Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava
Zdroj: ©Shutterstock

Spokojní ľudia po štyridsiatke prezradili, čo by odkázali mladším generáciám

"Nerob si deti len preto, aby ti niekto dlhoval lásku."

„Ja v tvojom veku“ či „pochopíš, keď budeš starší“. Staršia generácia rada trúsi poznámky, z ktorých sa mladým ježia chlpy, no nikto nemôže poprieť, že sa toho od nej dá veľa naučiť. Dnes sme pre teba zozbierali niekoľko múdrych rád od ľudí po štyridsiatke, o ktoré sa nedávno podelili na Reddite. A čo ty vieš? Ak máš pocit, že sa v tom živote akosi strácaš, možno ťa práve ich slová navedú na tú správnu cestu.

1. Nikdy nie je neskoro začať odznova. V 20-ke som si myslela, že nemôžem len tak odísť z práce a poslať do čerta frajera, ktorý sa ku mne choval ako k handre. Rozhodla som sa a teraz mi už neostáva iné než z toho vyťažiť maximum. Blbosť. Stále som bola neskutočne mladá a mala kopec času ísť si za tým, čo chcem, nech už to bolo čokoľvek.

2. Snaž sa udržať si priateľstvá, ktoré za to stoja. Jedného dňa budeš veľmi vďačný za ľudí, ktorí ti boli na svadbe, videli vyrastať tvoje deti a stáli pri tebe v zdraví aj v chorobe. Neostaň sám len preto, že nechceš byť ten, čo sa ozve prvý.

3. Na vysokej som mal šancu ísť do zahraničia, ale odmietol som, lebo som musel pracovať. Vymenil som polovičný úväzok s minimálnou mzdou za šancu spoznať svet. Keď som sa po tridsiatke konečne dostal z krajiny, kompletne to zmenilo môj pohľad na život. Ak máš šancu vycestovať, choď. Získaš úplne novú perspektívu.

4. Mám 46, som lekárka a ako človek aj odborník v jednom môžem poradiť len toľko: stráž si váhu, krvný tlak a nefajči. Väčšina mojich známych aj pacientov s vážnymi diagnózami ich má práve (alebo minimálne sčasti) kvôli týmto veciam.

5. Staraj sa o svoje zuby. Máš len jedny, a keď si ich dokaličíš, vyjde ťa to draho. Kúp si elektrickú zubnú kefku, používaj niť, chodievaj na preventívne prehliadky a vys*r sa na tie sladké sýtené nápoje. Pokazené zuby nie sú lacný špás.

Ľudia po štyridsiatke sa podelili o múdre rady do života
Shutterstock

6. Keď som mal 22, podišiel ku mne neznámy starší pán a povedal mi: „Keď budeš mať dvakrát toľko rokov ako dnes, budeš dvakrát taký chlap, ako si dnes.“ Vtedy som to bral ako urážku, ale dnes, keď som reálne dvakrát starší, zisťujem, že mal pravdu. Verím, že som dvakrát taký chlap, ako som býval, pretože som zistil, že dobré srdce nie je slabosť a s pokorou to dotiahneš ďalej ako s pýchou.

7. Z vecí, ktoré získaš, sa vždy stanú veci, ktoré máš. Kľúčom k šťastnému životu je ceniť si to, čo máš, a nie hnať sa za tým, čo môžeš získať.

Odporúčame prečítať:

Ľudia si zaspomínali na trápne posteľné akcie, za ktoré sa dodnes hanbia

8. V dvadsiatke som bol alkoholik a reálne som si myslel, že sa z toho nikdy nedostanem. Po tridsiatke som sa znovu odhodlal ísť na vysokú, našiel som niečo, čo ma baví, a dnes som šťastne ženatý a takmer rok čistý. Takže moja rada? Všetko sa dá, len treba chcieť.

9. Život nie je závod. To najhoršie, čo môžeš urobiť, je porovnávať sa s ostatnými. To, že sa im niečo podarilo skôr, ešte neznamená, že sú lepší, a už vôbec to neznamená, že sú šťastnejší.

10. Nerob si deti len preto, aby ti niekto dlhoval lásku, a nespoliehaj sa na ne, že ťa urobia šťastným. Tvoje šťastie je tvoja zodpovednosť a rovnako, ako ju nemáš hádzať na partnera, ju nemáš hádzať ani na vlastné deti. Mysli na to, že jedného dňa vyrastú a začnú žiť vlastný život.

Ľudia po štyridsiatke sa podelili o múdre rady do života
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť