Pondelok 3.10.2022
sk
Stela
cz
Bohumil

Spadnuté jedlo vraj musíš zo zeme zdvihnúť do piatich sekúnd, inak sa doň dostanú baktérie. Čo na to hovorí veda?

Ako dlho trvá baktériám, kým sa dostanú do jedla na zemi?


Možno si aj ty počul o takzvanom „pravidle piatich sekúnd“. Stručne povedané, podľa neho platí, že ak ti na zem spadne nejaké jedlo, musíš ho zdvihnúť do piatich sekúnd. Po uplynutí tohto limitu sa doň totiž dostanú baktérie a pokiaľ by si dané sústo chcel zjesť, riskuješ zhoršenie zdravotného stavu.

Ako pripomína portál LADbible, toto pravidlo je ľuďom známe už poriadne dlho. Jeho korene siahajú až 900 rokov do minulosti, konkrétne do čias Džingischána a Mongolského impéria. A práve on určil, ako dlho môže jedlo ležať na zemi a po akej dlhej dobe sa môže jesť. S týmto tvrdením prišli autori Paul Dawson a Brian Sheldon vo svojej knihe Did You Just Eat That?

jedlo, história, veda, pravidlo piatich sekúnd, baktérie, zdravie, jedlo na zemi
Shutterstock

Čo na to veda?

Džingischán síce neurčil pevný časový limit päť sekúnd, ale zrejme bol prvý, kto sa problematikou jedla na zemi zaoberal. Vedci však tvrdia, že na počte sekúnd ani tak nezáleží. Pokiaľ ti totiž jedlo spadne na zem, baktérie sa naň „prilepia“ prakticky okamžite.

Vo všeobecnosti sa ale zhodujú, že čím dlhšie na zemi je, tým nebezpečnejšie je jeho prípadné požitie. Platí pritom, že svoju rolu zohráva aj typ jedla a typ povrchu. Obzvlášť veľkým magnetom je pre baktérie najmä ovocie. Pokiaľ ti však jedlo spadne na koberec, bude zrejme výrazne menej zaplavené baktériami. Je potom už len na tebe, či zariskuješ a spadnuté sústo si vložíš do úst…

jedlo, história, veda, pravidlo piatich sekúnd, baktérie, zdravie, jedlo na zemi
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť