Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 15.6.2024
sk
Vít
cz
Vít
, Vítek

Späť v čase: Z ktorého historického obdobia pochádza tvoje meno?

Každé meno má svoj príbeh.


Naše meno je základným identifikátorom našej osoby. Ako sme ukázali už vo viacerých článkoch, nielen osoby, ale aj osobnosti. Okrem toho nám naše mená môžu povedať pomerne dosť aj o našej histórii, kultúre a dedičstve.

Vo svete mien sa ukrývajú fascinujúce odkazy na minulé obdobia a doby, ktoré nás inšpirujú a odrážajú náš pôvod. V tomto článku sa pozrieme na to, ako môže naše meno odkazovať na konkrétne historické obdobia a doby.

Určite si povieš, že väčšiu hlúposť sme už hádam ani nemohli vymyslieť. No, áno, možno tieto riadky nebudú práve tým najinformatívnejším, čo si dnes čítal, no my tvoríme zábavu, takže aj tento článok ber s dávkou humoru a nadsádzky. Veď EMEFKA je presne o tom, no nie?

Staroveké obdobie a jeho mená

  1. Slavomír/Slavomíra: Ak sa voláš Slavomír alebo Slavomíra, tvoje meno by mohlo odkazovať na slávneho slovanského vodcu alebo na obdobie, keď sa slovanské kmeňové zväzy formovali a rozvíjali v strednej Európe.
  2. Blažej/Blažena: Mená ako Blažej alebo Blažena sú spojené s kresťanskými svätcami a môžu odkazovať na obdobie prijímania kresťanstva na Slovensku v stredoveku.

Stredoveké obdobie

Mená ako Juraj, Barbora alebo Anna pochádzajú zo stredovekých čias a nesú v sebe odkaz atmosféry stredovekých miest, hradov a rytierov. V tejto dobe sa rozvíjala slovenská kultúra a tradície a vytvorili sa základy množstva vecí, ktoré fungujú aj v dnešnej modernej spoločnosti. Napríklad meno Katarína nám dnes pripomína mnohé stredoveké svätice a kráľovné, ktoré toho pre rozvoj spoločnosti urobili naozaj veľa.

Klasika vs. modernosť vo svete mien. Ktoré tradičné slovenské mená už takmer vymizli a ktoré moderné ich nahradili?

Mohlo by ťa zaujímať:

Klasika vs. modernosť vo svete mien. Ktoré tradičné slovenské mená už takmer vymizli a ktoré moderné ich nahradili?

Uhorské kráľovstvo: Mená z obdobia monarchie a jeho rozkvetu

Slovenské mená ako Ladislav, Alžbeta, Ján alebo Mária môžu pochádzať z obdobia Uhorského kráľovstva. V týchto časoch sa rozvíjala uhorská monarchia a slovenská kultúra bola ovplyvnená rôznymi kultúrami a národmi žijúcimi v rámci kráľovstva.

Barok

Mená ako Karol alebo Karolína evokujú obdobie baroka a rokoka. Toto obdobie sa vyznačovalo svojím bohatým umením, extravagantnými štýlmi a rozkvetom kultúry.

20. storočie

Po vzniku samostatného Československa v roku 1918 sa bežnými stali slovenské mená ako Andrej, Marta, Peter alebo Elena. Tí, ktorí nesú tieto mená, môžu cítiť hrdosť na svoju národnú identitu a prispieť k formovaniu nového štátu.

Späť v čase: Do ktorého historického obdobia patríš podľa tvojho mena?
TASR

Mená z obdobia socializmu

V období komunistického režimu sa stali populárnymi mená ako Milan, Jozef, Eva alebo Miroslava. Tí, ktorí nesú tieto mená, môžu cítiť hlbšie spojenie s časom, keď Slovensko prechádzalo politickými a sociálnymi zmenami.

Moderné trendy sa dotkli aj mien

S nástupom demokracie sa objavili aj nové trendy v menách. Mená ako Lukáš, Simona, Veronika alebo Adam sú bežné v súčasnej slovenskej spoločnosti a odzrkadľujú moderné hodnoty a trendy.

Mená ako Martin alebo Martina sa spájajú s dôležitými osobnosťami z novodobej histórie Slovenska, ako sú napríklad Martin Rázus. Moderné meno Nikola môže odkazovať na obdobie 80. a 90. rokov, keď sa stalo populárnym vďaka vplyvu popkultúry.

Naše meno je súčasťou nášho osobného príbehu a histórie. Každé meno nás okrem toho spája s určitým obdobím a dobovým kontextom. To nám umožňuje cítiť sa pripojení k našim kultúrnym koreňom a dedičstvu.

Späť v čase: Do ktorého historického obdobia patríš podľa tvojho mena?
Shuttertock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.