Španielsku historickú maľbu totálne zmasakrovali pri neodbornej reštaurácii. Už zasa

Španielsko by ozaj malo niečo robiť s ochranou svojich kultúrnych pamiatok.

Zdroj: Museo del Prado / wikipedia.org

Známy „potato Jesus“ sa navždy zapísal do dejín umenia (a memes). Odvážny pokus starej tety o obnovu historickej fresky sa stal veľkou virálnou témou a aj po ôsmich rokoch zostáva v povedomí ľudí. Zdá sa, že zbabraná rekonštrukcia konečne našla svojho nástupcu, informuje BBC.

Súkromný zberateľ považoval za dobrý nápad zaplatiť reštaurátorovi nábytku sumu 1200 € za precíznu robotu. Majiteľ obrazu dúfal, že zručný remeselník vdýchne cennému obrazu druhý život. Dnes je chlapík múdrejší a na vlastnej chybe sa presvedčil o tom, že je rozdiel medzi reštaurátorom nábytku a reštaurátorom umeleckých malieb. Dosť veľký.

Po dvoch zúfalých pokusoch je výsledok reštaurácie takýto:

Zmasakrovaný obraz nesie názov La Inmaculada Concepción de los Venerables, o de Soult a namaľoval ho španielsky maliar Bartolomé Esteban Murillo asi v roku 1678. Ide o skutočne drahý obraz, ktorý bol nejaký čas dokonca vystavovaný v parížskom Louvre.

Veľkým šťastím je jedine to, že „vylepšená“ verzia je len replika pôvodnej barokovej maľby. Avšak to, že ide o repliku, neznamená, že sa bavíme o kúsku bez veľkej hodnoty. Odborníci považujú aj túto kópiu za cenné dielo.

Gepostet von Slovensko fandí Georgeovi Sorosovi am Mittwoch, 24. Juni 2020

Ak zrátame rozmazaný obraz Ježiša, nevydarenú opravu sochy sv. Juraja a aktuálny prípad, tak vznikne dojem, že Španieli milujú hanobiť svoje kultúrne dedičstvo. Miestni profesionálni reštaurátori priznávajú, že remeslo má v krajine minimálne právne vymedzenie – na cenné artefakty môže siahnuť doslova hocikto a naopak, zruční profesionáli veľakrát zostávajú bez práce.

Najnovšia zbabraná reštaurácia sa, pochopiteľne, nevyhla pozornosti médií. Zmienky o prípade sa rýchlo šíria sociálnymi sieťami a je jasné, že umelecký skvost sa ešte objaví v nejednom meme. Pokiaľ sa vlády nenaučia starať o svoje pamiatky, o podobných prípadoch ešte budeme počuť.

Zdroj: bbc.com

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
11
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Frázy z rôznych kútov sveta, ktorých doslovný preklad stojí za to

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME