Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Do zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa zvyknú zaraďovať významné lokality na celom svete. Ide hlavne o prírodné prvky, geologické útvary, historické budovy či rôzne prírodné náleziská. Zaradiť sa naň ale môžu aj rôzne zvyky a rituály, ktoré sú špecifické pre jednotlivé štáty.

A starosta španielskeho mesta Algar sa snaží, aby na tento zoznam pribudol ďalší zvyk, informuje portál The Guardian. A tým zvykom je obyčajné susedské klábosenie. Iste sa ti to zdá pomerne bizarné. Ako by mohla byť takáto bežná činnosť braná ako niečo výnimočné či hodné ochrany? Starosta José Carlos Sánchez však pre to má pádne argumenty.

Shutterstock

Tradícia, ktorá by nemala zaniknúť

Tvrdí, že tradícia susedských diskusií je v Španielsku (ale nielen tam) stará stovky rokov. Ľudia si tam zvyknú večer vyložiť na ulicu stoličky a proste len tak nezáväzne kecať so svojimi susedmi. Diskusie sa často natiahnu až do hlbokej noci. Tento zvyk je ale podľa Sáncheza v ohrození. Na vine sú vraj internet, sociálne siete, ale aj televízia. Všetky tieto výdobytky odrádzajú od reálneho kontaktu s ľuďmi. Komunikácia sa tak z malebných uličiek preniesla na internet a sociálne siete.

Podľa Sáncheza je práve mestečko Algar jedným z posledných oblastí, kde sa ešte susedské rozhovory čulo praktikujú, a on by chcel, aby táto tradícia nezanikla. „Je to pravý opak sociálnych sietí. Ide o rozhovor tvárou v tvár,“ povedal Sánchez novinárom. „Vždy keď vidím príbuzných a susedov, ako vychádzajú pred dom a dávajú sa do reči, vnímam to ako snahu túto tradíciu zachovať.“

Shutterstock

Účinná terapia

Dodal, že by bol rád, ak by aj iní ľudia dali aspoň na chvíľu zbohom Facebooku a Twitteru a dopriali si trochu toho ľudského kontaktu. Ten je podľa Sáncheza dôležitý. Jednak sa pri podobnom rozhovore so susedmi dozvieme najnovšie zaujímavosti z mestečka, ponadávame si na politikov a uľavíme tak svojmu hnevu, prípadne nás to psychicky povzbudí a nebudeme sa cítiť osamelo.

Starosta tento typ rozhovorov označil za svojskú „skupinovú terapiu“. „Ľudia zdieľajú svoje trápenia s ostatnými a susedia im môžu pomôcť,“ podotkol. Faktom je, že ak by sa tento zvyk ocitol na zozname UNESCO, nemuselo by to byť nič zvláštne. V tomto zozname totiž môžeme nájsť aj iné, na prvý pohľad podivné zvyky. Patrí sem napríklad tradičné umenie pečenia neapolskej pizze, saunová kultúra Fínska či súťaž v kosení trávy v Bosne a Hercegovine.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.