Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Spávaš v lete úplne nahý? Vedci upozorňujú, že to nie je najlepší nápad

Podľa odborníkov je lepšie mať počas spánku aspoň nejaké oblečenie. Prečo?


K letným mesiacom už neoddeliteľne patria obrovské horúčavy. Prakticky neprejde leto, ktoré by nepokorilo nejaký teplotný rekord. Ľudia na vlny tepla reagujú nákupom ventilátorov, klimatizačných zariadení, ale aj tým, že spia v rúchu Adamovom či Evinom, teda nahí.

Napokon, v domácom prostredí si to môžu dovoliť a v teple je to aj pohodlné. Vedci na to ale majú trochu iný názor, ako uvádza aj portál LADbible. Fyziológ Julius Patrick prezradil, že spať úplne nahý nie je pre človeka najlepší spôsob, ako bojovať s teplom.

„Ak spíte nahí, pot sa zhromažďuje na tele a ostáva tam,“ povedal. „Akokoľvek je horúco, nezabúdajte, že vaša telesná teplota počas noci poklesne. Ak máte na sebe ľahké oblečenie, to absorbuje váš pot a tým vás ochladí.“ Podobný názor nemá len on, ale aj iní odborníci. Dr. Guy Leschziner povedal, že je vždy lepšie spať aspoň v nejakom ľahšom oblečení, než bez neho.

Shutterstock

Najvhodnejšie je ľahké oblečenie

„Ak máte na sebe prírodnú tkaninu, ako napríklad bavlnu, funguje ako tampón pre váš pot,“ prezradil. „Zvyšuje plochu na odparovanie potu, vďaka čomu sa budete cítiť oveľa chladnejšie. S tým súhlasí aj expert na zdravý spánok Dr. Neil Stanley. Odporúča nosiť pyžamo z prírodných vlákien. Aj podľa neho je najvhodnejšia bavlna.

Vedci tiež prezradili, že pocit ochladenia môžeš získať aj inými spôsobmi. Napríklad tým, že si pred spaním dáš studený kúpeľ či sprchu, prípadne necháš v spálni celý deň zatemnené okná. Tým zabrániš, aby do nej prenikli slnečné lúče a ohrievali ju.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť