Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

Spíš počas horúcich nocí so zapnutým ventilátorom? Odborníci upozorňujú, že sa ti to môže vypomstiť

Spánok pri zapnutom ventilátore môže byť príjemný, ale zdraviu neprospieva.


Leto už oficiálne dorazilo a aj na Slovensku sme si už užili poriadne vysoké teploty. Počas dňa sa dá schladiť v bazéne, klimatizáciou či dodržiavaním pitného režimu, ale v noci je to iná pesnička.

Dusno a teplo nám často znepríjemňuje spánok, potíme sa a neustále sa na posteli prehadzujeme. Iste viacerým ľuďom napadne, že si počas noci nechajú v spálni pustený ventilátor. Portál LADbible ale píše, že to nemusí byť úplne najlepší nápad. Treba ale dodať, že je to dosť individuálne.

Okrem mastného účtu za elektrinu môže mať ventilátor zlý vplyv aj na samotný spánok – hoci sa ti to na prvý pohľad nezdá. Obzvlášť problematické je, keď sa ľudia k tomuto riešeniu uchyľujú pravidelne každú noc. Výsledkom je tak často suchá pokožka či problémy s dutinami.

Prečo by si nemal spávať s ventilátorom
Shutterstock

Prečo to tak je? Ventilátory totiž do miestnosti fúkajú suchý vzduch. Pokiaľ je sucho naozaj extrémne, môže to viesť až k tomu, že tvoje telo začne produkovať nadbytočný hlien, aby sa to pokúsilo kompenzovať.

Následne si náchylnejší na upchatie dutín a bolesti hlavy. Koncentrovaný chladný vzduch tiež nepriaznivo pôsobí na naše svaly. Zobudiť sa tak môžeme s bolesťami či kŕčmi.

Mohlo by ťa zaujímať:

Užitočné technologické vychytávky, vďaka ktorým zažiješ to najlepšie leto

Sú tu aj pozitíva

Na druhej strane, odborníci uviedli, že spánok pri zapnutom ventilátore má aj svoje pozitíva. Jedným z nich je cirkulácia zatuchnutého vzduchu či regulácia telesnej teploty.

Ak sa však objavia príznaky alergie, astmy, prípadne suchej pokožky, očí, úst alebo dutín, radšej by si ventilátor mal na noc vypnúť. Experti upozornili, že v zariadení sa môže nahromadiť nadmerné množstvo peľu a rôznych častíc, ktoré sa nedajú úplne jednoducho odstrániť.

Vo výsledku teda záleží na tom, či ti zapnutý ventilátor naozaj prináša úľavu bez akýchkoľvek výraznejších zdravotných komplikácií, alebo či skôr spôsobuje problémy. Ak je to druhá možnosť, tak je lepšie sa mu vyhnúť.

Prečo by si nemal spávať s ventilátorom
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť