Čo sa večného odpočinku týka, väčšina ľudí má len jednu požiadavku – byť pochovaný medzi svojimi. Niektorí za nich považujú rodinu, iní priateľov a ďalší zase príslušníkov tej istej komunity, napríklad LGBT. Švajčiari, ktorí po niečom takom túžia, sa môžu radovať. Najväčšie švajčiarske mesto totiž tejto komunite vyhradilo na cintoríne špeciálne miesto.
Cintorín Sihlfeld je najväčším cintorínom v Zürichu a ako informuje portál Swiss Info, jedna časť bude už čoskoro venovaná ľuďom z LGBT komunity. Rezervácie na hrobové miesta prijímajú už od začiatku júla, pochovávať sa ale začne až v septembri. Cena na dvadsať rokov vyjde obyvateľov Zürichu na 2 000 frankov (cca 2 080 eur), „cezpoľných“ na 2 450 frankov (cca 2 550 eur).
Miesto si môže kúpiť ktokoľvek
Cintorín vznikol pod záštitou projektu Rainbow Rest, na ktorom sa od februára minulého roka podieľajú hneď niekoľké LGBT organizácie. „Naša generácia a všetky generácie pred ňou vyrastali v konzervatívnej spoločnosti, ktorá spravila z homosexuality tabu,“ vyjadrila sa Bettina Burkhardt, členka projektu Rainbow Rest.
„Mnohých neprijali ani vlastné rodiny, mohli sa teda spoliehať len na LGBT komunitu,“ hovorí a ďalej dodáva, že presne to môže byť dôvodom, prečo by niekto chcel byť pochovaný práve na takomto mieste. „Túžia byť pochovaní rovnako, ako žili.“ V tejto časti cintorína si však bude môcť zakúpiť miesto ktokoľvek. „Sme otvorení všetkým,“ tvrdí Burkhardt.
Nie je to úplná novinka
Švajčiarsko rozhodne nie je v tejto veci priekopníkom. Od roku 1988 sú otvorené brány podobného cintorína vo Washingtone D.C. K tomu sa v roku 2008 pridala dánska Kodaň a o šesť rokov neskôr aj nemecký Berlín. Dokonca aj v konzervatívnom Japonsku sa nájdu chrámy, v ktorých môžu byť LGBT ľudia pochovaní bok po boku.