Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 8.9.2024
sk
Miriama
cz
Mariana

Spolu aj po smrti. Toto mesto dalo ľuďom z LGBT komunity vlastný cintorín

Nie je to taká novinka, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.


Čo sa večného odpočinku týka, väčšina ľudí má len jednu požiadavku – byť pochovaný medzi svojimi. Niektorí za nich považujú rodinu, iní priateľov a ďalší zase príslušníkov tej istej komunity, napríklad LGBT. Švajčiari, ktorí po niečom takom túžia, sa môžu radovať. Najväčšie švajčiarske mesto totiž tejto komunite vyhradilo na cintoríne špeciálne miesto.

Cintorín Sihlfeld je najväčším cintorínom v Zürichu a ako informuje portál Swiss Info, jedna časť bude už čoskoro venovaná ľuďom z LGBT komunity. Rezervácie na hrobové miesta prijímajú už od začiatku júla, pochovávať sa ale začne až v septembri. Cena na dvadsať rokov vyjde obyvateľov Zürichu na 2 000 frankov (cca 2 080 eur), „cezpoľných“ na 2 450 frankov (cca 2 550 eur).

cintorín, LGBT, Zürich, Rainbow Rest
Shutterstock

Miesto si môže kúpiť ktokoľvek

Cintorín vznikol pod záštitou projektu Rainbow Rest, na ktorom sa od februára minulého roka podieľajú hneď niekoľké LGBT organizácie. „Naša generácia a všetky generácie pred ňou vyrastali v konzervatívnej spoločnosti, ktorá spravila z homosexuality tabu,“ vyjadrila sa Bettina Burkhardt, členka projektu Rainbow Rest.

Miluješ pivo? Dokáž, ako dobre poznáš svoj obľúbený nápoj, v našom "pivnom kvíze"

Mohlo by ťa zaujímať:

Miluješ pivo? Dokáž, ako dobre poznáš svoj obľúbený nápoj, v našom „pivnom kvíze“

„Mnohých neprijali ani vlastné rodiny, mohli sa teda spoliehať len na LGBT komunitu,“ hovorí a ďalej dodáva, že presne to môže byť dôvodom, prečo by niekto chcel byť pochovaný práve na takomto mieste. „Túžia byť pochovaní rovnako, ako žili.“ V tejto časti cintorína si však bude môcť zakúpiť miesto ktokoľvek. „Sme otvorení všetkým,“ tvrdí Burkhardt.

cintorín, LGBT, Zürich, Rainbow Rest
Shutterstock

Nie je to úplná novinka

Švajčiarsko rozhodne nie je v tejto veci priekopníkom. Od roku 1988 sú otvorené brány podobného cintorína vo Washingtone D.C. K tomu sa v roku 2008 pridala dánska Kodaň a o šesť rokov neskôr aj nemecký Berlín. Dokonca aj v konzervatívnom Japonsku sa nájdu chrámy, v ktorých môžu byť LGBT ľudia pochovaní bok po boku.


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.