Ľudovo sa mu hovorí detektor lži a obyčajný človek sa s ním najčastejšie stretáva v rôznych kriminálnych filmoch či seriáloch. Používa sa však aj v skutočnosti a mnoho ľudí si myslí, že tento prístroj dokáže na sto percent odhaliť, či niekto klame. Ako to už ale býva, pravda je o niečo komplikovanejšia. Kde sa ale vlastne detektor lži vzal a aká je jeho presnosť?
Prvý prototyp vznikol už v roku 1895
Detektor lži sa odborne nazýva polygraf a ak sa pozrieme do histórie, zistíme, že základ preň položil kriminológ Cesare Lombroso v roku 1895. Vytvoril prístroj na meranie zmeny v krvnom tlaku, ktorý sa využíval aj pri vyšetrovaní zločinov. Dnes sa často za „otca detektoru lži“ považuje americký psychológ William Moulton Marston. Aj on však vytvoril len prototyp moderného polygrafu.
Zaujímavosťou je, že práve Marston vymyslel aj kultovú komiksovú superhrdinku Wonder Woman. Mnoho z vlastného akademického skúmania do komiksov s ňou zaradil, a to vrátane detektora lži. Wonder Woman totiž používa magické laso pravdy, ktorým dokáže bez problémov zistiť, či človek klame alebo nie. Marston bol o dôležitosti svojho objavu pevne presvedčený a dúfal, že sa raz stane súčasťou kriminalistiky.
V roku 1921 uzrel svetlo sveta ďalší prístroj, ktorý meral dych a zároveň aj krvný tlak. Vytvoril ho John Augustus Larson. Jeho študent Leonarde Keeler tento prototyp ešte vylepšil a následne predal FBI.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako detektor lži vlastne funguje
- Aké zdravotné ťažkosti sa môžu premietnuť do výsledkov testu
- Či sa dá jeho výsledkom veriť na 100 % alebo je aspoň spoľahlivý
- Spôsoby, ako detektor obísť
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom