Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Levy žijú v Afrike, pandy v Číne a kengury zasa v Austrálii. Prirodzené prostredie výskytu týchto druhov je niečo, čo si z prírodovedy pamätá aj ten najhorší žiak. Keďže je však svet oveľa zložitejší ako poučky zo školy, niekedy sa s určitými zvieratami môžeme stretnúť na miestach, kde by sme to naozaj nečakali.

Kengury jej veličenstva

Reportáž webu Gizmodo upozorňuje čitateľov na fakt, že v britskej prírode sa rozšírili kengury. Konkrétne ide o menšie druhy, takzvané valabie. Medzi rokmi 2008-2018 projekt UK Wallaby zaregistroval 95 pozorovaní kengúr vo voľnej prírode.

shutterstock

Aby sa predišlo chybnej identifikácii, prijaté boli iba tie hlásenia, ktoré boli potvrdené fotografiou. Toto číslo teda zrejme ilustruje iba zlomok výskytov hopsajúcich malých Austrálčanov. Valabie sú najčastejšie pozorované na juhu Spojeného kráľovstva.

Ozajstní svetobežníci

Hoci drobné a roztomilé bylinožravce len málo ľudí vníma ako hrozbu, v skutočnosti môže každý nepôvodný druh narušiť rovnováhu v cudzom ekosystéme. Väčšinou je to otázkou toho, či ide o individuálne zvieratá uniknuté zo zajatia alebo stabilnú populáciu, ktorá sa dokáže reprodukovať.

shutterstock

Zaujímavosťou je, že práve kengury sú jedným z druhov, ktoré sa neočakávane objavujú na rôznych miestach sveta. V angličtine tento fenomén dokonca dostal pomenovanie „phantom kangaroos“. Ľudia údajne zahliadli kengury v USA, v Japonsku aj v okolí Paríža.

Nielen kengury

Medzi nezvyčajné zvieracie stretnutia by sme mohli určite zaradiť aj hrochy obývajúce kolumbijskú divočinu. Čisto africký druh sa vo voľnej prírode ocitol kvôli drogovému bosovi Pablovi Escobarovi. Escobar vo svojom sídle choval štvoricu hrochov, o ktoré sa ale po jeho smrti nemal kto starať.

profimedia

Zvieratá sa začali množiť a počas hľadania potravy prenikli do divočiny. Hroch napriek ťažkopádnemu výzoru patrí medzi najnebezpečnejšie zvieratá na svete a miestni obyvatelia sú preto znepokojení. Kolumbijská vláda si tento problém uvedomuje, avšak v súčasnosti nedisponuje žiadnym plánom možného riešenia.

Ako je to na Slovensku?

Raz za čas sa na Slovensku prihodí, že zo zajatia unikne nejaké exotické zviera. Tie sú však väčšinou veľmi rýchlo opäť odchytené. Väčšiu tému predstavujú nepôvodné, invázne druhy, ktoré sa na Slovensku usídlili. Sú to napríklad ondatra pižmová, ibis posvätný, medvedík čistotný alebo psík medvedíkovitý. Kengury zatiaľ v slovenských lesoch nestretol nikto.

shutterstock

Vodné toky sa taktiež nevyhli nevyžiadaným návštevám. Natrafiť môžeme na niekoľko inváznych druhov rakov, čínskeho kraba alebo ryby ako býčkovec amurský či slnečnica pestrá. Vďaka nezodpovedným chovateľom je pôvodná slovenská korytnačka močiarna vytláčaná agresívnejšou korytnačkou písmenkovou.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.