vyplatiť viac ako sedem miliárd dolárov. Oficiálne mal mať viac ako päťdesiat miliárd, v skutočnosti mu ostalo len niekoľko stoviek miliónov.

Snažil sa narýchlo získať ďalších investorov, ale v tej chvíli už bolo jasné, že takúto obrovskú sumu vyplatiť nedokáže. 9. decembra sa s podvodom priznal svojmu bratovi Peterovi. Firma mala stále približne 200 miliónov a Madoff sa rozhodol, že vyplatí zamestnancom 170 miliónov na bonusoch.

Profimedia

Jeho synovia Mark a Andrew s tým nesúhlasili. Nechápali, ako si môžu dovoliť vyplácať štedré bonusy, ak nemajú peniaze pre investorov. Madoff vtedy synov požiadal, aby spolu s ním šli do jeho bytu. Tam im aj svojej manželke Ruth povedal: „Nič z môjho investičného fondu nie je reálne. Všetko je to jedna veľká lož. Je to celé Ponziho schéma.“

Madoff chcel svojich synov zaopatriť poslednými peniazmi, ktoré mal. Lenže tí po porade s právnikom zistili, že ak by sa tak stalo, boli by z nich spolupáchatelia. Otca teda nahlásili na polícii, hoci Madoff sa podľa vlastných slov plánoval v najbližších dňoch udať sám. 11. decembra 2008 ho zatkli.

Madoff pred súdom

Prevalenie podvodu spôsobilo obrovský šok naprieč celou Amerikou. Mnoho investorov prišlo o celé svoje úspory a skončili prakticky bez prostriedkov. Viacerí z nich zase stratili obrovské sumy. Celkovo Madoff okradol viac ako tri milióny ľudí. Niektorí z nich padli na úplné dno, iní to neuniesli a spáchali samovraždu.

Madoff bol obžalovaný z jedenástich závažných zločinov. Ku všetkým bodom obžaloby sa priznal. Tvrdil, že na podvode pracoval sám (len s pomocou niekoľkých najvernejších kumpánov) a vždy dúfal, že sa z neho nejako dostane. Na súde vyhlásil, že svoje činy ľutuje, a priamo oslovil aj svoje obete.

„Zanechal som po sebe dedičstvo hanby pre moju rodinu a moje vnúčatá. To je niečo, s čím budem žiť po zvyšok svojho života. Otočím sa k vám čelom. Je mi to ľúto. Viem, že vám to nepomôže…“

Profimedia

Sudca jeho činy označil za „mimoriadne ohavné“ a odsúdil ho na 150 rokov väzenia (maximálny možný trest) a náhradu škody v hodnote 170 miliárd dolárov. Frank DiPascali zomrel ešte pred vynesením rozsudku na rakovinu pľúc (zrejme by dostal 125 rokov basy), ďalší Madoffovi komplici boli odsúdení. Za mreže putoval aj jeho brat Peter, hoci tvrdil, že o ničom nevedel.

Mark a Andrew niesli zločiny svojho otca veľmi ťažko a prerušili s ním akékoľvek kontakty. Mark v roku 2010 spáchal samovraždu, Andrew v roku 2014 zomrel na rakovinu. Ruth Madoff pri manželovi stála dlhšie, ale napokon sa od neho tiež odstrihla. „Som zahanbená a ponížená,“ povedala. „Ako každý, aj ja sa cítim zradená a zmätená. Toto nie je muž, ktorého som si brala.“

Odporúčame prečítať:

Muži sa podelili o prípady, keď ženy absolútne nepochopili, ako funguje ich telo

Madoff si svoj trest odpykával vo federálnej väznici Butner Federal Correctional Complex v Severnej Karolíne. Vo februári 2020 jeho právnici požiadali o podmienečné prepustenie, keďže jeho zdravotný stav bol veľmi chatrný. Právnici argumentovali, že Madoff trpí smrteľnou chorobou a ostáva mu len osemnásť mesiacov života. Jeho žiadosť bola zamietnutá. Bernie Madoff zomrel 14. apríla 2021 vo veku 82 rokov.

Inšpirácia pre filmárov a spisovateľov

Šokujúci príbeh Bernieho Madoffa sa stal témou viacerých dokumentárnych filmov, kníh ale aj celovečerného hraného filmu a seriálu. V roku 2016 mala premiéru miniséria Madoff. Režíroval ju Raymond De Felitta a Madoffa si zahral Richard Dreyfuss. Ruth Madoff stvárnila Blythe Danner, Franka DiPascaliho zase Michael Rispoli. Miniséria si odniesla pozitívne recenzie.

Pod hlavičkou HBO vznikol v roku 2017 aj výborný film The Wizard of Lies v réžii Barryho Levinsona. Bernieho Madoffa si zahral Robert De Niro, jeho manželku Ruth Michelle Pfeiffer a Franka DiPascaliho Hank Azaria. Film pozbieral pozitívne kritické reakcie a odniesol si aj viacero ocenení. Robert De Niro bol za svoj výkon nominovaný na cenu Emmy či Zlatý glóbus.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť