Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 26.9.2023
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Spoločnosť Google zavádza na Slovensku svoj produkt a licenčný program pre spravodajstvo

Ako spoločnosť informovala, uzavrela zmluvy so šiestimi slovenskými vydavateľstvami, ktorým bude pravidelne platiť licenčné poplatky za obsah, ktorý dodajú službe Správy Google.


Spoločnosť Google spúšťa na Slovensku svoj produkt a licenčný program pre spravodajstvo pod názvom výber Správ Google (Google News Showcase).

Slovensko je len treťou krajinou v regióne strednej a východnej Európy a deviatou krajinou v Európe, kde spoločnosť uviedla tento produkt na trh. Ako spoločnosť vo štvrtok informovala, uzavrela zmluvy so šiestimi slovenskými vydavateľstvami, ktorým bude pravidelne platiť licenčné poplatky za obsah, ktorý dodajú službe Správy Google.

Pri spustení tohto produktu Google spolupracoval so šiestimi vydavateľmi na Slovensku, ide o mediálne domy C.E.N., FPD Media, SITA, N Press, Petit Press a Zoznam a ich tituly TA3.com, Cas.sk, Webnoviny.sk, DennikN.sk, SME.sk a Topky.sk. Táto služba tiež umožní čitateľom prístup k niektorým plateným článkom na webových stránkach vybraných spolupracujúcich médií, čím sa vydavateľom otvoria ďalšie možnosti, ako osloviť nové publikum a potenciálnych predplatiteľov. Spravodajské panely výberu Správ Google sa používateľom začínajú zobrazovať postupne v priebehu štvrtka.

Výber Správ Google poskytuje médiám väčšiu kontrolu nad tým, ako sú ich správy prezentované na platformách Google, ale aj možnosť presmerovať čitateľov na texty článkov v plnom znení na svojich stránkach. Okrem príjmov, ktoré vydavatelia získajú vďaka rozšíreniu svojich správ na nové publikum, budú od spoločnosti Google dostávať aj pravidelné licenčné poplatky. Čitatelia zase dostanú možnosť prečítať si od vybraných vydavateľov bezplatne aj určitý počet článkov, ktoré sú bežne spoplatnené. Vydavatelia tak majú možnosť povzbudiť týchto čitateľov, aby sa stali predplatiteľmi.

Výber Správ Google je najnovšou investíciou v rámci dlhodobého záväzku spoločnosti podporovať spravodajský sektor. Od roku 2015 investovala spoločnosť na Slovensku v rámci Inovačného fondu Digital News Initiative viac ako 1,5 milióna eur do podpory 6 inovatívnych projektov rôznych médií.7

Počas pandémie finančne podporila 12 slovenských redakcií zameriavajúcich sa prevažne na regionálne a komunitné spravodajstvo. Od roku 2015 tiež vyškolila viac ako tristo slovenských novinárov a mediálnych pracovníkov v používaní pokročilých digitálnych nástrojov v spravodajstve a v overovaní faktov. Prostredníctvom svojich služieb a zároveň priameho financovania je Google jedným z najväčších svetových podporovateľov spravodajstva.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.