Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 16.9.2024
sk
Ľudomila, Ľudmila
cz
Ludmila

Spíš počas horúcich nocí so zapnutým ventilátorom? Odborníci upozorňujú, že sa ti to môže vypomstiť

Spánok pri zapnutom ventilátore môže byť príjemný, ale zdraviu neprospieva.


Leto už oficiálne dorazilo a aj na Slovensku sme si už užili poriadne vysoké teploty. Počas dňa sa dá schladiť v bazéne, klimatizáciou či dodržiavaním pitného režimu, ale v noci je to iná pesnička.

Dusno a teplo nám často znepríjemňuje spánok, potíme sa a neustále sa na posteli prehadzujeme. Iste viacerým ľuďom napadne, že si počas noci nechajú v spálni pustený ventilátor. Portál LADbible ale píše, že to nemusí byť úplne najlepší nápad. Treba ale dodať, že je to dosť individuálne.

Okrem mastného účtu za elektrinu môže mať ventilátor zlý vplyv aj na samotný spánok – hoci sa ti to na prvý pohľad nezdá. Obzvlášť problematické je, keď sa ľudia k tomuto riešeniu uchyľujú pravidelne každú noc. Výsledkom je tak často suchá pokožka či problémy s dutinami.

Prečo by si nemal spávať s ventilátorom
Shutterstock

Prečo to tak je? Ventilátory totiž do miestnosti fúkajú suchý vzduch. Pokiaľ je sucho naozaj extrémne, môže to viesť až k tomu, že tvoje telo začne produkovať nadbytočný hlien, aby sa to pokúsilo kompenzovať.

Následne si náchylnejší na upchatie dutín a bolesti hlavy. Koncentrovaný chladný vzduch tiež nepriaznivo pôsobí na naše svaly. Zobudiť sa tak môžeme s bolesťami či kŕčmi.

Mohlo by ťa zaujímať:

Užitočné technologické vychytávky, vďaka ktorým zažiješ to najlepšie leto

Sú tu aj pozitíva

Na druhej strane, odborníci uviedli, že spánok pri zapnutom ventilátore má aj svoje pozitíva. Jedným z nich je cirkulácia zatuchnutého vzduchu či regulácia telesnej teploty.

Ak sa však objavia príznaky alergie, astmy, prípadne suchej pokožky, očí, úst alebo dutín, radšej by si ventilátor mal na noc vypnúť. Experti upozornili, že v zariadení sa môže nahromadiť nadmerné množstvo peľu a rôznych častíc, ktoré sa nedajú úplne jednoducho odstrániť.

Vo výsledku teda záleží na tom, či ti zapnutý ventilátor naozaj prináša úľavu bez akýchkoľvek výraznejších zdravotných komplikácií, alebo či skôr spôsobuje problémy. Ak je to druhá možnosť, tak je lepšie sa mu vyhnúť.

Prečo by si nemal spávať s ventilátorom
Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.