Spinnery: nová mánia (nielen) amerických školských ihrísk

Prišli ako blesk z jasného neba a teraz po nich túži každé dieťa v USA. Ako takmer každá populárna vec, sú súčasne milované aj nenávidené.


Pár týždňov dozadu málokto tušil, že také čosi existuje. Odrazu ich popularita raketovo narástla a momentálne bezkonkurenčne ovládajú americký trh s hračkami. Za oceánom ich nájdete takmer v každej škole. Mnohí učitelia ich zakazujú, pretože deti sa nevenujú ničomu inému. Čo je vlastne zač, táto srandička zvaná „fidget spinner“?

 

Spinnerov existuje obrovské množstvo. Všetky majú spoločné to, že v ich strede sa nachádza guľôčkové ložisko, ktoré umožňuje rotáciu. Spinnery sa vyrábajú v rôznych farbách, tvaroch, či veľkostiach. Najčastejšími materiálmi sú plast, kov a keramika. Najviac rozšírený model má okrem stredového ložiska tri ramená, a v každom z nich sa nachádza ďalšie ložisko.


Zdroj: imgur.com

Jednoduchá vec toho naozaj neponúka oveľa viac, než možnosť jej krútenia. Dá sa s nimi príjemne odreagovať pri rôznych činnostiach, napríklad pri dlhom čakaní. Kreatívni ľudia neustále vymýšľajú rozličné triky a iné využitia spinnerov. Mnohí výrobcovia pripisujú tejto hračke rôzne fascinujúce vlastnosti: spinner údajne odstraňuje všetok stres, pomáha lepšie fungovať autistom a deťom trpiacim hyperaktivitou. Posilňuje koncentráciu a zvyšuje kreativitu. Tvrdenia výrobcov ale nie sú podložené žiadnymi výskumami, takže pochybnosti sú na mieste.


Zdroj: bullshitfilter.com

Vyhľadávanie pojmu fidget spinner na eBayi v tomto momente nájde 264 412 výsledkov. Amazone ukáže 34 612 položiek. Fanúšikovia spinnerov si zriadili webové stránky, subreddit a facebookové skupiny, kde si vzájomne vymieňajú rady a skúsenosti. Neprekvapia stovky videí na youtube a smartfónové appky, zúfalo sa snažiace napodobniť hru so spinnerom.


Zdroj: youtube.com

Nebol by to rok 2017, ak by novú trendy hračku 1.) nepokúšal sa niekto rozpíliť 2.) nevyužili na vtieravý clickbait 3.) nepovažovali za nebezpečie 4.) nevyrobili z nej 10 000 dolárovú verziu

Ako fidget spinner vlastne vznikol? Američanka Catherine Hettinger počas návštevy svojej sestry v Izraeli videla malých chlapcov hádzať kamene po príslušníkoch polície. Ignorujúc sociálno-politický kontext napätia na Blízkom východe, ktoré vedie k podobným incidentom, prišla k záveru, že malé deti jednoducho len treba nejako zabaviť. Dala si za cieľ vytvoriť hračku, ktorá by deti zabavila a upokojila. Aby už viac nemali potrebu vrhať šutre do policajtov. Podľa slov vynálezkyne slúži táto zábavka na „propagáciu mieru“.


Zdroj: livestream.com, ebay.com

Patent na spinner patril Catherine medzi rokmi 1997-2005. Stratila ho po tom, čo nedokázala zaplatiť poplatok za predĺženie patentu. To umožnilo akejkoľvek firme produkovať tieto hračky. Zaujímavosťou je to, že v 90. rokoch ponúkala výrobu spinnerov spoločnosti Hasbro, ktorá ale tento nápad odmietla. Momentálne sa spinnery nachádzajú aj v ich ponuke.


Zdroj: ebay.com

Bude zaujímavé sledovať, kam sa fenomén spinnerov poberie. Pôjde o niekoľkomesačný trend, na ktorý sa čoskoro zabudne? Alebo sa spinnery stanú bežnou súčasťou detských izieb, rovnako ako sa to kedysi podarilo joju? Podarí sa spinnerom preraziť aj mimo USA a uvidíme ich aj na Slovensku?

Zdroj: time.com, vox.com, livescience.com, theguardian.com, dhgate.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

15 Filmových záberov so špeciálnymi efektmi a bez nich

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
7
Grr
Fuuj Fuuj
40
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
16
Haha
Woow Woow
10
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Spinnery: nová mánia (nielen) amerických školských ihrísk

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME